REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Min. edukacji B. Nowacka o pierwszym dniu bez prac domowych. Co z nieprecyzyjnym rozporządzeniem? Czy podlegają mu prywatne szkoły?

Min. edukacji B. Nowacka o pierwszym dniu bez prac domowych. Co z nieprecyzyjnym rozporządzeniem? Czy stosują go prywatne szkoły?
Min. edukacji B. Nowacka o pierwszym dniu bez prac domowych. Co z nieprecyzyjnym rozporządzeniem? Czy stosują go prywatne szkoły?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dziś min. edukacji B. Nowacka skomentowała pierwszy dzień bez prac domowych.

Rozporządzenie o pracach domowych budzi wątpliwości związane z: 

REKLAMA

1) brakiem podstawowych definicji ułatwiających jego stosowanie oraz 

2) problemem nieobjęcia zakazem zadawania prac domowych prywatnych szkół podstawowych.

Według założeń MEN: "Od kwietnia, zgodnie z nowymi przepisami, w klasach I-III szkół podstawowych nie zadaje się prac domowych, z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą. W klasach IV-VIII prace domowe nie są obowiązkowe, a zamiast oceny uczeń ma otrzymać informację, co zrobił dobrze, a co wymaga poprawy."

Min. edukacji Barbara Nowacka: "to szkoła służy edukacji, edukacji nie ma służyć dom". "Wtedy nie wyrównujemy szans" 

Min. edukacji powiedziała:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Dziś pierwszy dzień obowiązywania rozporządzenia, w którym odchodzimy od obowiązkowych prac domowych w szkole podstawowej. W klasach I-III prace domowe nie będą zadawane, natomiast oczywiście dozwolone będą prace ćwiczące motorykę małą i one będą mogły być oceniane" - zauważyła Nowacka wskazując, że rozwój manualnej koordynacji dziecka jest "absolutnie potrzebny".

"W klasach IV-VIII w szkole podstawowej prace domowe będą nieobowiązkowe i nieoceniane" - powiedziała. "To jest jedna z tych zmian, o której mówiliśmy już w czasie kampanii wyborczej. To jest też jedna z tych zmian, które były bardzo oczekiwane przez środowiska rodziców i środowiska młodych osób. Wielokrotnie alarmowały, że polskiej szkole potrzebne są zmiany, oddech, potrzebna jest troska o dobro dziecka, o jego dobrostan, czas na rozwój, jego czas na dobrą i głęboką edukację".

Główna teza: "To szkoła służy edukacji, edukacji nie ma służyć dom". "Wtedy nie wyrównujemy szans" (z pracami domowymi - dopisek red.).

Nieprecyzyjne przepisy rozporządzenia o pracach domowych

Problemem zgłaszanym przez nauczycieli są cztery pojęcia określające ramy nowych przepisów i brak ich definicji prawnej.

Rozporządzenie posługuje się pojęciami nie mającymi definicji prawnej:

 1. pisemne prace domowe,
 2. ćwiczenia usprawniające motorykę małą,
 3. praktyczno-techniczne prace domowe,
 4. w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych.

Na bazie tych pojęć rozporządzenie wprowadza np. takie zasady:

W klasach I-III nauczyciel nie zadaje uczniowi:

a) pisemnych prac domowych, z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą,

b) praktyczno-technicznych prac domowych

- do wykonania w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych.

Szczególny problem dotyczy pojęć "ćwiczenia usprawniające motorykę małą", "pisemne prace domowe" oraz "praktyczno-techniczne prace domowe".

Te trzy pojęcia są występuje też w odniesieniu do prac domowych klas IV-VIII. W przypadku uczniów z tych klas "ćwiczenia usprawniające motorykę małą" są obowiązkowe dla ucznia i nauczyciel może ustalić z nich ocenę (może, ale nie musi).

Nauczyciele nie chcą ww. pojęć definiować/stosować intuicyjnie. Chcą pracować z uczniami w oparciu o jednoznaczne kryteria prawne. A tych brak w rozporządzeniu.

W stosunku do tych uwag MEN odpowiedziało:

(…) "pisemne i praktyczno-techniczne prace domowe" to np.:

 1. dłuższe wypowiedzi pisemne (np. rozprawka, streszczenie), 
 2. wypełnienie zeszytu ćwiczeń, 
 3. rozwiązanie zadań matematycznych, 
 4. przygotowywanie prac (np. makiety, modele, prezentacje multimedialne)."

Więcej na ten temat w artykule:

Czy ograniczenia co do prac domowych obowiązują prywatne szkoły?

Takie wątpliwości podniósł "DGP" w artykule Naruszanie zasad zadawania prac domowych? To może skończyć się dyscyplinarką (autor Artur Radwan ). Łukasz Łuczak (adwokat i ekspert ds. edukacji) zauważył, że art. 14 ust. 3 pkt 3 prawa oświatowego odnosi się do niepublicznych szkół w zakresie klasyfikowania i promowania oraz zasad przeprowadzania egzaminów, które obowiązują w szkołach publicznych. Przepis nie wskazuje, że w szkołach prywatnych zastosowanie mają zasady oceniania uczniów obowiązujące w publicznych szkołach. Wniosek? Nie ma do szkół prywatnych znaczenia rozporządzenie o ograniczeniach zadawania prac domowych. Wywołało to ożywioną dyskusję na Twiterze o zróżnicowaniu sytuacji uczniów szkół prywatnych i publicznych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

  Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  REKLAMA

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  REKLAMA

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  REKLAMA