reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Edukacja > Nauczyciele > 500+ dla nauczycieli na sprzęt – od kiedy, zasady, wniosek

500+ dla nauczycieli na sprzęt – od kiedy, zasady, wniosek

Bon 500+ dla nauczycieli to dofinansowanie na sprzęt do nauki zdalnej. Na jakie akcesoria komputerowe przysługuje, na jakich warunkach oraz jak i do kiedy złożyć wniosek? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

500+ dla nauczycieli - co można kupić?

Jednym z głównych pytań jakie zadają sobie nauczyciele jest to, na co konkretnie można przeznaczyć dofinansowanie w wysokości 500 zł. Czy w ramach sprzętu wykorzystywanego w pracy w domu nauczyciele mogą kupić np. smartfona? Czy wliczają się w to koszty usług np. Internetu? A także czy można kupić droższy sprzęt np. laptop i uzyskać zwrot?

Otóż zgodnie z rozporządzeniem, z dofinansowania mogą być pokryte w całości lub w części koszty zakupu wymienionych akcesoriów komputerowych:

 1. komputera stacjonarnego;
 2. monitora;
 3. komputera przenośnego będącego laptopem lub tabletem, w tym tabletem graficznym;
 4. podzespołów komputerowych, w tym: karty graficznej, dysku twardego, pamięci RAM, procesora, płyty głównej, karty dźwiękowej, karty sieciowej, karty wideo, napędu optycznego, zasilacza, obudowy, matrycy do laptopa lub monitora;
 5. kamery internetowej lub wizualizera;
 6. statywu;
 7. mikrofonu, słuchawek lub zestawu słuchawkowego (mikrofon i słuchawki);
 8. drukarki, skanera lub urządzenia wielofunkcyjnego;
 9. myszy, klawiatury, ładowarki sieciowej, głośników, pamięci zewnętrznej, napędu zewnętrznego, urządzenia do konwersji pisma odręcznego do wersji elektronicznej;
 10. baterii do komputera przenośnego, akumulatora, power banku, zasilacza awaryjnego;
 11. adaptera, koncentratora sieciowego;
 12. cyfrowego mikroskopu;
 13. liniowego rejestratora dźwięku, dyktafonu cyfrowego;
 14. oprogramowania komputerowego;
 15. smartfona.

Ponadto zwrot pieniędzy przysługuje także na pokrycie kosztu zakupu usługi dostępu do Internetu oraz sprzętu lub oprogramowania umożliwiającego korzystanie z tej usługi.

Polecamy: Pakiet Nowy JPK_VAT + Nowe oznaczenia

Bon 500+ dla nauczycieli - warunki

O dofinansowanie można się ubiegać jedynie na sprzęt zakupiony w okresie od dnia 1 września 2020 r. do dnia 7 grudnia 2020 r.

Dofinansowanie przysługuje w kwocie wynikającej z dowodu zakupu sprzętu, oprogramowania lub usługi. Nie może być jednak wyższe niż 500 zł.

O bon 500 plus mogą ubiegać się między innymi nauczyciele zatrudnieni w szkołach podstawowych (oprócz nauczycieli oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych) oraz ponadpodstawowych.

Dokładniejsze informacje na temat uprawnionych nauczycieli znajdziesz tu -> 500 + dla nauczyciela – komu przysługuje?

500+ nie dla nauczycieli akademickich i przedszkolnych

Warto podkreślić, że z zgodnie z rozporządzeniem dofinansowanie na sprzęt do nauki zdalnej ma nie obejmuje nauczycieli akademickich i przedszkolnych. Na etapie konsultacji projektu uwagi dotyczące kwestii rozszerzenia katalogu uprawnionych zgłosiły związki zawodowe nauczycieli. Podniosły także, że kwota 500 zł. jest zbyt niska, aby wystarczyła na pokrycie kosztów nauczycieli związanych z pracą zdalną, a także że dofinansowanie powinno objąć także akcesoria komputerowe zakupione we wcześniejszym terminie – od wiosny tego roku.

500+ dla nauczyciela – jak złożyć wniosek

Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do dyrektora jednostki systemu oświaty, w której nauczyciel jest zatrudniony.

Wniosek będzie zawierał:

 1. imię i nazwisko oraz numer PESEL nauczyciela; a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość
 2. informacje o rodzaju zakupionego sprzętu, oprogramowania lub usługi, o których dofinansowanie ubiega się nauczyciel, oraz koszt ich zakupu;
 3. w przypadku nauczyciela zatrudnionego jednocześnie w więcej niż jednej jednostce systemu oświaty – oświadczenie nauczyciela, że nie złożył i nie złoży wniosku w innych jednostkach systemu oświaty;
 4. miejscowość i datę sporządzenia wniosku
 5. podpis nauczyciela.

WZÓR WNIOSKU DO POBRANIA ->> TUTAJ

Do wniosku dołącza się kopię lub oryginał dowodu zakupu sprzętu, oprogramowania lub usługi, wystawiony imiennie na nauczyciela.

500+ dla nauczycieli – od kiedy?

Wniosek należy złożyć do 7 grudnia 2020 r. Dofinansowanie ma zostać wypłacone w terminie do 31 grudnia 2020 r.

Opracowano na podstawie:

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. (DZ.U. 2020 poz. 2048)

W "Rachunkowości Budżetowej" nr 24/2020 polecamy dodatek specjalny - Rządowe wsparcie dla nauczycieli - 500 zł na naukę zdalną. Od złożenia wniosku po klasyfikację budżetową i ewidencję księgową. Publikacja zawiera także odpowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej na najczęściej zadawane pytania.

Sprawdź ofertę specjalną na Rachunkowość Budżetową – dostęp na miesiąc 19,90 zł 

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama