REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dla nauczycieli - godziny karciane

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Zmiany dla nauczycieli - godziny karciane
Zmiany dla nauczycieli - godziny karciane

REKLAMA

REKLAMA

Godziny karciane wrócą do szkół? Zdaniem nauczycieli dojdzie do tego poprzez zwiększenie czasu pracy. Propozycje zmian przedstawiło MEiN.

Godziny karciane wrócą do szkół

Wymóg dodatkowej pracy na terenie szkoły przez osiem godzin tygodniowo dla nauczyciela zatrudnionego na pełnym etacie może okazać się problematyczny – ostrzegają związkowcy. Ten czas miałby być m.in. przeznaczony na pracę i opiekę nad uczniami oraz spotkania z rodzicami. Dodatkowo ma być ewidencjonowany. Zdaniem nauczycieli będzie to oznaczać powrót godzin karcianych. Wskazują też, że wielu szkołach nie ma ku temu warunków.

REKLAMA

Propozycje zmian statusu zawodowego nauczycieli

Ten warunek znalazł się wśród resortowych propozycji zmian statusu zawodowego nauczycieli, przedstawionych we wtorek związkowcom i samorządowcom przez Ministerstwo Edukacji i Nauki (obejmują m.in. zmiany w wynagradzaniu i zwiększenie pensum; pisaliśmy o nich w DGP nr 184/2021 „Nauczyciele popracują więcej za wyższe wynagrodzenie i większą dyspozycyjność”). Spotkały się one z dość sceptycznym przyjęciem.

Zmiany czasu pracy nauczycieli

REKLAMA

– Wszystko zależy od tego, jak ten dodatkowy czas w placówce będzie rozliczany. Można np. wyznaczyć, że nauczyciel będzie dostępny dla rodziców raz w tygodniu, choć lepszym rozwiązaniem byłoby, aby każdy pracował od-do, ale to jest możliwe tylko w przypadku pracujących w jednej szkole – mówi Jacek Rudnik, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Puławach. – Niezależnie od tego, jeśli wzrośnie pensum, to z pracą będzie musiało się pożegnać od 20 do 30 proc. pracowników. W przypadku zajęć z WF jedna osoba z pięciu będzie musiała zostać zwolniona. Obecnie mają po 21 godzin, a jeśli wszystkim dojdą po cztery godziny, to redukcje są nieuniknione. Podobnie będzie z innymi przedmiotami. Już teraz bowiem nauczyciele pracują więcej, niż wynika z 18 godzin pensum. Przybędzie jedynie papierologii, bo trzeba będzie ten czas ewidencjonować – dodaje.

Dyrektorzy wskazują, że ten obowiązek będzie spoczywał na ich barkach. W efekcie, jeśli z ewidencji będzie wynikało, że nauczyciel pracuje więcej niż 40 godzin tygodniowo, za dodatkowe czynności będzie musiał dopłacić organ prowadzący.

REKLAMA

– Każda podwyżka płac nauczycieli jest dla nas stresem. Obecnie borykamy się z brakami kadrowymi, a około 60 proc. szkół wkrótce będzie miało poniżej 100 uczniów. To są dla nas ogromne koszty i zwiększenie pensum oraz dodatkowa dyspozycja nauczycieli tego problemu nie rozwiążą – mówi Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol i przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich RP. Zastrzega przy tym, że jeśli te osiem godzin w szkole w ramach etatu będzie służyć uczniom i rodzicom, to jest na tak. – Warto, aby w tym czasie były dodatkowe zajęcia i kółka zainteresowań. Wszystko zależy od tego, jak to zorganizuje dyrektor. Nie zamierzamy jednak płacić dodatkowych nadgodzin, jeśli się pojawią w ewidencji – zapowiada.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak zarówno samorządowcy, jak i oświatowe związki zawodowe podkreślają, że w szkołach nie ma warunków do stworzenia stanowisk pracy dla nauczycieli, którzy mieliby spędzać tam dodatkowe osiem godzin tygodniowo. – Obecnie w czasie pracy szkoły nie ma warunków, aby nauczyciel mógł porozmawiać z rodzicem, a po zmianach tym bardziej będzie to utrudnione. Wszystko wskazuje na to, że te dodatkowe godziny będą przeznaczone na bezpłatne zajęcia z uczniem. To są nowe godziny karciane według Czarnka – obawia się Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jak dodaje, zwiększenie pensum oznacza, że wielu nauczycieli będzie pracowało na niepełnym etacie i tym samym nie będą posiadać statusu mianowanego. – Również nauczyciele w klasach I–III przy obecnej siatce godzin pracują z klasą 18 godzin, a po zmianach nie będą mieli możliwości dorobić kolejnych czterech godzin, aby wypełnić etat – wskazuje.

Zmiany w urlopach dla nauczycieli

Nauczyciele dodatkowo będą mogli skorzystać tylko z 50 dni urlopu do wykorzystania w każdym wolnym czasie od lekcji, a jeśli nie wypiszą wniosku, będą musieli się pojawiać w szkole w czasie ferii zimowych i wakacji. – To też będzie niepotrzebna biurokracja, bo nauczyciele będą musieli wypisywać wniosek urlopowy np. na 2 maja, a obecnie w tym dniu w szkole pełnione były dyżury, podczas gdy pozostali zatrudnieni w domu przygotowywali się formalnie do zajęć – zauważa Jacek Rudnik.

Samorządy i związkowcy na pisemne odniesienie się do propozycji resortu mają czas do 8 października 2021 r. ©℗

Autor: Artur Radwan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • x
    2021-09-27 12:55:14
    "podczas gdy pozostali zatrudnieni w domu przygotowywali się formalnie do zajęć – zauważa Jacek Rudnik" bardzo mi się podoba to sformułowanie, normalnie boki zrywać. Gdyby nauczyciele rzetelnie pracowali 40godz tygodniowo jak większość z nich twierdzi, to nie mieliby kiedy pracować w dwóch lub nawet trzech szkołach na dodatkowych etatach.
    5
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

REKLAMA

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

REKLAMA