REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nauczyciele w przedszkolach mają prawo do 2500 zł? Co z podwyżką dodatku za wychowawstwo do 600 zł?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Czy nauczyciele w przedszkolach mają prawo do dofinansowania 2500 zł? Co z podwyżką dodatku za wychowawstwo?
Czy nauczyciele w przedszkolach mają prawo do dofinansowania 2500 zł? Co z podwyżką dodatku za wychowawstwo?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na oba pytania odpowiedź jest niestety "Nie". Dofinansowanie w postaci bonu 2500 zł otrzymają tylko nauczyciele szkół. Zapowiedziane przez ministra edukacji zwiększenie do 600 zł brutto dodatku za wychowawstwo dotyczy tylko nauczycieli pracujących w szkołach.

Ta niekorzystna dla nauczycieli przedszkolnych sytuacja wynika z przepisów:

REKLAMA

1) USTAWY z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, która wprowadza wsparcie, polegające na przekazaniu nauczycielom jednorazowych świadczeń w formie bonów na zakup laptopów lub laptopów przeglądarkowych;

2) Karty Nauczyciela.

Bon 2500 zł dla nauczycieli

Art. 11 i 12 ustawy o wsparciu wprowadzają takie zasady:

1. W celu udzielania wsparcia, o którym mowa w art. 2 ust. 3 pkt 2, nauczyciel otrzymuje bon w wysokości 2500 zł.

2. Zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego za kwotę niższą niż wysokość otrzymanego bonu nie uprawnia do otrzymania zwrotu lub innego wykorzystania pozostałej kwoty bonu przez nauczyciela.

3. W przypadku nabycia laptopa lub laptopa przeglądarkowego za kwotę wyższą niż wysokość otrzymanego bonu obowiązek zapłaty pozostałej części ceny laptopa lub laptopa przeglądarkowego obciąża nauczyciela.

4. Za pomocą otrzymanego bonu nauczyciel dokonuje płatności jednorazowo.

5. Płatności za zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego nie można dokonywać w ratach.

6. Bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.

7) Prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu wygasa z końcem dnia 31 grudnia 2025 r.

Dlaczego nauczyciel przedszkolny nie może z skorzystać z powołanych art. 11 i 12? Bo jej art. 2 stanowi, że wsparcie 2500 zł sfinansowane ze środków publicznych przysługuje wyłącznie nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym pozostającym w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej. Tylko te osoby są dla tej ustawy „nauczycielami". Takiego statusu nie mają nauczyciele pracujący w przedszkolach.

I tylko nauczycielom "ze szkół" przysługuje bon 2500 zł jako wsparcie sfinansowane ze środków publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podwyżka dodatku dla nauczycieli w szkołach za wychowawstwo do 600 zł

Chcemy jeszcze jesienią tego roku zmienić przepisy prawa tak, aby stawka za wychowawstwo wzrosła też o blisko 100 proc. Chcemy dodatkowego uregulowania kwestii urlopu na żądanie. Ta rzecz już się pojawiała się w kodeksie pracy, jest już urlop z powodu siły wyższej, ale chcemy jeszcze dodatkowo w naszych przepisach oświatowych zagwarantować być może 2, być może 3 dni urlopu na żądanie – zapowiedział 25 VIII 2023 r. minister Przemysław Czarnek. 

Podniesienie dodatku dla wychowawców w szkołach jest proste od strony legislacyjnej. Wystarczy zmienić jego minimalną wartość w art. 34a Karty Nauczyciela. 

Przepis stanowi:

Art.  34a. (Dodatek dla wychowawcy klasy) 

1) Nauczycielowi, któremu powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy, przysługuje dodatek funkcyjny z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy.

2) Minimalna wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 1, wynosi 300 zł.

Jedna prosta nowelizacja zmienia wysokość dodatku dla nauczycieli w szkołach do zapowiadanego przez MEiN poziomu 600 zł.

Dlaczego nie ma podwyżki dodatku za wychowawstwo do 600 zł dla nauczycieli w przedszkolach

W przypadku nauczycieli w przedszkolach wysokość tego dodatku ma charakter lokalny. Każda gmina ustanawia go w odpowiednim regulaminie. I nie ma obecnie mechanizmu prawnego do jednoczesnego podwyższenia wysokości takiego dodatku dla nauczycieli w przedszkolach. Karta Nauczyciela nie określa wysokości dodatku za wychowanie dzieci kwotowo. Nakazuje to zrobić poszczególnym gminom. 

Rząd wskazuje - poza kwestiami budżetowymi - na przeszkodę legislacyjną do zmiany wysokości dodatku dla nauczycieli w przedszkolu. Czy można wierzyć tym argumentom, to już inna sprawa.

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(51)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Marta_nauczycielPrzedszkola
  2023-08-31 15:50:25
  Przykre to,że nauczyciele pracujacy w.przedszkolach (choć wykształcenie mają takie jak nauczyciele pracujacy w szkołach)są taltowano jak gorszy sort 😔
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • Bea
  2023-09-01 06:27:18
  Jestem nauczycielem z ponad 35 letnim doświadczeniem, czasy gdy siedziałam po nocach i rysowałam pomoce już minęły.Teraz korzystam w tym celu z zasobów internetu , nie tylko wyszukuję ale też drukuję, na kolorowej drukarce. Nie wspomnę już o innych treściach, które pozyskuję do mojej pracy za pomocą komputera. Wszystko to na moim prywatnym sprzęcie. Szkoda, że rządzący nie wiedzą jak wygląda praca w przedszkolu.Przykre to bardzo
  5
 • Laura
  2023-09-01 05:31:49
  Wychowawca w szkole, to jedna godzina w tygodniu... Wychowawca w przedszkolu, to 25 godzin w tygodniu... Brawo panie ministrze... Nie ma to jak skłócić środowisko....
  12
  pokażodpowiedzi (4)
 • Aida
  2023-08-31 21:27:34
  Rząd w ogóle zapomina, że w naszym państwie są też przedszkola.
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • NauczycielkaPrzedszkola
  2023-09-01 08:43:45
  I dziwić się, że tyle brakuje w przedszkolach nauczycieli... Cały czas jesteśmy traktowani jak gorszy sort. Praca podczas covid, świąt, ferii, wakacji... Ja już mam dość... Jeszcze ten rok i czas na zmiany
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Mkobi
  2023-08-31 22:38:08
  Pan minister Czarnek zapomniał o przedszkolach. Wstyd
  3
  pokażodpowiedzi (2)
 • Annak
  2023-09-01 08:43:01
  Niech Pan minister zakasa rękawy i do roboty w przedszkolu
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Annak
  2023-09-01 08:42:13
  Proszę się nie dziwić jak zabraknie nauczycieli w przedszkolach
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ddc
  2023-09-01 08:00:47
  Czarnek do zmiany. Dzielenie to ich specjalność
  3
 • Sala
  2023-09-01 02:28:33
  A co z wychowawcami internatów i burs? To też nauczyciele
  2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA