REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nauczyciele w przedszkolach mają prawo do 2500 zł? Co z podwyżką dodatku za wychowawstwo do 600 zł?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Czy nauczyciele w przedszkolach mają prawo do dofinansowania 2500 zł? Co z podwyżką dodatku za wychowawstwo?
Czy nauczyciele w przedszkolach mają prawo do dofinansowania 2500 zł? Co z podwyżką dodatku za wychowawstwo?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na oba pytania odpowiedź jest niestety "Nie". Dofinansowanie w postaci bonu 2500 zł otrzymają tylko nauczyciele szkół. Zapowiedziane przez ministra edukacji zwiększenie do 600 zł brutto dodatku za wychowawstwo dotyczy tylko nauczycieli pracujących w szkołach.

Ta niekorzystna dla nauczycieli przedszkolnych sytuacja wynika z przepisów:

REKLAMA

1) USTAWY z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, która wprowadza wsparcie, polegające na przekazaniu nauczycielom jednorazowych świadczeń w formie bonów na zakup laptopów lub laptopów przeglądarkowych;

2) Karty Nauczyciela.

Bon 2500 zł dla nauczycieli

Art. 11 i 12 ustawy o wsparciu wprowadzają takie zasady:

1. W celu udzielania wsparcia, o którym mowa w art. 2 ust. 3 pkt 2, nauczyciel otrzymuje bon w wysokości 2500 zł.

2. Zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego za kwotę niższą niż wysokość otrzymanego bonu nie uprawnia do otrzymania zwrotu lub innego wykorzystania pozostałej kwoty bonu przez nauczyciela.

3. W przypadku nabycia laptopa lub laptopa przeglądarkowego za kwotę wyższą niż wysokość otrzymanego bonu obowiązek zapłaty pozostałej części ceny laptopa lub laptopa przeglądarkowego obciąża nauczyciela.

4. Za pomocą otrzymanego bonu nauczyciel dokonuje płatności jednorazowo.

5. Płatności za zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego nie można dokonywać w ratach.

6. Bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.

7) Prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu wygasa z końcem dnia 31 grudnia 2025 r.

Dlaczego nauczyciel przedszkolny nie może z skorzystać z powołanych art. 11 i 12? Bo jej art. 2 stanowi, że wsparcie 2500 zł sfinansowane ze środków publicznych przysługuje wyłącznie nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym pozostającym w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej. Tylko te osoby są dla tej ustawy „nauczycielami". Takiego statusu nie mają nauczyciele pracujący w przedszkolach.

I tylko nauczycielom "ze szkół" przysługuje bon 2500 zł jako wsparcie sfinansowane ze środków publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podwyżka dodatku dla nauczycieli w szkołach za wychowawstwo do 600 zł

Chcemy jeszcze jesienią tego roku zmienić przepisy prawa tak, aby stawka za wychowawstwo wzrosła też o blisko 100 proc. Chcemy dodatkowego uregulowania kwestii urlopu na żądanie. Ta rzecz już się pojawiała się w kodeksie pracy, jest już urlop z powodu siły wyższej, ale chcemy jeszcze dodatkowo w naszych przepisach oświatowych zagwarantować być może 2, być może 3 dni urlopu na żądanie – zapowiedział 25 VIII 2023 r. minister Przemysław Czarnek. 

Podniesienie dodatku dla wychowawców w szkołach jest proste od strony legislacyjnej. Wystarczy zmienić jego minimalną wartość w art. 34a Karty Nauczyciela. 

Przepis stanowi:

Art.  34a. (Dodatek dla wychowawcy klasy) 

1) Nauczycielowi, któremu powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy, przysługuje dodatek funkcyjny z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy.

2) Minimalna wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 1, wynosi 300 zł.

Jedna prosta nowelizacja zmienia wysokość dodatku dla nauczycieli w szkołach do zapowiadanego przez MEiN poziomu 600 zł.

Dlaczego nie ma podwyżki dodatku za wychowawstwo do 600 zł dla nauczycieli w przedszkolach

W przypadku nauczycieli w przedszkolach wysokość tego dodatku ma charakter lokalny. Każda gmina ustanawia go w odpowiednim regulaminie. I nie ma obecnie mechanizmu prawnego do jednoczesnego podwyższenia wysokości takiego dodatku dla nauczycieli w przedszkolach. Karta Nauczyciela nie określa wysokości dodatku za wychowanie dzieci kwotowo. Nakazuje to zrobić poszczególnym gminom. 

Rząd wskazuje - poza kwestiami budżetowymi - na przeszkodę legislacyjną do zmiany wysokości dodatku dla nauczycieli w przedszkolu. Czy można wierzyć tym argumentom, to już inna sprawa.

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(51)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Marta_nauczycielPrzedszkola
  2023-08-31 15:50:25
  Przykre to,że nauczyciele pracujacy w.przedszkolach (choć wykształcenie mają takie jak nauczyciele pracujacy w szkołach)są taltowano jak gorszy sort 😔
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • Bea
  2023-09-01 06:27:18
  Jestem nauczycielem z ponad 35 letnim doświadczeniem, czasy gdy siedziałam po nocach i rysowałam pomoce już minęły.Teraz korzystam w tym celu z zasobów internetu , nie tylko wyszukuję ale też drukuję, na kolorowej drukarce. Nie wspomnę już o innych treściach, które pozyskuję do mojej pracy za pomocą komputera. Wszystko to na moim prywatnym sprzęcie. Szkoda, że rządzący nie wiedzą jak wygląda praca w przedszkolu.Przykre to bardzo
  5
 • Laura
  2023-09-01 05:31:49
  Wychowawca w szkole, to jedna godzina w tygodniu... Wychowawca w przedszkolu, to 25 godzin w tygodniu... Brawo panie ministrze... Nie ma to jak skłócić środowisko....
  12
  pokażodpowiedzi (4)
 • Aida
  2023-08-31 21:27:34
  Rząd w ogóle zapomina, że w naszym państwie są też przedszkola.
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • NauczycielkaPrzedszkola
  2023-09-01 08:43:45
  I dziwić się, że tyle brakuje w przedszkolach nauczycieli... Cały czas jesteśmy traktowani jak gorszy sort. Praca podczas covid, świąt, ferii, wakacji... Ja już mam dość... Jeszcze ten rok i czas na zmiany
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Mkobi
  2023-08-31 22:38:08
  Pan minister Czarnek zapomniał o przedszkolach. Wstyd
  3
  pokażodpowiedzi (2)
 • Annak
  2023-09-01 08:43:01
  Niech Pan minister zakasa rękawy i do roboty w przedszkolu
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Annak
  2023-09-01 08:42:13
  Proszę się nie dziwić jak zabraknie nauczycieli w przedszkolach
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ddc
  2023-09-01 08:00:47
  Czarnek do zmiany. Dzielenie to ich specjalność
  3
 • Sala
  2023-09-01 02:28:33
  A co z wychowawcami internatów i burs? To też nauczyciele
  2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

UWAGA! Bonu 2500 zł na laptop nie dostaną nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. I liceów, techników i szkół zawodowych. Bon tylko dla nauczycieli klas IV-VIII

Bon 2500 zł tylko dla nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych oraz innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych dla tych klas.

Najnowsze wyjaśnienia MEIN o nagrodzie 1125 zł dla nauczycieli

Dotacja celowa udzielana na wypłatę nagrody specjalnej obejmuje kwotę nagrody wraz z wynikającymi z odrębnych przepisów ustawowych pochodnymi - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. SS PAP opublikował wyjaśnienia ministerstwa.

Minister Telus: polskie rolnictwo musi mieć większy udział w handlu

Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).

REKLAMA

Wynajęcie pokoju przez studenta …. 1200 zł miesięcznie! Akademik od 415 zł. Sprawdź ceny [rok akademicki 23/24]

Sytuację studentów w roku akademickim 23/24 przedstawiamy na przykładzie Krakowa. W AGH ….. 800 osób na liście rezerwowej!

1295 zł – próg dochodu dla studenckich stypendiów [rok akademicki 23/24]

W roku akademickim 2023/2024 większa liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła otrzymać stypendium socjalne. 

Dziś otwarcie Muzeum Historii Polski! Co będzie można tam zobaczyć?

W czwartek 28 września odbędzie się oficjalne otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu wezmą udział władze państwowe. Jakie atrakcje przygotowano z tej okazji? 

Waloryzacja od 1 stycznia 2024 r. Podwyżka z 719 zł do 1000 zł dla kolejnego świadczenia [Nowelizacja]

Przed nowelizacją przepisów maksymalna zasiłek stały wynosił 719 zł miesięcznie. Teraz górna granica to 1000 zł miesięcznie.

REKLAMA

Polacy pojadą pociągami jeszcze szybciej. Ale czy taniej?

Rozwój kolei dużych prędkości (KDP) jest koniecznością. Polacy chcą podróżować szybciej. I będą mogli, bo pociągi rozwiną prędkość nawet do 250 km/h. Ale czy jest szansa, że bilety będą tańsze?

Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dzięki likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej

Rząd daje podstawę prawną do likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej. 

REKLAMA