REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister Cyfryzacji: 2500 zł także dla nauczyciela, który wcześniej dostał od rządu "nauczycielskie 500+". Świadczeń tych nie zobaczył nauczyciel w przedszkolu

Min. Cieszyński: 2500 zł także dla nauczyciela, który wcześniej dostał od rządu 500 zł
Min. Cieszyński: 2500 zł także dla nauczyciela, który wcześniej dostał od rządu 500 zł
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

2500 zł (w październiku 2023 r.) otrzymają także nauczyciele, którzy w okresie 2020 r. składali wnioski o 500 zł dofinansowania na koszty pracy zdalnej i ze środków tych kupili laptop albo tablet (po dołożeniu własnych pieniędzy). Wyłączeni z 2500 zł są nauczyciele w przedszkolach.

W 2020 r. nauczyciele otrzymali od rządu prawo do bonu 500 zł. Była to forma dofinansowania do kosztów pracy zdalnej ponoszonej z własnych środków przez nauczycieli, którzy jak wiadomo są grupą zawodową źle wynagradzaną w Polsce. Czy otrzymanie tego bonu 500 zł odbiera nauczycielowi prawo do 2500 zł w 2023? Nie, wbrew wielu wpisach na forach internetowych dla nauczycieli. 

REKLAMA

Argumentacja prawna na końcu artykułu

Wnioski o "nauczycielskie 500+" w 2020 r.  

Do 7 grudnia 2020 r. nauczyciele mogli składać wnioski o dofinansowanie sprzętu, oprogramowania lub usługi potrzebnych do nauki zdalnej. Nauczyciele ironicznie nazywali to świadczenie „500 plus”. 

500 zł nauczyciele mogli wydać na zakup:

 1. komputera stacjonarnego;
 2. monitora;
 3. komputera przenośnego będącego laptopem lub tabletem, w tym tabletem graficznym;
 4. podzespołów komputerowych, w tym: karty graficznej, dysku twardego, pamięci RAM, procesora, płyty głównej, karty dźwiękowej, karty sieciowej, karty wideo, napędu optycznego, zasilacza, obudowy, matrycy do laptopa lub monitora;
 5. kamery internetowej lub wizualizera;
 6. statywu;
 7. mikrofonu, słuchawek lub zestawu słuchawkowego (mikrofon i słuchawki);

W praktyce można było za to kupić właśnie kamerkę i mikrofon.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE! Podobnie jak w przypadku obecnych 2500 zł dla nauczycieli, w 2020 r. wsparcia nie otrzymały osoby pracujące wyłącznie w przedszkolach.

Podstawą prawną było tu rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Czy 2500 zł otrzyma w 2023 r. nauczyciel, który dostał bon na 500 zł w 2020 r.?

Tak, także taki nauczyciel otrzyma dofinansowanie 2500 zł w 2023 r. (bez nauczycieli zatrudnionych wyłącznie w przedszkolach). 

Minister cyfryzacji rozwiał wątpliwości, czy 2500 zł na zakup komputera przysługuje także nauczycielom, którzy wcześniej otrzymali bon 500 zł na sfinansowanie kosztów pracy zdalnej. Na pytanie o nauczycieli, którzy dostali ww. 500 zł odpowiedział: 

"To nie ma znaczenia. Jeśli ktoś dostał 500 zł, to nadal jest uprawniony do skorzystania z tego programu. Było wiele pytań i nawet podejrzenia, że to pułapka podstawiona na nauczyciela. Absolutnie tak nie jest. To był inny program, to były inne czasy. Jedno z drugim się nie łączy.

Pełny wywiad z ministrem Januszem Cieszyńskim w poniższej publikacji:

Skąd się wzięły się wątpliwości, czy nauczyciele wsparci 500 zł otrzymają teraz 2500 zł od rządu?

Cała sytuacja wynikła z  USTAWY z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, która wprowadza wsparcie, polegające na przekazaniu nauczycielom jednorazowych świadczeń w formie bonów na 2500 zł na zakup laptopów lub laptopów przeglądarkowych. 

Art. 13. tej ustawy nakazuje zwrot laptopa przez nauczyciela w przypadku otrzymania drugiego w ramach innych programów finansowanych ze środków publicznych. Przepis wprowadza takie reguły

1. Nauczycielowi przysługuje tylko jedna forma wsparcia związana ze sfinansowaniem ze środków publicznych zakupu laptopa lub laptopa przeglądarkowego.

2. Jeżeli nauczyciel otrzymał laptop, laptop przeglądarkowy lub świadczenie na sfinansowanie ich zakupów w ramach wsparcia udzielonego z innych programów finansowanych ze środków publicznych, decyduje, czy korzysta ze wsparcia, o którym mowa w art. 2 ust. 3 pkt 2, czy wsparcia przewidzianego w tych programach.

3. W przypadku wyboru wsparcia, o którym mowa w art. 2 ust. 3 pkt 2, laptop lub laptop przeglądarkowy otrzymany w ramach innych programów finansowanych ze środków publicznych podlega zwrotowi do podmiotu, od którego nauczyciel go otrzymał.

4. Nauczyciel składa oświadczenie do organu prowadzącego szkołę za pośrednictwem dyrektora szkoły, że nie otrzymał laptopa, laptopa przeglądarkowego lub świadczenia na sfinansowanie ich zakupów w ramach wsparcia udzielonego z innych programów finansowanych ze środków publicznych. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Z wywiadu z ministrem cyfryzacji wynika, że art. 13 powołanej ustawy nie stosuje się wobec bonu 500 zł. Bo art. 13 dotyczy tylko fizycznego przekazania laptopa nauczycielowi przed wrześniem 2023 r., a nie 500 zł, które mogły być wydane na zakup takiego sprzętu w 2020 r. 

Jest jednak kwestią otwartą, czy takie stanowisko ministra potwierdzą sądy. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(12)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Madzia
  2023-09-03 17:07:57
  Pan Minister myśli że nauczyciel przedszkola nie musi przygotować dokumentów, zajęć dla dzieci itp. Jemu wydaje się tak jak i niektórym rodzicom , że to tylko "opiekunki" a nie nauczyciele po studiach. Wstyd Panie Ministrze, że ciągle ma Pan w nosie nauczycieli przedszkola. A teraz oprócz bonu na komputer, jeszcze uważa Pan że i nie wychowujemy dzieci i nie należy mam się podwyżka wychowawstwa - bo przecież my wychowujemy dzieci tylko 25 godzin tygodniowo a godzina wychowawcza w szkole to aż 1 godzina tygodniowo. A nauczyciel przedszkola to też nauczycieli z przygotowaniem pedagogicznym po studiach. Wstyd 😡
  3
  pokażodpowiedzi (2)
 • Alfa
  2023-09-03 17:38:08
  Zakład pracy (szkoła) ma obowiązek zapewnić pracownikowi sprzęt do pracy. Proponuję dać górnikom bony, żeby mogli sobie kupić kilofy. Ten cały program to błazenada wyborcza.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Alfa
  2023-09-03 17:54:32
  Wystarczy usunąć komentarz i jest super
  0
 • Nauczyciel
  2023-09-03 19:26:20
  Komputer dla nauczycieli z przedszkola zbędnym narzędziem pracy. Proponuję nie wyprowadzać z błędu. Nie korzystajmy z prywatnych. Skończmy że sponsorowaniem oswiaty.Z rodzicami komunikujemy się w godzinach dostępności.W gminach postulujemy o godziwe wychowawstwo.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Katarzyna J.
  2023-09-29 19:03:20
  Jestem wychowawcą w klasie 3 szkoły podstawowej a także uczę w klasach 4-6. Czy w tym przypadku będę mogła otrzymać bon 2500 zł na kupno laptopa??
  0
 • A
  2023-09-05 13:17:54
  Kupiłam córce komputer do lekcji zdalnych z własnej kasy bo musiałam.... -teraz jest w siódmej klasie. A laptopiki dostaną tylko 4 klasy no i nauczyciele - żałosne. PIS dzieli społeczeństwo.
  1
 • 123465
  2023-09-05 22:19:10
  Czy nauczyciel będzie mógł kupić komputer stacjonarny a nie laptop?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA