REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bon 2500 zł na laptop od rządu. Czy nauczyciel ma obowiązek przynosić laptop do szkoły?

Bon 2500 zł na laptop od rządu. Czy nauczyciel ma obowiązek przynosić laptop do szkoły?
Bon 2500 zł na laptop od rządu. Czy nauczyciel ma obowiązek przynosić laptop do szkoły?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nauczyciele zgłaszają wątpliwości, czy korzystając z bonu 2500 zł na zakup laptopa, będą musieli ten komputer przynosić do szkoły i raportować dyrekcji szkoły, czy wykorzystują go na lekcjach. Uspokajamy. Nic takiego nie jest zapisane w przepisach.

Aktualizacja tekstu - bonu 2500 zł nie dostaną nauczyciele szkół ponadpodstawowych i nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. Szczegóły w poniższym artykule:

REKLAMA

UWAGA! Bonu 2500 zł na laptop nie dostaną nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. I liceów, techników i szkół zawodowych. Bon tylko dla nauczycieli klas IV-VIII

Poniżej pierwotna treść artykułu:

 

Czy komputer ma być użytkowany przez nauczyciela na terenie szkoły?

Nauczyciele obawiają się, że dyrektorzy szkół będą żądali od nich przynoszenia do pracy laptopów kupionych przy wykorzystaniu bonów 2500 zł. 

Większa część szkoły nie zapewnia laptopów do pracy nauczycielom Chodzi tu jednak także o szkoły mające szkolne laptopy na wyposażeniu. Np.: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. Szkoła ma pulę laptopów wykorzystywanych na lekcjach przez nauczycieli, które nie będą już udostępniane nauczycielom;
 2. Szkoły zrezygnują z kupna szkolnych laptopów i wyposażania w nie pracowni szkolnych.

A w miejsce tych komputerów zostanie wprowadzony obowiązek przynoszenia do szkoły laptopów "z bonu 2500 zł". 

Nie ma podstawy prawnej dla takiego obowiązku. 

Laptopy "z bonu 2500 zł", to prywatny sprzęt nauczyciela, należący tylko do niego i użytkowany według jego decyzji. W założeniu rządu 2500 zł to tylko część ceny komputera. Nauczyciel może np. dopłacić 2500 zł i kupić komputer za 5000 zł. Taka konstrukcja jednoznacznie wskazuje, że nie można tych komputerów inaczej traktować jak należące do prywatnego majątku nauczycieli.

   

Przepisy ustawy o bonie 2500 zł dla nauczycieli

Bon 2500 zł dla nauczyciela z przeznaczeniem na zakup laptopa wprowadza  USTAWA z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, Jest to podstawa dla jednorazowych świadczeń w formie bonów na 2500 zł na zakup laptopów lub laptopów przeglądarkowych. 

W praktyce dla nauczycieli istotne są trzy poniższe przepisy ustawy. Nic nie mówią o sposobie wykorzystywania laptopa

 

Art. 11. [Bon dla nauczyciela]

1. W celu udzielania wsparcia, o którym mowa w art. 2 ust. 3 pkt 2, nauczyciel otrzymuje bon w wysokości 2500 zł.

2. Zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego za kwotę niższą niż wysokość otrzymanego bonu nie uprawnia do otrzymania zwrotu lub innego wykorzystania pozostałej kwoty bonu przez nauczyciela.

3. W przypadku nabycia laptopa lub laptopa przeglądarkowego za kwotę wyższą niż wysokość otrzymanego bonu obowiązek zapłaty pozostałej części ceny laptopa lub laptopa przeglądarkowego obciąża nauczyciela.

4. Za pomocą otrzymanego bonu nauczyciel dokonuje płatności jednorazowo.

5. Płatności za zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego nie można dokonywać w ratach.

6. Bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.

Art. 12. [Prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu]

Prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu wygasa z końcem dnia 31 grudnia 2025 r.

Art. 13. [Zwrot laptopa przez nauczyciela w przypadku otrzymania drugiego w ramach innych programów finansowanych ze środków publicznych]

1. Nauczycielowi przysługuje tylko jedna forma wsparcia związana ze sfinansowaniem ze środków publicznych zakupu laptopa lub laptopa przeglądarkowego.

2. Jeżeli nauczyciel otrzymał laptop, laptop przeglądarkowy lub świadczenie na sfinansowanie ich zakupów w ramach wsparcia udzielonego z innych programów finansowanych ze środków publicznych, decyduje, czy korzysta ze wsparcia, o którym mowa w art. 2 ust. 3 pkt 2, czy wsparcia przewidzianego w tych programach.

3. W przypadku wyboru wsparcia, o którym mowa w art. 2 ust. 3 pkt 2, laptop lub laptop przeglądarkowy otrzymany w ramach innych programów finansowanych ze środków publicznych podlega zwrotowi do podmiotu, od którego nauczyciel go otrzymał.

4. Nauczyciel składa oświadczenie do organu prowadzącego szkołę za pośrednictwem dyrektora szkoły, że nie otrzymał laptopa, laptopa przeglądarkowego lub świadczenia na sfinansowanie ich zakupów w ramach wsparcia udzielonego z innych programów finansowanych ze środków publicznych. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

 

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(7)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Wit
  2023-09-26 19:55:36
  Jak na razie to co dziennie noszę swój prywatny laptop a w domu uruchamiam swoją prywatną drukarkę, na swoim prywatnym papierze drukuje materiały do zajęć wykorzystując do tego prąd za który sama muszę zapłacić!!!!! Chętnie posłucham tych co w innej pracy wykorzystują swoje sprzęty lub dokładają finansowo do pracy.... proszę się pochwalić czy wynosicie poł domu by pracodawcę zadowolić?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Jola
  2023-09-25 18:33:25
  Jestem nauczycielem, za dwa lata odchodzę na emeryturę co z laptopem mam go spłacić? Oddać?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Nauczyciel
  2023-09-25 21:56:12
  Czy można łączyć 2 bony na zakup 1 laptopa?
  0
 • Silka
  2023-09-26 22:03:27
  Przynosiłam swój sprzęt do pracy. Korzystałam, dopóki nie rozbiłam smartfona za którego nikt nie zwrócił mi ani grosza. Od tej pory do Ukraińców skończyło się . Mówię po polsku i nie podpinam laptopa pod ekran.
  0
 • Zapytanie
  2023-09-27 10:38:12
  Czy już wiadomo, kiedy będzie wypłata bonu?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

REKLAMA

Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

REKLAMA

MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

REKLAMA