REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEiN opracowało listę nauczycieli uprawnionych do nagrody 1125 zł. Imię i nazwisko, PESEL albo numer dowodu. Sprawdź u dyrektora, czy jesteś na liście

MEiN opracowało listę nauczycieli uprawnionych nagrody 1125 zł. Imię i nazwisko, PESEL albo numer dowodu. Sprawdź, czy jesteś na liście
MEiN opracowało listę nauczycieli uprawnionych nagrody 1125 zł. Imię i nazwisko, PESEL albo numer dowodu. Sprawdź, czy jesteś na liście
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według stanu na 20 września 2023 r. część szkół nadal nie umieściła informacji dotyczących np. wymiaru zatrudnienia nauczycieli w Systemie Informacji Oświatowej, co może uniemożliwić wypłatę tej jednorazowej nagrody nauczycielom. Warto więc sprawdzić, czy wszystkie dane w SIO są właściwie wykazane.

Dlatego szkoły i placówki oraz samorządy otrzymają imienne listy nauczycieli zakwalifikowanych do 1250 zł nagrody – informuje kierowany przez min. P. Czarnka resort edukacji. 

REKLAMA

Warto sprawdzić, czy wszystkie dane w SIO są właściwie wykazane – podkreśla wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

Nagroda 1125 zł brutto dla nauczycieli

Do 14 października samorządy powinny wypłacić nauczycielom nagrodę specjalną z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Nagroda w wysokości 1125 zł ma trafić do nauczycieli pozostających w stosunku pracy na dzień 20 września 2023 r. 

Podczas posiedzenia Zespołu ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Iwona Waszczyk, wiceprezydent Bydgoszczy, dopytywała, czy samorządy dostaną z resortu edukacji listy uprawnionych nauczycieli.

„Planujemy udostępnienie państwu raportów imiennych z listą nauczycieli, którzy są uprawnieni do otrzymania tej nagrody. Te raporty zostaną udostępnione państwu już niedługo, nawet w ciągu kilku dniu” – zadeklarował Marcin Nowak, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak mówił, szkoły i placówki oraz samorządy otrzymają takie listy imienne, z imieniem, nazwiskiem i numerem pesel (a w przypadku braku – numerem dowodu tożsamości) nauczyciela.

REKLAMA

„Każdy dyrektor będzie wiedział, którzy nauczyciele są zakwalifikowani do nagrody w szkole, i każdy samorząd będzie wiedział, ilu nauczycieli w szkołach, dla których jest organem rejestrującym, jest w jego samorządzie” – podkreślił Marcin Nowak.

MEiN przypomina, że "Według stanu na 20 września część szkół nadal nie umieściła chociażby informacji dotyczących wymiaru zatrudnienia nauczycieli w Systemie Informacji Oświatowej, co może uniemożliwić wypłatę tej jednorazowej nagrody nauczycielom. Warto więc sprawdzić, czy wszystkie dane w SIO są właściwie wykazane” – zaznaczył wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

Co ma zrobić nauczyciel?

Nauczyciel nie mający pewności, czy jest na liście imiennej sporządzonej przez MEiN, ma możliwość zapytania się dyrektora szkoły o swoją obecność na liście. Także w przypadku nie otrzymania przelewu nagrody 1125 zł (brutto) w terminie do 14 X 2023 r., takie pytanie jest pierwszym krokiem w procedurze reklamacyjnej.   

1125 zł brutto, ile to jest netto?

Pierwsza informacja o nagrodzie dla nauczycieli mówiła o kwocie 1125 zł. Na początku sądzono, że rząd informuje o kwocie netto. Ale była to kwota brutto. Wydawało się, że daje to nagrodę na poziomie około 900 zł netto. Ale przy obliczeniach nie będzie się uwzględniało:

1) kwoty wolnej od podatku 300 zł i 

2) kosztów uzyskania przychodów (zazwyczaj 250 zł). 

Obie kwoty zmniejszałyby wielkość pobranego podatku PIT. Ich pominięcie (wartość zero) da finalnie około 766 zł netto nagrody (obliczenia dla nauczyciela, który nie korzysta z PPK).

Szczegółowe obliczenia w poniższym artykule:

Osobnym problemem były składki ubezpieczeniowe odprowadzane przez pracodawców. Początkowo samorządy sądziły, że zapłacą tą kwotę z 1125 zł brutto. 

14 września MEiN w odpowiedzi na zapytanie "Poradnika Rachunkowości Budżetowej" odpowiedziało:

"Wysokość środków na realizację tego zadania obliczona była na podstawie wysokości nagrody, tj. 1125 zł, z dodatkowym uwzględnieniem pochodnych od wynagrodzeń finansowanych po stronie pracodawcy w wysokości 19,64%, tj. 220,95 zł. W sumie do jednostek samorządu terytorialnego będą przekazywane środki na każdego nauczyciela uprawnionego do otrzymania nagrody w wysokości 1345,95 zł." 

Pełna treść odpowiedzi MEiN w poniższym artykule:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(18)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • p...
  2023-09-20 10:24:36
  Co to k..... jest. Dlaczego brutto - napiszcie ile to netto. Zawsze piszecie brutto brutto brutto - pokażcie jak wygląda to naprawdę. Zacznijcie normalnie płacić nauczycielom a nie dajecie im jakieś ochłapy przedwyborcze A wy rodzice - Szkoła to nie przechowalnia dzieci Nauczyciel nie wychowuje dzieci - on tylko wspomaga w wychowaniu a to wielka różnica Nauczyciele też mają rodziny, dzieci i też chcą im trochę czasu poświęcić. Oddajcie swoje pociechy księżom - oni chętnie je wam "popilnują"
  11
  pokażodpowiedzi (1)
 • Bb
  2023-09-20 17:41:47
  Złodzieje z pis. Oni miliony, ludzie ochłapy
  8
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ona
  2023-09-20 07:29:36
  No ale jak to sprawdzić?. Przecież do SIO ma wygląd tylko dyrektor
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • SIS
  2023-09-20 16:44:56
  Tak już wszyscy nauczyciele na nich głosują. ***** ***
  6
 • Lali
  2023-09-21 06:22:13
  Święto Edukacji Narodowej, a cała grupa ludzi pracujących za ochłapy, po 8h dziennie by było czysto, na czas, by nauczyciel dostał wypłatę, by sprostać kolejnym programom wymyślonym przez rząd nie dostanie nic. Administracja szkolna i obsługa nie dostanie NIC. Co chwilę zmiany przepisów, płac, programów, i musimy nadążać. Nam się tylko dokłada pracy. Niedługo nauczyciel będzie sprzątał i prowadził sobie dokumentacje.
  8
  pokażodpowiedzi (1)
 • free
  2023-09-20 14:33:49
  dajcie to zadanie dzieciom w 5 klasie na matematyce ... im się uda rozwalić to niewykonalne zadanie
  1
 • Nik
  2023-09-21 06:39:11
  Nauczyciele... a co z pozostałymi pracownikami oświaty??? Im się nic nie należy??
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Mmm
  2023-09-21 12:10:46
  No i co piszecie takie bzdury. Ze stanem na 20 września trzeba zrobić do 27 września. Wtedy dopiero będzie raport. Ciekawe jak miałabym wprowadzić 130 nauczycieli z wszystkimi obowiązkami w tak krótkim czasie, kiedy wrzesień to horror, najpierw trzeba płace i iczniów ogarnąć, SIO nie jest priorytetem, choćby nie wiem jak minister chciał, żeby był.
  0
 • Ola
  2023-09-21 12:20:33
  Tak,jak zwykle nauczyciele, a gdzie pozostali pracownicy obslugi, Panie do pomocy przy dzieciach w przedszkolach. Cała budzetowka ma podwyżki, a o nas nikt nie pamięta,zawsze, jesteśmy pomijani ,dostajemy najniższe wynagrodzenia, a zakres obowiązków, coraz wiekszy
  4
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jakie kwalifikacje musi mieć nauczyciel? Nowe rozporządzenie MEiN od 3 października 2023 r.

W dniu 3 października 2023 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z  14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Rozporządzenie to określa szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, w szczególności poziom wykształcenia i jego zakres w odniesieniu do poszczególnych typów szkół i rodzajów placówek. W rozporządzeniu znajdują się też warunki uzyskiwania kwalifikacji do nauczania języków obcych, wykaz egzaminów, poprzez które uzyskuje się kwalifikacje do nauczania języków obcych, a także szkoły i przypadki, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.

Stypendium socjalne, rektora, zapomoga. Na jakie świadczenia mogą liczyć studenci w roku akademickim 2023/24?

Rozpoczął się nowy rok akademicki. Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomniało, o jakiego rodzaju świadczenia mogą ubiegać się studenci. Komu przysługuje prawo do świadczeń? 

Upały w październiku? Mamy już rekord ciepła!

Ostatni taki gorący dzień o tej porze roku był prawie 60 lat temu! We wtorek w Legnicy, w województwie dolnośląskim, termometry wskazały 29,2 stopnia Celsjusza - podał IMGW.

Polska przywraca tymczasową kontrolę graniczną na granicy ze Słowacją. Ograniczona liczba czynnych przejść granicznych

Od północy wznawiamy tymczasową kontrolę graniczną na granicy ze Słowacją - poinformował 3 października 2023 r. szef MSWiA Mariusz Kamiński. Granicę lądową będzie można przekraczać tylko w 11 przejściach drogowych lub kolejowych. Dla obywateli państw UE i ich rodzin dostępnych będzie też 11 miejsc dla pieszych.

REKLAMA

NFZ: E-doradca umożliwi konsultację z pracownikiem oddziału NFZ

E-doradca to bezpłatna usługa, która umożliwia konsultację z pracownikiem oddziału NFZ przez wideo-spotkanie za pomocą ogólnodostępnej aplikacji Microsoft Teams.

 

Wzór wniosku pracownika o zabezpieczenie w postaci dalszego zatrudniania. Daje ochronę po zwolnieniu z pracy [nowość od 22 września]

Od 22 września 2023 r. nowością w sporach „pracowniczych” jest możliwość uzyskania zabezpieczenia polegającego na kontynuacji zatrudnienia zwolnionego pracownika. Na czas procesu pracownika nie można zwolnić.

NFZ: Od 1 października tylko e-zlecenia na wyroby medyczne (np. na wózek inwalidzki)

Od 1 października 2023 r. obowiązuje już tylko e-zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Minister Robert Telus: Musimy pójść w kierunku systemu holenderskiego

Minister Robert Telus: Musimy pójść w kierunku systemu holenderskiego. Tam rolnik ma udział w produkcji, przetwórstwie i handlu, ale najtrudniej zmienić mentalność. Tak powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas spotkania z rolnikami w Tarnogrodzie w województwie lubelskim.

REKLAMA

100 tys. osób na "Marszu Miliona Serc" - policja potwierdza informacje PAP

"Marsz Miliona Serc" odbył się w Warszawie 1 października 2023 r. Frekwencja tego Marszu z godz. 12, to ok. 60 tys. na rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu - informuje w poniedziałek 2 października stołeczna policja. Tym samym policja potwierdziła nieoficjalne informacje PAP, kwestionowane przez KO w tej sprawie.

Uczniowie będą ćwiczyć na symulatorach strzeleckich. "Broń jak prawdziwa"

Symulatory ćwiczeń strzeleckich trafią do dwóch szkół ponadpodstawowych. Na czym będzie polegało strzelanie? Ile szkołę będzie kosztował symulator? 

REKLAMA