REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEiN opracowało listę nauczycieli uprawnionych do nagrody 1125 zł. Imię i nazwisko, PESEL albo numer dowodu. Sprawdź u dyrektora, czy jesteś na liście

MEiN opracowało listę nauczycieli uprawnionych nagrody 1125 zł. Imię i nazwisko, PESEL albo numer dowodu. Sprawdź, czy jesteś na liście
MEiN opracowało listę nauczycieli uprawnionych nagrody 1125 zł. Imię i nazwisko, PESEL albo numer dowodu. Sprawdź, czy jesteś na liście
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według stanu na 20 września 2023 r. część szkół nadal nie umieściła informacji dotyczących np. wymiaru zatrudnienia nauczycieli w Systemie Informacji Oświatowej, co może uniemożliwić wypłatę tej jednorazowej nagrody nauczycielom. Warto więc sprawdzić, czy wszystkie dane w SIO są właściwie wykazane.

Dlatego szkoły i placówki oraz samorządy otrzymają imienne listy nauczycieli zakwalifikowanych do 1250 zł nagrody – informuje kierowany przez min. P. Czarnka resort edukacji. 

REKLAMA

Warto sprawdzić, czy wszystkie dane w SIO są właściwie wykazane – podkreśla wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

Nagroda 1125 zł brutto dla nauczycieli

Do 14 października samorządy powinny wypłacić nauczycielom nagrodę specjalną z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Nagroda w wysokości 1125 zł ma trafić do nauczycieli pozostających w stosunku pracy na dzień 20 września 2023 r. 

Podczas posiedzenia Zespołu ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Iwona Waszczyk, wiceprezydent Bydgoszczy, dopytywała, czy samorządy dostaną z resortu edukacji listy uprawnionych nauczycieli.

„Planujemy udostępnienie państwu raportów imiennych z listą nauczycieli, którzy są uprawnieni do otrzymania tej nagrody. Te raporty zostaną udostępnione państwu już niedługo, nawet w ciągu kilku dniu” – zadeklarował Marcin Nowak, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak mówił, szkoły i placówki oraz samorządy otrzymają takie listy imienne, z imieniem, nazwiskiem i numerem pesel (a w przypadku braku – numerem dowodu tożsamości) nauczyciela.

REKLAMA

„Każdy dyrektor będzie wiedział, którzy nauczyciele są zakwalifikowani do nagrody w szkole, i każdy samorząd będzie wiedział, ilu nauczycieli w szkołach, dla których jest organem rejestrującym, jest w jego samorządzie” – podkreślił Marcin Nowak.

MEiN przypomina, że "Według stanu na 20 września część szkół nadal nie umieściła chociażby informacji dotyczących wymiaru zatrudnienia nauczycieli w Systemie Informacji Oświatowej, co może uniemożliwić wypłatę tej jednorazowej nagrody nauczycielom. Warto więc sprawdzić, czy wszystkie dane w SIO są właściwie wykazane” – zaznaczył wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

Co ma zrobić nauczyciel?

Nauczyciel nie mający pewności, czy jest na liście imiennej sporządzonej przez MEiN, ma możliwość zapytania się dyrektora szkoły o swoją obecność na liście. Także w przypadku nie otrzymania przelewu nagrody 1125 zł (brutto) w terminie do 14 X 2023 r., takie pytanie jest pierwszym krokiem w procedurze reklamacyjnej.   

1125 zł brutto, ile to jest netto?

Pierwsza informacja o nagrodzie dla nauczycieli mówiła o kwocie 1125 zł. Na początku sądzono, że rząd informuje o kwocie netto. Ale była to kwota brutto. Wydawało się, że daje to nagrodę na poziomie około 900 zł netto. Ale przy obliczeniach nie będzie się uwzględniało:

1) kwoty wolnej od podatku 300 zł i 

2) kosztów uzyskania przychodów (zazwyczaj 250 zł). 

Obie kwoty zmniejszałyby wielkość pobranego podatku PIT. Ich pominięcie (wartość zero) da finalnie około 766 zł netto nagrody (obliczenia dla nauczyciela, który nie korzysta z PPK).

Szczegółowe obliczenia w poniższym artykule:

Osobnym problemem były składki ubezpieczeniowe odprowadzane przez pracodawców. Początkowo samorządy sądziły, że zapłacą tą kwotę z 1125 zł brutto. 

14 września MEiN w odpowiedzi na zapytanie "Poradnika Rachunkowości Budżetowej" odpowiedziało:

"Wysokość środków na realizację tego zadania obliczona była na podstawie wysokości nagrody, tj. 1125 zł, z dodatkowym uwzględnieniem pochodnych od wynagrodzeń finansowanych po stronie pracodawcy w wysokości 19,64%, tj. 220,95 zł. W sumie do jednostek samorządu terytorialnego będą przekazywane środki na każdego nauczyciela uprawnionego do otrzymania nagrody w wysokości 1345,95 zł." 

Pełna treść odpowiedzi MEiN w poniższym artykule:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(18)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • p...
  2023-09-20 10:24:36
  Co to k..... jest. Dlaczego brutto - napiszcie ile to netto. Zawsze piszecie brutto brutto brutto - pokażcie jak wygląda to naprawdę. Zacznijcie normalnie płacić nauczycielom a nie dajecie im jakieś ochłapy przedwyborcze A wy rodzice - Szkoła to nie przechowalnia dzieci Nauczyciel nie wychowuje dzieci - on tylko wspomaga w wychowaniu a to wielka różnica Nauczyciele też mają rodziny, dzieci i też chcą im trochę czasu poświęcić. Oddajcie swoje pociechy księżom - oni chętnie je wam "popilnują"
  11
  pokażodpowiedzi (1)
 • Bb
  2023-09-20 17:41:47
  Złodzieje z pis. Oni miliony, ludzie ochłapy
  8
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ona
  2023-09-20 07:29:36
  No ale jak to sprawdzić?. Przecież do SIO ma wygląd tylko dyrektor
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • SIS
  2023-09-20 16:44:56
  Tak już wszyscy nauczyciele na nich głosują. ***** ***
  6
 • Lali
  2023-09-21 06:22:13
  Święto Edukacji Narodowej, a cała grupa ludzi pracujących za ochłapy, po 8h dziennie by było czysto, na czas, by nauczyciel dostał wypłatę, by sprostać kolejnym programom wymyślonym przez rząd nie dostanie nic. Administracja szkolna i obsługa nie dostanie NIC. Co chwilę zmiany przepisów, płac, programów, i musimy nadążać. Nam się tylko dokłada pracy. Niedługo nauczyciel będzie sprzątał i prowadził sobie dokumentacje.
  8
  pokażodpowiedzi (1)
 • free
  2023-09-20 14:33:49
  dajcie to zadanie dzieciom w 5 klasie na matematyce ... im się uda rozwalić to niewykonalne zadanie
  1
 • Nik
  2023-09-21 06:39:11
  Nauczyciele... a co z pozostałymi pracownikami oświaty??? Im się nic nie należy??
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Mmm
  2023-09-21 12:10:46
  No i co piszecie takie bzdury. Ze stanem na 20 września trzeba zrobić do 27 września. Wtedy dopiero będzie raport. Ciekawe jak miałabym wprowadzić 130 nauczycieli z wszystkimi obowiązkami w tak krótkim czasie, kiedy wrzesień to horror, najpierw trzeba płace i iczniów ogarnąć, SIO nie jest priorytetem, choćby nie wiem jak minister chciał, żeby był.
  0
 • Ola
  2023-09-21 12:20:33
  Tak,jak zwykle nauczyciele, a gdzie pozostali pracownicy obslugi, Panie do pomocy przy dzieciach w przedszkolach. Cała budzetowka ma podwyżki, a o nas nikt nie pamięta,zawsze, jesteśmy pomijani ,dostajemy najniższe wynagrodzenia, a zakres obowiązków, coraz wiekszy
  4
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

REKLAMA

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

REKLAMA

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

REKLAMA