REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEN: Stawia na edukację włączającą. Dla wszystkich uczniów i szkół. Jak przyciągnąć lekarzy do szkół?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
MEN: Stawia na edukację włączającą. Dla wszystkich uczniów i szkół. Jak przyciągnąć lekarzy do szkół?
MEN: Stawia na edukację włączającą. Dla wszystkich uczniów i szkół. Jak przyciągnąć lekarzy do szkół?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiceminister edukacji narodowej Izabela Ziętka: Edukacja włączająca dotyczy wszystkich uczniów i każdej placówki. Jest pomocą w szkołach dla dzieci potrzebujących pomocy i wsparcia. 

Wypowiedź padła w czasie konferencji poświęconej wspieraniu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży przez edukację włączającą.

REKLAMA

Z danych MEN wynika, że obecnie więcej dzieci z orzeczeniami jest w szkołach ogólnodostępnych niż w specjalnych.

Co to jest edukacja włączająca?

Edukacja włączająca to organizacja kształcenia mającego zapewnić warunki do edukacji i uczestnictwa w życiu społecznym wszystkim uczącym się osobom, m.in. uczniom z niepełnosprawnościami, mającym trudności z uczeniem się (dysgrafia, dysleksja) czy borykających się z problemami ze zdrowiem psychicznym.

Co wiemy o edukacji włączającej?:

1)  zdrowie psychiczne najmłodszych jest bardzo ważne.

2) wnioski z konferencji parlamentarzyści postarają się zamienić w rozwiązania prawne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) Izabela Ziętka:"edukacja włączająca nie jest ideologią". "Ten temat dotyczy wszystkich uczniów i każdej placówki oświatowej. Dotyczy nie tylko uczniów z tzw. niepełnosprawnością, lecz tego, by wszyscy w szkole czuli się dobrze i byli zaopiekowani".

4) Wdrażając edukację włączającą, nie należy stawiać jej w opozycji do szkół specjalnych.

5) "Mamy w szkołach dzieci, które wymagają od nas natychmiastowej pomocy".

6) Ziętka: dzieciom należy się pomoc i trzeba zrobić wszystko, by zapewnić im dostęp do edukacji jak najbliżej miejsca zamieszkania i w pełni dostosowaną do ich potrzeb.

7) Nauczyciele nie otrzymują odpowiedniego wsparcia, choćby narzędzi do diagnozy".

Edukacja włączająca w Warszawie

Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska, mówiąc o polityce miasta wobec problemów zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, powiedziała, że w stolicy działa prawie 30 poradni psychologiczno-pedagogicznych. Poinformowała, że miasto uruchamia program, który ma zwiększyć liczbę pracujących w stołecznych placówkach psychiatrów dziecięcych.

Będziemy udzielać grantów finansowych dla lekarzy, którzy jako drugą specjalizację będą chcieli wybrać psychiatrię dziecięcej" – powiedziała.

Lekarz, który skorzysta z takiej oferty, będzie musiał po specjalizacji przepracować trzy lata w warszawskiej placówce udzielającej świadczeń z zakresu zdrowia psychicznego.

REKLAMA

Damian Kupczyk, psycholog, pedagog i terapeuta dziecięcy, prezes Czepczyński Family Foundation – współorganizatora poniedziałkowej konferencji, podkreślił, że edukacja włączająca i nauka empatii powinny być elementem nauki kompetencji XXI w.

"Każdy wymaga tego, by inni rozumieli jego myślenie, wygląd, sposób postępowania. Uczymy dzieci przechodzić przez ulicę, uczmy je też, jak zachowywać się w relacji z dziećmi z niepełnosprawnościami" – podkreślił.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025

Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025. Jakie są rodzaje awansu zawodowego nauczycieli? Kto może ubiegać się o awans zawodowy na starych zasadach, a kto powinien ubiegać się o awans zawodowy na nowych zasadach?

Powódź zniszczyła Twój biznes? Sprawdź, jakie ulgi Ci przysługują

Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mogą skorzystać z szeregu ulg podatkowych. Od wydłużenia terminów płatności podatków VAT, PIT i CIT, po 0% VAT na darowizny oraz zwrot kosztów zakupu kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów oferuje wsparcie, aby pomóc w odbudowie firm.

Profilaktyka to najskuteczniejsza i najmniej kosztowna, choć wciąż niedostatecznie wykorzystywana strategia walki z rakiem [WYWIAD]

Badania pokazują, że wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie nawet o 90%. Które badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać regularnie? Kto może nam je zlecić? Na pytania odpowiadają eksperci w dziedzinie profilaktyki nowotworów dr Gianpaolo Suriano i dr Magdalena Romańczuk.

Edukacja wczesnodziecięca. Zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości

Edukacja wczesnodziecięca: zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości. System powinien przygotowywać dzieci do funkcjonowania w trudnej rzeczywistości, opartej na kryzysie i zmianach A co robić z dziećmi w domu? Jak rodzice mogą wspierać rozwój swoich dzieci w domach?

REKLAMA

Bardzo silny wiatr w Tatrach. Wstrzymana sprzedaż biletów na szlaki

Tatrzański Park Narodowy (TPN) z uwagi na huraganowy wiatr osiągający nawet 140 km/h odradza wycieczki w góry. Na ten moment wstrzymana jest sprzedaż biletów wstępu na szlaki. Wicher łamie drzewa, co może być zagrożeniem dla zdrowia i życia. 

Stan klęski żywiołowej 2024 [POWIATY]

Jakie powiaty obejmuje stan klęski żywiołowej w 2024 roku w Polsce? Powódź wystąpiła na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego. Które powiaty wymienia rozporządzenie z 16 września 2024 r. wprowadzajce stan klęski żywiołowej?

QUIZ Jak ma na imię...? Dopasuj imiona do nazwisk znanych ludzi
Te nazwiska znasz na pewno, a czy potrafisz dobrze dopasować do nich imiona? Za 12 punktów należą się brawa.
Jest projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi. Sejm zajmie się nim w czwartek, 26 września

Rada Ministrów zajęła się dzisiaj projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Zakłada on szereg nowych przepisów, m.in. wprowadzenie zasiłku losowego na edukację, wsparcie kredytobiorców i skrócenie procedur wydawania decyzji środowiskowych. Debata nad projektem w Sejmie w dniu 26 września.

REKLAMA

Stanowisko MFiPR: Pomoc samorządów dla poszkodowanych gmin powinna być udzielana bez zbędnych formalności

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wyjaśnia, że pomoc gminom poszkodowanym w wyniku nadzwyczajnych zdarzeń przez inne samorządy powinna być udzielana bardzo szybko, bez konieczności dokonywania zbędnych formalności. W pierwszej kolejności dopuszczalne jest działanie gminy, a dopiero potem przyjęcie stosownej uchwały – wynika z wyjaśnień.

Ostatni dzień na zgłoszenie w Konkursie "Akademia Wsparcia" 2024-2026 - dotacje dla organizacji pozarządowych

24 września to ostatni dzień na zgłoszenie w Konkursie "Akademia Wsparcia" obejmujący lata 2024-2026. Przewiduje dotacje dla organizacji pozarządowych wspierających instytucje opieki i samorządy we wdrażaniu nowych standardów opieki nad dziećmi do lat 3, poprzez działania na poziomie centralnym oraz regionalnym. Na realizację tego zadania w 2024 roku przeznaczono 14,6 mln zł.

REKLAMA