Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wolne miejsca na uczelniach 2022 r. / 2023 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Wolne miejsca na uczelniach 2022 r. / 2023 r.
Wolne miejsca na uczelniach 2022 r. / 2023 r.
ShutterStock
Największym zainteresowaniem studentów cieszą się takie kierunki jak: informatyka, psychologia, prawo. Czy są jeszcze wolne miejsca?

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – liczba kandydatów

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (UEK) liczba kandydatów z Polski (na studia stacjonarne pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie) przekroczyła już 7,2 tys. osób - to ponad tysiąc więcej niż rok wcześniej. Natomiast w przypadku cudzoziemców zgłoszeń jest już dwukrotnie więcej niż podczas zeszłorocznej rekrutacji - zarejestrowanych jest 769 obcokrajowców (w 2021 r. było ich 354), interesują ich studia w języku polskim (572 kandydatów), a także angielskim (197). Dominują Ukraińcy.

- Kandydaci zagraniczni pochodzą z 44 krajów, są to m.in. Ukraina (449 osób), Białoruś, Kazachstan, Nigeria, Mozambik, Rosja, Turcja, Wietnam, Afganistan, Azerbejdżan, Algieria, Brazylia, Czechy, Kongo, Mongolia, Słowacja, Rumunia, Włochy, Zimbabwe, Indie, Jamajka, Jemen, Japonia, Birma - wylicza Paweł Kozakiewicz z UEK.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - liczba kandydatów

Niesłabnącą popularnością może pochwalić się Uniwersytet Jagielloński (UJ). - Uczelnia w roku akademickim 2022/2023 jest gotowa przyjąć 9,8 tys. studentów na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. W pierwszej turze naboru aplikacje złożyło 33,4 tys. kandydatów, co stanowi wynik bardzo zbliżony do ubiegłorocznego (33,5 tys.) - mówi Adrian Ochalik, rzecznik UJ.

Ilu jest kandydatów na psychologię

Można już wskazać kierunki, które cieszą się wśród kandydatów największym zainteresowaniem w tegorocznym naborze. - Najtrudniejsze zadanie mają osoby, które chcą studiować psychologię, gdzie o jedno miejsce walczy 20,63 kandydata. Najwięcej zarejestrowało się właśnie na te studia. Od lat niezmiennie popularnymi kierunkami pozostają także prawo, filologia angielska oraz kierunek lekarski - wylicza Adrian Ochalik.

Podobnie na Uniwersytecie Warszawskim (UW) najwięcej kandydatów jest na kierunki stacjonarne, takie jak: psychologia, zarządzanie, ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria, filologia angielska oraz prawo. Na każdy z nich rejestrowało się po kilka tysięcy osób. - Zarówno w tegorocznej rekrutacji, jak i w latach ubiegłych obserwujemy największe zainteresowanie psychologią. Są to studia interdyscyplinarne, nastawione na osiąganie praktycznych umiejętności oraz rozwijające otwartość na różne idee, uczące poszukiwania i uwzględniania różnych rodzajów argumentacji. Program studiów jest elastyczny, dzięki czemu studenci w określonych granicach mogą kształtować swój własny grafik zajęć oraz profil kształcenia - mówi dr Anna Modzelewska, rzeczniczka prasowa UW.

Ilu jest kandydatów na informatykę

Natomiast w przypadku nauk ścisłych od lat prym wiedzie informatyka. Na Politechnice Wrocławskiej (PWr) na pięć najbardziej popularnych kierunków aż trzy są związane z tą dziedziną. Kandydaci najczęściej rejestrują się na informatykę stosowaną. - Trend się utrzymuje, nadal kierunki informatyczne są najbardziej oblegane, z nimi studenci wiążą swoją przyszłość, podobnie jak z tematami cyberbezpieczeństwa. Tradycyjnie duże zainteresowanie jest też automatyką i robotyką - informuje Andrzej Charytoniuk z PWr.

- Najwięcej zgłoszeń ogółem odnotowano, podobnie jak i w zeszłym roku, na informatyce, budownictwie i automatyce, cybernetyce i robotyce - mówi z kolei Barbara Kuklińska-Nowak z Politechniki Gdańskiej (PG). Tegoroczni kandydaci dokonywali podobnych wyborów jak w latach poprzednich. Wśród wskazywanych najczęściej kierunków w pierwszej piątce pojawiły się zielone technologie, które w latach ubiegłych też cieszyły się zainteresowaniem, ale były na dalszych miejscach. - Widzimy, że preferencje nie zmieniły się w ciągu ostatnich lat. Popularny jest także nowy kierunek, na który rekrutacja odbywa się po raz pierwszy - technologie wodorowe i elektromobilność - dodaje.

 Anna Żmuda-Muszyńska z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ma podobne spostrzeżenia. - Rekrutacja od kilku lat układa się dość podobnie. W tym roku mamy aż pięć różnych informatyk wśród kierunków z największą liczbą zgłoszeń. Informatyka, cyberbezpieczeństwo, teleinformatyka są także wśród tych z największą liczbą kandydatów na miejsce, blisko po 10 osób - mówi. Dodaje, że kierunki z obszaru IT są od dawna w czołówce najchętniej wybieranych. - Podyktowane to jest z pewnością perspektywicznym charakterem tych studiów, gwarancją zdobycia wykształcenia w obszarach, które wciąż są niezwykle chłonne na nowych, wykształconych pracowników. Programiści i pracownicy sektora IT są rozchwytywani jeszcze w trakcie studiów - zauważa Anna Żmuda-Muszyńska. Podkreśla, że uczelnia nie zaobserwowała wpływu bieżących wydarzeń politycznych czy pandemii na rekrutację i zainteresowanie poszczególnymi kierunkami.

Sytuacja międzynarodowa odbiła się natomiast na popularności studiów związanych z Rosją. W naborze na rok akademicki 2022/2023 kierunki te nie są tak popularne. Spadek liczby kandydatów na takie studia odnotował np. Uniwersytet Gdański. Niektóre uczelnie wciąż nie zapełniły limitów na te fakultety.

Wolne miejsca na studia w roku akademickim 2022 r./2023 r.

Osoby, które nie dostaną się na wybrane studia w pierwszej turze rekrutacji, mają jeszcze szanse. Na uczelniach są wolne miejsca, i to nawet na kilkunastu kierunkach - zatem nadal jest w czym wybierać. W przypadku UJ dodatkowa tura rekrutacji na stacjonarne studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie została uruchomiona np. na: biologii, chemii, filologii rosyjskiej, fizyce dla firm, kulturze Rosji i narodów sąsiednich, studiach eurazjatyckich czy polsko-ukraińskich.

Lista dostępnych kierunków w naborze uzupełniającym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach również zawiera wiele pozycji, m.in.: analitykę gospodarczą, dziennikarstwo i komunikację społeczną, ekonomię, finanse i rachunkowość, logistykę w biznesie, międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz zarządzanie.

Uczelnie wciąż jeszcze mają miejsca na darmowych studiach

Urszula Mirowska-Łoskot

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego [PDF]
  Znany jest wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego. Nie zostało jeszcze opublikowane odpowiednie rozporządzenie, ale autorzy ustawy o dodatku już udostępnili wzór wniosku. W artykule załączamy go w formacie PDF.
  Zasady przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2023 r. [rozporządzenie z 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego]
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI1) z dnia 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego.
  Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w 2023 r.
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 2 sierpnia 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty - Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 1636
  Kwalifikacje na stanowisku pedagoga specjalnego
  Określenie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli zatrudnianych na stanowisku pedagoga specjalnego w przedszkolach, szkołach i zespołach przedszkoli i szkół niebędących szkołami specjalnymi znalazło się w projekcie rozporządzenia. Zmieni ono rozporządzenie ministra edukacji i nauki w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
  Ile wyniosą podwyżki opłat za wodę i ścieki w 2023 r.?
  Wody Polskie od 1 września rozpoczną ponowny proces taryfikacji, czyli ustalania cen za wodę i ścieki - poinformowały w we wspólnym komunikacie Wody Polskie oraz Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie".
  Przedmioty dodatkowe na egzaminie maturalnym w 2023 r.
  Przedmioty dodatkowe na egzaminie maturalnym w 2023 r. - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego.
  Deklaracja przystąpienia do matury 2023 r.
  Deklaracja przystąpienia do matury 2023 r. - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego.
  Czy piec kaflowy i koza na węgiel dają prawo do dodatku węglowego?
  Czy piec kaflowy i koza na węgiel dają prawo do dodatku węglowego?
  Kontrola prawa do dopłaty do pelletu i węgla [urzędnicy w gminach, straż miejska i kominiarze]
  W Rzeszowie do połowy zeszłego tygodnia korekty deklaracji zgłosiło 30 osób, a w Częstochowie w okresie od 20 lipca do 2 sierpnia było ich 26 (co stanowiło niemal jedną piątą wszystkich złożonych deklaracji w tym czasie). Ale już np. w Katowicach w zeszłym tygodniu urzędnicy szacowali, że zmiany wcześniejszych deklaracji mogło dokonać ponad 200 właścicieli i zarządców nieruchomości.
  Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2023 r. [jednolite rozporządzenie]
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1) z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego (Dz.U. z 2017 r. z późn. zm.)
  Czy dodatek węglowy jest opodatkowany?
  Pytanie: Czy po otrzymaniu dodatku węglowego, mam zapłacić podatek dochodowy PIT od 3000 zł?
  Czy jest dopuszczalna egzekucja obowiązku szkolnego w wakacje
  Do organu prowadzącego szkołę podstawową wpłynął wniosek dyrektora tej szkoły o wszczęcie egzekucji administracyjnej wobec rodziców uchylających się od obowiązku zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne. Wniosek wpłynął 14 czerwca 2022 r. Rolą organu egzekucyjnego jest doprowadzenie do wykonania obowiązku podlegającego egzekucji, czyli wymuszenie na rodzicach (prawnych opiekunach) pożądanych zachowań dziecka i (lub) samych rodziców, drogą zastosowania grzywny w celu przymuszenia. Czy zasadne jest by wójt gminy jako organ egzekucyjny wszczynał procedurę w sprawie egzekucji obowiązku szkolnego po zakończeniu roku szkolnego?
  Czy urzędnik na stanowisku kierowniczym może też być kierownikiem jednostki organizacyjnej w gminie?
  Czy pracownik na stanowisku urzędniczym kierowniczym w urzędzie gminy może jednocześnie pełnić obowiązki kierownika jednostki organizacyjnej w gminie, na zasadzie wydania zarządzenia wójta w sprawie powierzenia obowiązków kierownika jednostki organizacyjnej X z zaznaczeniem, że pełnienie tych obowiązków wygasa z dniem zatrudnienia kierownika tej jednostki?
  Jak wyjaśnić rażąco niską cenę zamówienia publicznego
  Zamawiający prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie zapytania ofertowego. Złożono trzy oferty. Wartość jednej z ofert jest o 90% niższa od pozostałych dwóch ofert oraz o 90% od oszacowania przedmiotu zamówienia. Zamawiający ma obawy co do możliwości prawidłowej realizacji zamówienia. Czy zamawiający może w tym przypadku zwrócić się do wykonawcy o wyjaśnienie ceny rażąco niskiej?
  Ustawa z 22 lipca 2022 r. o dodatku węglowym [pełna treść]
  Poniżej treść ustawa z 22 lipca 2022 r. o dodatku węglowym:
  Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy 3000 zł? Do kiedy? Gdzie jest wzór? Czy trzeba wykazywać dochody? [Kompendium]
  Wniosek o wypłatę dodatku węglowego 3000 zł składa się do dnia 30 listopada 2022 r. Można go złożyć przez ePUAP, a wzór opracuje minister do spraw energii.
  Wniosek o dofinansowanie do pelletu, LPG, oleju, drewna. Co z dopłatami do gazu?
  Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaprezentowała projekt ustawy dotyczącej wsparcia dla niektórych źródeł ciepła i ciepłowni. Według niego używający pelletu otrzymają 3 tys. zł, drewna kawałkowego – 1 tys. zł, oleju opałowego – 2 tys. zł, a gazu LPG – 500 zł.
  Jakie są przedmioty w liceum ogólnokształcącym (LO)?
  Jakie są przedmioty w liceum ogólnokształcącym? Jaki akt prawny wprowadza te przedmioty do programu nauczania w liceum?
  Gdzie znaleźć listę szkół prowadzących rekrutację uzupełniającą do liceum, technikum, zawodówki?
  Jak znaleźć liceum, technikum, szkołę zawodową prowadzącą rekrutację uzupełniającą?
  MEiN: rekrutacja uzupełniająca i odwołanie od wyniku rekrutacji do liceum, technikum, zawodówki
  Zgodnie z art. 130 ust. 1 ustawy - Prawo oświatowe młodzież przyjmuje się do publicznych szkół ponadpodstawowych po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego. Wskazane w ustawie kryteria są możliwe do spełnienia przez każdego ucznia publicznej szkoły podstawowej.
  Minister rolnictwa: 4-5 zł za 1 kg cukru. 10 zł za chleb to sianie paniki. Chyba, że wzrośnie cena gazu
  Mąki nam nie zabraknie, jesteśmy bezpieczni żywnościowo - zapewnił w piątek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Mamy odpowiednie ilości zapasów cukru - dodał.
  Wczasy pod gruszą a wakacyjny wyjazd dziecka pracownika
  Wakacje, podobnie jak święta, to czas, w którym zainteresowanie pracowników możliwością uzyskania świadczeń z ZFŚS jest wzmożone. Wiąże się to z ponoszeniem w tym okresie większych wydatków związanych z organizacją wypoczynku rodzinnego oraz dla dzieci i młodzieży. Jakie środki mogą uzyskać pracownicy na te cele? Czy możliwe jest uzyskanie świadczenia zarówno na organizację wypoczynku własnego, jak i dziecka?
  Konferencja: Atom dla samorządu. Energetyka jądrowa szansą dla transformacji energetycznej Śląska i Zagłębia [13 września 2022 r.]
  Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zaprasza do udziału w konferencji:
  Wykaz zajęć pedagogów, psychologów, terapeutów i doradców zawodowych [rozporządzenie z 22 lipca 2022 r.]
  Znany jest wykaz zajęć prowadzonych przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych. Wynika z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z 22 lipca 2022 r. w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych – Dz.U z 2022 r. Poz. 1610.
  Egzamin ósmoklasisty: Lista lektur w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024
  Minister edukacji Przemysław Czarnek określił listę lektur wymaganych na egzaminie ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024.