REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wolne miejsca na uczelniach 2022 r. / 2023 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Wolne miejsca na uczelniach 2022 r. / 2023 r.
Wolne miejsca na uczelniach 2022 r. / 2023 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Największym zainteresowaniem studentów cieszą się takie kierunki jak: informatyka, psychologia, prawo. Czy są jeszcze wolne miejsca?

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – liczba kandydatów

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (UEK) liczba kandydatów z Polski (na studia stacjonarne pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie) przekroczyła już 7,2 tys. osób - to ponad tysiąc więcej niż rok wcześniej. Natomiast w przypadku cudzoziemców zgłoszeń jest już dwukrotnie więcej niż podczas zeszłorocznej rekrutacji - zarejestrowanych jest 769 obcokrajowców (w 2021 r. było ich 354), interesują ich studia w języku polskim (572 kandydatów), a także angielskim (197). Dominują Ukraińcy.

REKLAMA

- Kandydaci zagraniczni pochodzą z 44 krajów, są to m.in. Ukraina (449 osób), Białoruś, Kazachstan, Nigeria, Mozambik, Rosja, Turcja, Wietnam, Afganistan, Azerbejdżan, Algieria, Brazylia, Czechy, Kongo, Mongolia, Słowacja, Rumunia, Włochy, Zimbabwe, Indie, Jamajka, Jemen, Japonia, Birma - wylicza Paweł Kozakiewicz z UEK.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - liczba kandydatów

Niesłabnącą popularnością może pochwalić się Uniwersytet Jagielloński (UJ). - Uczelnia w roku akademickim 2022/2023 jest gotowa przyjąć 9,8 tys. studentów na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. W pierwszej turze naboru aplikacje złożyło 33,4 tys. kandydatów, co stanowi wynik bardzo zbliżony do ubiegłorocznego (33,5 tys.) - mówi Adrian Ochalik, rzecznik UJ.

Ilu jest kandydatów na psychologię

REKLAMA

Można już wskazać kierunki, które cieszą się wśród kandydatów największym zainteresowaniem w tegorocznym naborze. - Najtrudniejsze zadanie mają osoby, które chcą studiować psychologię, gdzie o jedno miejsce walczy 20,63 kandydata. Najwięcej zarejestrowało się właśnie na te studia. Od lat niezmiennie popularnymi kierunkami pozostają także prawo, filologia angielska oraz kierunek lekarski - wylicza Adrian Ochalik.

Podobnie na Uniwersytecie Warszawskim (UW) najwięcej kandydatów jest na kierunki stacjonarne, takie jak: psychologia, zarządzanie, ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria, filologia angielska oraz prawo. Na każdy z nich rejestrowało się po kilka tysięcy osób. - Zarówno w tegorocznej rekrutacji, jak i w latach ubiegłych obserwujemy największe zainteresowanie psychologią. Są to studia interdyscyplinarne, nastawione na osiąganie praktycznych umiejętności oraz rozwijające otwartość na różne idee, uczące poszukiwania i uwzględniania różnych rodzajów argumentacji. Program studiów jest elastyczny, dzięki czemu studenci w określonych granicach mogą kształtować swój własny grafik zajęć oraz profil kształcenia - mówi dr Anna Modzelewska, rzeczniczka prasowa UW.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ilu jest kandydatów na informatykę

REKLAMA

Natomiast w przypadku nauk ścisłych od lat prym wiedzie informatyka. Na Politechnice Wrocławskiej (PWr) na pięć najbardziej popularnych kierunków aż trzy są związane z tą dziedziną. Kandydaci najczęściej rejestrują się na informatykę stosowaną. - Trend się utrzymuje, nadal kierunki informatyczne są najbardziej oblegane, z nimi studenci wiążą swoją przyszłość, podobnie jak z tematami cyberbezpieczeństwa. Tradycyjnie duże zainteresowanie jest też automatyką i robotyką - informuje Andrzej Charytoniuk z PWr.

- Najwięcej zgłoszeń ogółem odnotowano, podobnie jak i w zeszłym roku, na informatyce, budownictwie i automatyce, cybernetyce i robotyce - mówi z kolei Barbara Kuklińska-Nowak z Politechniki Gdańskiej (PG). Tegoroczni kandydaci dokonywali podobnych wyborów jak w latach poprzednich. Wśród wskazywanych najczęściej kierunków w pierwszej piątce pojawiły się zielone technologie, które w latach ubiegłych też cieszyły się zainteresowaniem, ale były na dalszych miejscach. - Widzimy, że preferencje nie zmieniły się w ciągu ostatnich lat. Popularny jest także nowy kierunek, na który rekrutacja odbywa się po raz pierwszy - technologie wodorowe i elektromobilność - dodaje.

 Anna Żmuda-Muszyńska z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ma podobne spostrzeżenia. - Rekrutacja od kilku lat układa się dość podobnie. W tym roku mamy aż pięć różnych informatyk wśród kierunków z największą liczbą zgłoszeń. Informatyka, cyberbezpieczeństwo, teleinformatyka są także wśród tych z największą liczbą kandydatów na miejsce, blisko po 10 osób - mówi. Dodaje, że kierunki z obszaru IT są od dawna w czołówce najchętniej wybieranych. - Podyktowane to jest z pewnością perspektywicznym charakterem tych studiów, gwarancją zdobycia wykształcenia w obszarach, które wciąż są niezwykle chłonne na nowych, wykształconych pracowników. Programiści i pracownicy sektora IT są rozchwytywani jeszcze w trakcie studiów - zauważa Anna Żmuda-Muszyńska. Podkreśla, że uczelnia nie zaobserwowała wpływu bieżących wydarzeń politycznych czy pandemii na rekrutację i zainteresowanie poszczególnymi kierunkami.

Sytuacja międzynarodowa odbiła się natomiast na popularności studiów związanych z Rosją. W naborze na rok akademicki 2022/2023 kierunki te nie są tak popularne. Spadek liczby kandydatów na takie studia odnotował np. Uniwersytet Gdański. Niektóre uczelnie wciąż nie zapełniły limitów na te fakultety.

Wolne miejsca na studia w roku akademickim 2022 r./2023 r.

Osoby, które nie dostaną się na wybrane studia w pierwszej turze rekrutacji, mają jeszcze szanse. Na uczelniach są wolne miejsca, i to nawet na kilkunastu kierunkach - zatem nadal jest w czym wybierać. W przypadku UJ dodatkowa tura rekrutacji na stacjonarne studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie została uruchomiona np. na: biologii, chemii, filologii rosyjskiej, fizyce dla firm, kulturze Rosji i narodów sąsiednich, studiach eurazjatyckich czy polsko-ukraińskich.

Lista dostępnych kierunków w naborze uzupełniającym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach również zawiera wiele pozycji, m.in.: analitykę gospodarczą, dziennikarstwo i komunikację społeczną, ekonomię, finanse i rachunkowość, logistykę w biznesie, międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz zarządzanie.

Uczelnie wciąż jeszcze mają miejsca na darmowych studiach

Urszula Mirowska-Łoskot

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

ZNP: Rodzice oczekują od nauczyciela e-odpowiedzi po godzinach pracy. Nawet w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

REKLAMA

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

REKLAMA

Kto wygrał w drugiej turze wybory na prezydenta miasta? PKW podała wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki II tury niedzielnych wyborów samorządowych. Jak wyglądają one w największych miastach?

Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

REKLAMA