REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wolne miejsca na uczelniach 2022 r. / 2023 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Wolne miejsca na uczelniach 2022 r. / 2023 r.
Wolne miejsca na uczelniach 2022 r. / 2023 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Największym zainteresowaniem studentów cieszą się takie kierunki jak: informatyka, psychologia, prawo. Czy są jeszcze wolne miejsca?

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – liczba kandydatów

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (UEK) liczba kandydatów z Polski (na studia stacjonarne pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie) przekroczyła już 7,2 tys. osób - to ponad tysiąc więcej niż rok wcześniej. Natomiast w przypadku cudzoziemców zgłoszeń jest już dwukrotnie więcej niż podczas zeszłorocznej rekrutacji - zarejestrowanych jest 769 obcokrajowców (w 2021 r. było ich 354), interesują ich studia w języku polskim (572 kandydatów), a także angielskim (197). Dominują Ukraińcy.

REKLAMA

- Kandydaci zagraniczni pochodzą z 44 krajów, są to m.in. Ukraina (449 osób), Białoruś, Kazachstan, Nigeria, Mozambik, Rosja, Turcja, Wietnam, Afganistan, Azerbejdżan, Algieria, Brazylia, Czechy, Kongo, Mongolia, Słowacja, Rumunia, Włochy, Zimbabwe, Indie, Jamajka, Jemen, Japonia, Birma - wylicza Paweł Kozakiewicz z UEK.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - liczba kandydatów

Niesłabnącą popularnością może pochwalić się Uniwersytet Jagielloński (UJ). - Uczelnia w roku akademickim 2022/2023 jest gotowa przyjąć 9,8 tys. studentów na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. W pierwszej turze naboru aplikacje złożyło 33,4 tys. kandydatów, co stanowi wynik bardzo zbliżony do ubiegłorocznego (33,5 tys.) - mówi Adrian Ochalik, rzecznik UJ.

Ilu jest kandydatów na psychologię

REKLAMA

Można już wskazać kierunki, które cieszą się wśród kandydatów największym zainteresowaniem w tegorocznym naborze. - Najtrudniejsze zadanie mają osoby, które chcą studiować psychologię, gdzie o jedno miejsce walczy 20,63 kandydata. Najwięcej zarejestrowało się właśnie na te studia. Od lat niezmiennie popularnymi kierunkami pozostają także prawo, filologia angielska oraz kierunek lekarski - wylicza Adrian Ochalik.

Podobnie na Uniwersytecie Warszawskim (UW) najwięcej kandydatów jest na kierunki stacjonarne, takie jak: psychologia, zarządzanie, ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria, filologia angielska oraz prawo. Na każdy z nich rejestrowało się po kilka tysięcy osób. - Zarówno w tegorocznej rekrutacji, jak i w latach ubiegłych obserwujemy największe zainteresowanie psychologią. Są to studia interdyscyplinarne, nastawione na osiąganie praktycznych umiejętności oraz rozwijające otwartość na różne idee, uczące poszukiwania i uwzględniania różnych rodzajów argumentacji. Program studiów jest elastyczny, dzięki czemu studenci w określonych granicach mogą kształtować swój własny grafik zajęć oraz profil kształcenia - mówi dr Anna Modzelewska, rzeczniczka prasowa UW.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ilu jest kandydatów na informatykę

REKLAMA

Natomiast w przypadku nauk ścisłych od lat prym wiedzie informatyka. Na Politechnice Wrocławskiej (PWr) na pięć najbardziej popularnych kierunków aż trzy są związane z tą dziedziną. Kandydaci najczęściej rejestrują się na informatykę stosowaną. - Trend się utrzymuje, nadal kierunki informatyczne są najbardziej oblegane, z nimi studenci wiążą swoją przyszłość, podobnie jak z tematami cyberbezpieczeństwa. Tradycyjnie duże zainteresowanie jest też automatyką i robotyką - informuje Andrzej Charytoniuk z PWr.

- Najwięcej zgłoszeń ogółem odnotowano, podobnie jak i w zeszłym roku, na informatyce, budownictwie i automatyce, cybernetyce i robotyce - mówi z kolei Barbara Kuklińska-Nowak z Politechniki Gdańskiej (PG). Tegoroczni kandydaci dokonywali podobnych wyborów jak w latach poprzednich. Wśród wskazywanych najczęściej kierunków w pierwszej piątce pojawiły się zielone technologie, które w latach ubiegłych też cieszyły się zainteresowaniem, ale były na dalszych miejscach. - Widzimy, że preferencje nie zmieniły się w ciągu ostatnich lat. Popularny jest także nowy kierunek, na który rekrutacja odbywa się po raz pierwszy - technologie wodorowe i elektromobilność - dodaje.

 Anna Żmuda-Muszyńska z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ma podobne spostrzeżenia. - Rekrutacja od kilku lat układa się dość podobnie. W tym roku mamy aż pięć różnych informatyk wśród kierunków z największą liczbą zgłoszeń. Informatyka, cyberbezpieczeństwo, teleinformatyka są także wśród tych z największą liczbą kandydatów na miejsce, blisko po 10 osób - mówi. Dodaje, że kierunki z obszaru IT są od dawna w czołówce najchętniej wybieranych. - Podyktowane to jest z pewnością perspektywicznym charakterem tych studiów, gwarancją zdobycia wykształcenia w obszarach, które wciąż są niezwykle chłonne na nowych, wykształconych pracowników. Programiści i pracownicy sektora IT są rozchwytywani jeszcze w trakcie studiów - zauważa Anna Żmuda-Muszyńska. Podkreśla, że uczelnia nie zaobserwowała wpływu bieżących wydarzeń politycznych czy pandemii na rekrutację i zainteresowanie poszczególnymi kierunkami.

Sytuacja międzynarodowa odbiła się natomiast na popularności studiów związanych z Rosją. W naborze na rok akademicki 2022/2023 kierunki te nie są tak popularne. Spadek liczby kandydatów na takie studia odnotował np. Uniwersytet Gdański. Niektóre uczelnie wciąż nie zapełniły limitów na te fakultety.

Wolne miejsca na studia w roku akademickim 2022 r./2023 r.

Osoby, które nie dostaną się na wybrane studia w pierwszej turze rekrutacji, mają jeszcze szanse. Na uczelniach są wolne miejsca, i to nawet na kilkunastu kierunkach - zatem nadal jest w czym wybierać. W przypadku UJ dodatkowa tura rekrutacji na stacjonarne studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie została uruchomiona np. na: biologii, chemii, filologii rosyjskiej, fizyce dla firm, kulturze Rosji i narodów sąsiednich, studiach eurazjatyckich czy polsko-ukraińskich.

Lista dostępnych kierunków w naborze uzupełniającym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach również zawiera wiele pozycji, m.in.: analitykę gospodarczą, dziennikarstwo i komunikację społeczną, ekonomię, finanse i rachunkowość, logistykę w biznesie, międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz zarządzanie.

Uczelnie wciąż jeszcze mają miejsca na darmowych studiach

Urszula Mirowska-Łoskot

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  UWAGA! Bonu 2500 zł na laptop nie dostaną nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. I liceów, techników i szkół zawodowych. Bon tylko dla nauczycieli klas IV-VIII

  Bon 2500 zł tylko dla nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych oraz innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych dla tych klas.

  Najnowsze wyjaśnienia MEIN o nagrodzie 1125 zł dla nauczycieli

  Dotacja celowa udzielana na wypłatę nagrody specjalnej obejmuje kwotę nagrody wraz z wynikającymi z odrębnych przepisów ustawowych pochodnymi - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. SS PAP opublikował wyjaśnienia ministerstwa.

  Minister Telus: polskie rolnictwo musi mieć większy udział w handlu

  Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).

  REKLAMA

  Wynajęcie pokoju przez studenta …. 1200 zł miesięcznie! Akademik od 415 zł. Sprawdź ceny [rok akademicki 23/24]

  Sytuację studentów w roku akademickim 23/24 przedstawiamy na przykładzie Krakowa. W AGH ….. 800 osób na liście rezerwowej!

  1295 zł – próg dochodu dla studenckich stypendiów [rok akademicki 23/24]

  W roku akademickim 2023/2024 większa liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła otrzymać stypendium socjalne. 

  Dziś otwarcie Muzeum Historii Polski! Co będzie można tam zobaczyć?

  W czwartek 28 września odbędzie się oficjalne otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu wezmą udział władze państwowe. Jakie atrakcje przygotowano z tej okazji? 

  Waloryzacja od 1 stycznia 2024 r. Podwyżka z 719 zł do 1000 zł dla kolejnego świadczenia [Nowelizacja]

  Przed nowelizacją przepisów maksymalna zasiłek stały wynosił 719 zł miesięcznie. Teraz górna granica to 1000 zł miesięcznie.

  REKLAMA

  Polacy pojadą pociągami jeszcze szybciej. Ale czy taniej?

  Rozwój kolei dużych prędkości (KDP) jest koniecznością. Polacy chcą podróżować szybciej. I będą mogli, bo pociągi rozwiną prędkość nawet do 250 km/h. Ale czy jest szansa, że bilety będą tańsze?

  Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dzięki likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej

  Rząd daje podstawę prawną do likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej. 

  REKLAMA