REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zwrot podatku akcyzowego producentom rolnym - zmiany 2019 r./ fot. Shutterstock
Zwrot podatku akcyzowego producentom rolnym - zmiany 2019 r./ fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. prawodawca wprowadził uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. W efekcie stosowania nowych przepisów zrodziła się potrzeba kolejnej już nowelizacji ustawy o zwrocie podatku akcyzowego – tym razem w zakresie oznaczenia oleju napędowego.

Na wstępie przypomnieć trzeba w jakim zakresie ustawa o uproszczeniach wpłynęła na procedurę zwrotu podatku akcyzowego. Istotą nowelizacji nie była bowiem sama ustawa o zwrocie. Konieczność jej zmiany pozostawała konsekwencją zmian wprowadzonych w ustawie o podatku akcyzowym. Zastąpiono bowiem stosowane dotychczas kody Nomenklatury Scalonej (CN) – kodami CN stosowanymi zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa celnego.

REKLAMA

Polecamy: PODATKI 2020 - Komplet

Na procedurę zwrotu podatku akcyzowego opisana zmiana wpłynęła w ten sposób, że dostosowano wskazane w ustawie oznaczenia kodów CN. Zgodnie z art. 26 nowelizacji, od stycznia 2019 r. zwrot podatku akcyzowego przysługuje wyłącznie na olej napędowy wykorzystywany do produkcji rolnej, oznaczony kodem CN 2710 19 43 do 2710 19 48 oraz kodem CN 3826 00.

Polecamy serwis: Księgowość budżetowa

REKLAMA

Skąd zatem potrzeba kolejnej już nowelizacji ustawy o zwrocie? Do końca roku 2018, zgodnie z art. 1 ustawy, akcyzę zwracano na olej napędowy oznaczony kodami CN 2710 19 41 do 2710 19 49 oraz CN 3824 90 91. Co istotne na skutek nowelizacji nomenklatury scalonej w 2012 r. przy zwrocie podatku akcyzowego uwzględniano również kody CN 2710 20 11 do 2710 20 19, mimo iż nie były one wskazane wprost w treści art. 1 ustawy. Taki stan rzeczy uzasadniany był przede wszystkim zasadami przejściowymi wynikającymi z nowelizacji nomenklatury scalonej (sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi na interpelację poselską o nr 2252 uzasadniał wówczas, że zgodnie z obowiązującym – wydanym przez Eurostat – kluczem przejścia, od 2012 r. zwrot podatku przysługuje od oleju napędowego oznaczonego także kodem CN 2710 20 11 do 2710 20 19. Podobne argumenty znalazły się w treści uzasadnienia do ówczesnej nowelizacji ustawy o zwrocie).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W roku 2019 natomiast – w efekcie nowelizacji z dnia 8 listopada 2018 r. – akcyzę zwraca się wyłącznie od oleju napędowego o kodach CN 2710 19 43 do 2710 19 48 oraz CN 3826 00. Stan, w którym ustawa nie odwołuje się do kodów CN 2710 20 11 do 2710 20 19 został utrzymany. Mimo więc analogicznego w istocie stanu prawnego jak w roku 2018, w praktyce powstały wątpliwości czy w roku 2019 należy nadal zwracać akcyzę na olej napędowy o kodach CN 2710 20 11 do 2710 20 19.

Zobacz: Podatek akcyzowy

REKLAMA

Ten właśnie problem postanowiono rozwiązać kolejną nowelizacją. W dniu 13 lutego 2019 r. do sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie. W jego treści art. 1 ustawy otrzymał następujące brzmienie Ustawa określa zasady oraz tryb zwrotu podatku akcyzowego, zwanego dalej „zwrotem podatku”, zawartego w cenie oleju napędowego oznaczonego kodem CN 2710 19 43 do 2710 19 48, kodem CN 2710 20 11 do CN 2710 20 19 oraz kodem CN 3826 00, wykorzystywanego do produkcji rolnej, zwanego dalej „olejem napędowym.”.

Co ciekawe, nie jest to jedyna zmiana jaką obejmuje komentowana nowelizacja. W art. 2 projektodawca wskazał, że w roku 2019 termin na składanie wniosków w pierwszym półroczu rozpoczyna się od dnia wejścia w życie nowelizacji do dnia 31 marca. Okres za jaki producent rolny dołączy faktury dokumentujące nabycie nie zmienia się i nadal będzie wynosił 6 m-cy poprzedzających luty. Stosownie zmienia się natomiast termin wypłaty akcyzy i będzie obejmował okres od 1 kwietnia do 31 maja 2019 r. Przepis przejściowy nowelizacji zakłada, że do wniosków już złożonych stosować będzie się nowe przepisy.

Wejście w życie komentowanej ustawy nastąpić ma z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia. O ile w nowym stanie prawnym nie będzie już można wątpić w konieczność zwrotu akcyzy od paliwa o kodzie CN 2710 20 11 do CN 2710 20 19, nadal zastanawiać można się nad sytuacją faktur styczniowych z nieobowiązującymi już 2019 kodami CN.

Dr n. pr. Paweł Grzybowski Doktor nauk prawnych,

w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu specjalizuje się w zakresie prawa podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem procedury podatkowej

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wybierać bezpieczną żywność?

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

REKLAMA

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

REKLAMA

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA