REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osoby fizyczne płacą podatek od nieruchomości on-line [15 marca 2022 r.]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Osoby fizyczne płacą podatek od nieruchomości on-line [15 marca 2022 r.]
Osoby fizyczne płacą podatek od nieruchomości on-line [15 marca 2022 r.]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

15 marca 2022 r. to termin płatności pierwszej raty podatku od nieruchomości dla osób fizycznych. Podatnicy chętni korzystają z płatności on-line tego podatku. Sama decyzja może być doręczona przez ePUAP.

Terminy płatności podatku od nieruchomości w 2022 r.

Podatek od nieruchomości płacą:

REKLAMA

  • osoby fizyczne: w 4 ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego,
  • osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej: za poszczególne miesiące w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego – do 15. dnia każdego miesiąca, a za styczeń do 31 stycznia.

Kiedy płatność jednorazowa podatku od nieruchomości w 2022 r.?

W przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, płaci się go jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty.

Płatność on-line podatku od nieruchomości w 2022 r.

Można to zrobić przelewem na rachunek organu podatkowego lub gotówką w kasie. W przypadku osób fizycznych podatek może być również pobrany w drodze inkasa.

Na stronie www każdego urzędu gminy zawsze jest podany numer konta ogólnego prowadzonego dla podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego. Wpłaty na to konto nie są jednak księgowane automatycznie. Dlatego w tytule przelewu trzeba określić czego dotyczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coraz więcej gmin prowadzi indywidualne rachunki bankowe wskazane w decyzjach ustalających wymiar podatku.

Niekiedy samorządy łączą numer rachunku, na który należy wpłacić podatek od nieruchomości z numerem ewidencyjnym nieruchomości. Tak jest np. we Wrocławiu, gdzie w każdej decyzji, ustalającej wymiar podatku od nieruchomości lub wymiar podatku rolnego i leśnego, podany jest indywidualny numer rachunku bankowego założonego dla nieruchomości, której dotyczy dana decyzja (ciąg 6 lub 7 ostatnich cyfr numeru konta odpowiada numerowi ewidencyjnemu nieruchomości).

Wrocław – podatek można zapłacić w opłatomatach

We Wrocławiu podatek można zapłacić w opłatomatach. Są to kasy automatyczne na terenie urzędu, które zostały zainstalowane przez PKO Bank Polski w ramach umowy na obsługę bankową gminy Wrocław i jej jednostek organizacyjnych.

Kiedy można otrzymać decyzję o podatku od nieruchomości on-line?

Decyzję w sprawie podatku od nieruchomości można otrzymywać co roku drogą elektroniczną poprzez ePUAP po złożeniu wniosku w tym zakresie. Wniosek można złożyć:

  1. po zalogowaniu na konto należy wyszukać „Pismo ogólne do podmiotu publicznego” i spośród adresatów wybrać odpowiedni urząd gminy);
  2. jako wniosek „papierowy” o doręczania korespondencji wraz z adresem skrytki na ePUAP.

„Przyjazne Deklaracje” w Gdańsku - system on-line weryfikuje PESEL

"Podatki online – Przyjazne Deklaracje w Gdańsku!", to narzędzie służące wypełnianiu i składaniu informacji (osoby fizyczne) i deklaracji (osoby prawne) podatkowych, których rocznie do urzędu miejskiego w Gdańsku wpływa blisko 30 tys.

REKLAMA

System oferuje podpowiedzi dla rubryk, które ułatwiają zgłoszenie przedmiotów opodatkowania. Niektóre dane są zaciągane automatycznie, system weryfikuje też poprawność części danych (np. PESEL, NIP). W 2021 roku ponad połowa informacji w sprawie podatku od nieruchomości od osób fizycznych składanych elektronicznie wpłynęła przez Przyjazne Deklaracje. Wcześniej trzeba założyć konto na elektronicznej platformie ePUAP.

System umożliwia wygenerowanie kompletu dokumentów gotowych do złożenia w urzędzie oraz możliwość podpisania deklaracji Profilem Zaufanym i przesłania jej do urzędu za pośrednictwem platformy e-PUAP.

W "Przyjaznych Deklaracjach" dane są zapisywane, dzięki czemu podatnik wypełniając korektę deklaracji (informacji) nie musi wpisywać danych powtórnie. System stwarza też możliwość wygenerowania pełnomocnictwa (przydatne kiedy strona działa przez pełnomocnika). To wszystko powoduje zmniejszenie błędów i pomyłek przy wypełnianiu deklaracji czy informacji podatkowych, co przekłada się na mniejszą liczbę wysyłanych wezwań do wyjaśnienia lub skorygowania zeznania – co jest oszczędnością zarówno dla urzędu, jak i podatników.

Co zrobić jak nie przyszła z urzędu decyzja o podatku od nieruchomości?

REKLAMA

Art. 6 ust. 7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stanowi, że podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania. Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego w terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Podatnik będący osobą fizyczną nie może więc samodzielnie obliczyć sobie wartości podatku od nieruchomości.

Jest 14 dni na zapłacenie podatku. Nie doręczenie z odpowiednim wyprzedzeniem przed 15 marca 2022 r. decyzji osobie fizycznej powoduje przesunięcie terminu płatności podatku. Nie obowiązuje już wtedy termin 15 marca 2022 r. 

Przykład

10 marca 2022 r. wójt doręczył osobie fizycznej decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego. Licząc od tej daty jest 14 dni na zapłacenie I raty podatku. Nie powoduje to przesunięcia kolejnych terminów płatności rat -  15 maja, 15 września i 15 listopada 2022 r.

Źródło: PAP, opracowanie własne

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Liczba ludności Polski na koniec I kwartału 2025 r. spadła o - podał GUS.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA