REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NIK: Gminy przyznały ulgi podatkowe łamiąc prawo. Strata 3,8 mln zł

NIK: Gminy przyznały ulgi podatkowe łamiąc prawo. Strata 3,8 mln zł
NIK: Gminy przyznały ulgi podatkowe łamiąc prawo. Strata 3,8 mln zł
Media

REKLAMA

REKLAMA

NIK: gminy nierzetelnie i niezgodnie z stosują przepisy o ulgach podatkowych.

Delegatura NIK w Olsztynie skontrolowała dochody własne gmin w dziesięciu samorządach województwa warmińsko – mazurskiego. W każdej gminie Izba stwierdziła nieprawidłowości związane z udzielaniem ulg podatkowych, których łącznie przyznano na kwotę ponad 3,8 mln zł.

REKLAMA

Delegatura Najwyższej Izby Kontroli w Olsztynie opublikował raport pokontrolny dotyczący dochodów własnych dziesięciu gmin z województwa warmińsko-mazurskiego, w którym negatywnie oceniła sposób prowadzenia postępowań w sprawie przyznawania ulg podatkowych. „W znacznej mierze prowadzono je bowiem nierzetelnie i niezgodnie z prawem” – czytamy w raporcie.

Gminy przyznają ulgi podatkowe łamiąc prawo. Strata 3,8 mln zł

Izba wskazuje, że nieprawidłowości w zakresie przyznawania ulg podatkowych wystąpiły w każdej z kontrolowanych gmin. Ujawniono je w 79 proc. skontrolowanych postępowań, a łączna kwota przyznanych ulg wyniosła ponad 3,8 mln zł.

Czy gminy przyznają ulgi podatkowe łamiąc prawo?

Nieprawidłowości dotyczyły „naruszenia ustawowych przesłanek stosowania ulg oraz prowadzenia postępowań w sposób nieodpowiadający wymogom Ordynacji podatkowej” oraz publikowania wykazów podmiotów, którym udzielono ulg, umorzeń lub rozłożono na raty spłatę zaległości. W wykazach gminy zaniżały kwoty udzielonych ulg lub nie wykazywały wszystkich podatników, którym udzielono pomocy publicznej.

Czy gminy pobierają opłaty adiacenckie z tytułu wzrostu wartości nieruchomości?

REKLAMA

NIK stwierdziła również, że gminy nie wykorzystały wszystkich możliwości zwiększenia dochodów własnych. Żadna z gmin nie pobierała opłaty reklamowej, w sześciu z dziesięciu gmin nie pobierano opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, a w pięciu opłaty od posiadania psa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Skuteczność realizacji dochodów własnych przesądza zatem o samodzielności ekonomicznej gmin i ma zasadnicze znaczenie przy konstruowaniu ich budżetów. Dlatego też gminy powinny poszukiwać sposobów na zwiększenie dochodów własnych, w tym korzystać z możliwości pobierania wszystkich możliwych opłat lokalnych” – czytamy w raporcie pokontrolnym.

Przedawnienie podatków lokalnych

Zdaniem NIK gminy prowadziły też nierzetelnie analizy w zakresie przedawniania się zaległości z tytułu podatków i opłat lokalnych. W dziewięciu gminach wzrosły zaległości podatkowe. Największy wzrost odnotowano w gminach Ostróda – o 67 proc. i Olecko – o 56 proc.

Spadek liczby mieszkańców w gminach a podatki

NIK zauważyła też, że pomimo podejmowanych przez samorządy działań w celu uatrakcyjnienia gminy dla nowych mieszkańców oraz zachęcenia do inwestowania przez podmioty gospodarcze we wszystkich jednostkach nastąpił spadek liczby mieszkańców.

Izba stwierdziła również, że pomimo rosnących dochodów sytuacja finansowa gmin może się pogorszyć z powodu m.in. wzrostu kosztów realizacji zadań publicznych oraz obciążenia JST nowymi zadaniami. Na kondycję finansową gmin ma też wpływ wzrost płacy minimalnej oraz spadek dochodów z tytułu udziału w podatku PIT.

Kontrola przeprowadzona przez olsztyńską delegaturę NIK dotyczyła okresu 2017–2020. Izba stwierdziła, że największy wpływ na poziom dochodów własnych gmin mają udziały w podatkach stanowiących dochody budżetu państwa, tj. PIT i CIT. Dochody te stanowiły 39 proc., natomiast wpływy z tytułu podatków i opłat lokalnych – 34 proc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  REKLAMA

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA