REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NIK: Gminy przyznały ulgi podatkowe łamiąc prawo. Strata 3,8 mln zł

NIK: Gminy przyznały ulgi podatkowe łamiąc prawo. Strata 3,8 mln zł
NIK: Gminy przyznały ulgi podatkowe łamiąc prawo. Strata 3,8 mln zł
Media

REKLAMA

REKLAMA

NIK: gminy nierzetelnie i niezgodnie z stosują przepisy o ulgach podatkowych.

Delegatura NIK w Olsztynie skontrolowała dochody własne gmin w dziesięciu samorządach województwa warmińsko – mazurskiego. W każdej gminie Izba stwierdziła nieprawidłowości związane z udzielaniem ulg podatkowych, których łącznie przyznano na kwotę ponad 3,8 mln zł.

REKLAMA

Delegatura Najwyższej Izby Kontroli w Olsztynie opublikował raport pokontrolny dotyczący dochodów własnych dziesięciu gmin z województwa warmińsko-mazurskiego, w którym negatywnie oceniła sposób prowadzenia postępowań w sprawie przyznawania ulg podatkowych. „W znacznej mierze prowadzono je bowiem nierzetelnie i niezgodnie z prawem” – czytamy w raporcie.

Gminy przyznają ulgi podatkowe łamiąc prawo. Strata 3,8 mln zł

Izba wskazuje, że nieprawidłowości w zakresie przyznawania ulg podatkowych wystąpiły w każdej z kontrolowanych gmin. Ujawniono je w 79 proc. skontrolowanych postępowań, a łączna kwota przyznanych ulg wyniosła ponad 3,8 mln zł.

Czy gminy przyznają ulgi podatkowe łamiąc prawo?

Nieprawidłowości dotyczyły „naruszenia ustawowych przesłanek stosowania ulg oraz prowadzenia postępowań w sposób nieodpowiadający wymogom Ordynacji podatkowej” oraz publikowania wykazów podmiotów, którym udzielono ulg, umorzeń lub rozłożono na raty spłatę zaległości. W wykazach gminy zaniżały kwoty udzielonych ulg lub nie wykazywały wszystkich podatników, którym udzielono pomocy publicznej.

Czy gminy pobierają opłaty adiacenckie z tytułu wzrostu wartości nieruchomości?

REKLAMA

NIK stwierdziła również, że gminy nie wykorzystały wszystkich możliwości zwiększenia dochodów własnych. Żadna z gmin nie pobierała opłaty reklamowej, w sześciu z dziesięciu gmin nie pobierano opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, a w pięciu opłaty od posiadania psa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Skuteczność realizacji dochodów własnych przesądza zatem o samodzielności ekonomicznej gmin i ma zasadnicze znaczenie przy konstruowaniu ich budżetów. Dlatego też gminy powinny poszukiwać sposobów na zwiększenie dochodów własnych, w tym korzystać z możliwości pobierania wszystkich możliwych opłat lokalnych” – czytamy w raporcie pokontrolnym.

Przedawnienie podatków lokalnych

Zdaniem NIK gminy prowadziły też nierzetelnie analizy w zakresie przedawniania się zaległości z tytułu podatków i opłat lokalnych. W dziewięciu gminach wzrosły zaległości podatkowe. Największy wzrost odnotowano w gminach Ostróda – o 67 proc. i Olecko – o 56 proc.

Spadek liczby mieszkańców w gminach a podatki

NIK zauważyła też, że pomimo podejmowanych przez samorządy działań w celu uatrakcyjnienia gminy dla nowych mieszkańców oraz zachęcenia do inwestowania przez podmioty gospodarcze we wszystkich jednostkach nastąpił spadek liczby mieszkańców.

Izba stwierdziła również, że pomimo rosnących dochodów sytuacja finansowa gmin może się pogorszyć z powodu m.in. wzrostu kosztów realizacji zadań publicznych oraz obciążenia JST nowymi zadaniami. Na kondycję finansową gmin ma też wpływ wzrost płacy minimalnej oraz spadek dochodów z tytułu udziału w podatku PIT.

Kontrola przeprowadzona przez olsztyńską delegaturę NIK dotyczyła okresu 2017–2020. Izba stwierdziła, że największy wpływ na poziom dochodów własnych gmin mają udziały w podatkach stanowiących dochody budżetu państwa, tj. PIT i CIT. Dochody te stanowiły 39 proc., natomiast wpływy z tytułu podatków i opłat lokalnych – 34 proc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raz na 5-10 tys. lat: Asteroida bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

REKLAMA

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA