Interpretacje indywidualne prawa podatkowego - organy uprawnione
REKLAMA
Regulacja dotycząca wydawania interpretacji zawarta została w Rozdziale 1a Działu II Ordynacji podatkowej.
REKLAMA
Organy upoważnione do wydawania interpretacji
Organem, który uzyskał uprawnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego jest Minister właściwy do spraw finansów publicznych, który zgodnie z art. 14 sprawuje nadzór w sprawach podatkowych.
REKLAMA
Biorąc jednakże pod uwagę liczbę składanych wniosków o wydanie interpretacji oraz czas na ich wydanie, uzasadnione wydaje się ustawowe uprawnienie Ministra do upoważnienia podległych mu organów do dokonywania wykładni przepisów w sprawach indywidualnych.
Upoważnienie takie, wydane na podstawie art. 14b §6 ustawy, zostało określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. (Dz. U. z 2007, Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), gdzie wskazano Dyrektorów Izb Skarbowych w Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu, Warszawie, a teraz także i Łodzi, jako uprawnionych do wydawania interpretacji na określonym terenie.
Właściwość Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy rozciąga się na województwa:
- kujawsko-pomorskie,
- podlaskie,
- pomorskie,
- warmińsko-mazurskie,
- zachodniopomorskie.
Czytaj także: Interpretacja Ministra Finansów musi zawierać uzasadnienie>>
Właściwość Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach obejmuje województwa:
- małopolskie,
- podkarpackie,
- śląskie.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wyda interpretacje dla województw:
- dolnośląskiego,
- lubuskiego,
- wielkopolskiego.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie obejmuje właściwością województwo mazowieckie.
Właściwość Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi obejmuje województwa:
- lubelskie,
- łódzkie,
- opolskie,
- świętokrzyskie.
Czytaj także: Wójt też wydaje interpretacje>>
O właściwości miejscowej organu upoważnionego do wydania interpretacji decyduje:
- miejsce zamieszkania (w przypadku osób fizycznych),
- adres siedziby (w odniesieniu do osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej) oraz adres siedziby spółki reprezentującej grupę kapitałową (w przypadku takich grup).
REKLAMA
W sytuacji, gdy wnioskodawca posiada miejsce zamieszkania lub siedzibę poza terytorium RP, wówczas właściwym miejscowo będzie Dyrektor I.S. w Warszawie. Podobnie, w przypadku, gdy nie można ustalić, który z organów jest uprawnionym do dokonania wykładni w odniesieniu do danego wnioskodawcy.
Warto również pamiętać, iż Dyrektor I.S., do której został złożony wniosek, pozostanie właściwy do wydania interpretacji, nawet jeśli doszło do zmiany adresu zamieszkania lub siedziby, powodującej zmianę właściwości.
Powyżej wskazano, iż podmiotami uprawnionymi przez Ministra Finansów do wydawania interpretacji prawa podatkowego są enumeratywnie wskazani Dyrektorzy Izb Skarbowych.
Nie są to jednak jedyne organy, posiadający kompetencje do dokonywania wykładni. Zgodnie bowiem, z treścią art. 14j także wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta i marszałek województwa może stosownie do swojej właściwości wydawać interpretacje w sprawach indywidualnych.
W praktyce interpretacje te ograniczają się do podatku od nieruchomości, od środków transportowych, rolnego, leśnego oraz opłaty od posiadania psów, targowej, miejscowej i administracyjnej. W obecnym stanie prawnym, co do zasady martwym pozostaje natomiast upoważnienie starostów i marszałków województwa, bowiem nie są oni organami uprawnionymi w sprawach podatkowych.
Czytaj także: Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego>>
Indywidualne interpretacje prawa podatkowego - procedura wydania i obowiązywanie>>
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 1 marca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dziennik Ustaw z 16 marca 2011 Nr 58 poz. 298)
Rafał Frankiewicz
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA