Grunt pod liniami energetycznymi a podatek od nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Grunty pod liniami energetycznymi, sklasyfikowane jako lasy, podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości tylko wówczas, gdy organ podatkowy wykaże w sposób niebudzący wątpliwości, że grunty te zostały zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej i to w sposób wyłączający możliwość prowadzenia działalności leśnej. Samo stwierdzenie, że grunty te "związane są" z prowadzoną działalnością gospodarczą nie jest wystarczające. Dla ich opodatkowania podatkiem od nieruchomości niezbędne jest bowiem wykazanie, że zostały one faktycznie zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.
REKLAMA
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z dnia 5 lutego 2014 r. I SA/Go 605/13
O statusie gruntu decyduje wpis do ewidencji gruntów i budynków. Jeśli grunty leżące pod liniami energetycznymi zostały sklasyfikowane i są oznaczone symbolem „Ls” to co do zasady powinny być opodatkowane podatkiem leśnym. Od reguły tej jest jednak wyjątek a mianowicie, że zajęcie nastąpiło w celu prowadzenia działalności gospodarczej. W takim przypadku należny jest podatek od nieruchomości.
Zobacz również: Podatki i opłaty lokalne 2015 - stawki maksymalne
Powstaje zatem pytanie czy pas gruntu pod linią energetyczną jest zajęty pod działalność gospodarczą przedsiębiorstwa energetycznego i czy wyłącza to działalność leśną na tych gruntach?
REKLAMA
Jednoznaczną podstawą opodatkowania podatkiem od nieruchomości gruntów oznaczonych symbolem Ls, będzie fakt ich zajęcia na działalność gospodarczą, czyli rzeczywiste wykonywanie na nich czynności składających się na prowadzenie działalności gospodarczej. Co więcej, muszą to być czynności wykonywane w sposób trwały i wykluczający prowadzenie innej działalności (tu) leśnej. A więc nie mogą to być czynności incydentalne (tak w wyroku WSA w Warszawie z dnia 20 stycznia 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 2129/08.
Czynności jakie wykonuje operator sieci energetycznej to : musi mieć ciągły dostęp do tych gruntów w celu usuwania awarii i konserwacji, remontów i modernizacji posadowionych na nich budowli a także dokonywania wycinki drzew bądź krzewów lub ich przekrzesywania w zakresie niezbędnym dla zapewnienia bezpiecznej pracy linii i urządzeń elektroenergetycznych. Wskazał jeszcze, że to przepisy operatora określają normy, jakim muszą odpowiadać wylesione grunty pod liniami, on też dba o prawidłowy stan tych gruntów, jak również jest zobowiązany do realizacji celów publicznych, m.in. w zakresie utrzymania we właściwym stanie technicznym sieci dystrybucyjnej przez prowadzenie eksploatacji, konserwacji sieci w sposób gwarantujący niezawodność funkcjonowania systemu dystrybucyjnego oraz zapewnienie takiego systemu.
Przedstawiona wyżej argumentacja skłania do przyjęcia wniosku, że pas ziemi pod liniami energetycznymi jest faktyczne zajęty pod działalność gospodarczą jaką jest przesyłanie energii elektrycznej. Pozostaje zatem pytanie czy pomimo to nie jest wykluczone prowadzenie tam działalności leśnej. Jeśli na to pytanie odpowiemy pozytywnie to można będzie przyjąć, że grunty pod liniami energetycznymi będą opodatkowane podatkiem leśnym. W konsekwencji jeśli możliwe będzie prowadzenie dwóch rodzajów działalności w tym leśnej to należny podatek będzie podatkiem leśnym a nie podatkiem od nieruchomości.
Autor: Przemysław Naworol - aplikant adwokacki
Polecamy serwis: Podatki i opłaty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.