REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zweryfikować wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego

Subskrybuj nas na Youtube
Jak zweryfikować wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego /fot. Fotolia
Jak zweryfikować wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakończył się drugi tegoroczny nabór wniosków producentów rolnych o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego. Procedura rozpatrywania tych wniosków wciąż rodzi w gminach problemy.

REKLAMA

Minęło 10 lat od wejścia w życie ustawy z 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (dalej: u.z.p.a.), dzięki której producenci rolni posiadający gospodarstwa mogą uzyskać zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego nabywanego w celu prowadzenia tych gospodarstw. Oczywiście tryb uzyskania zwrotu został obwarowany kilkoma warunkami, które producent rolny musi spełnić. Oprócz wymogu posiadania gospodarstwa rolnego, to m.in. również dokonanie zakupu oleju napędowego w ściśle określonym czasie przed miesiącem, w którym do siedziby organu wpłynie wniosek.

REKLAMA

Ustawodawca umożliwił producentom rolnym składanie wniosków w danym roku w dwóch terminach, do 28(29) lutego oraz 1 do 31 sierpnia (art. 6 ust. 1 u.z.p.a.). Limit zwrotu obliczany dla producenta rolnego na dany rok obowiązuje tylko w tym roku, na który został obliczony/ustalony i nie ma prawnego wymogu do tego, żeby został on wykorzystany w dwóch częściach. Producent rolny może cały roczny limit wykorzystać na podstawie wniosku złożonego np. w lutym i jeśli tak zrobi, to nie będzie miał prawa do złożenia w tym roku kolejnego wniosku w sierpniu. Może również nie składać wniosku w lutym i w całości wykorzystać go na podstawie wniosku złożonego w drugim okresie.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Jeżeli producent rolny nie wykorzysta w całości kwoty rocznego limitu w danym roku to kwota niewykorzystana ,,przepada”, tj. producent rolny nie będzie mógł się ubiegać o jej zwrot w następnym roku.

Rozpatrzenie wniosku o zwrot

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

O zwrocie podatku decyduje na wniosek producenta rolnego wójt, burmistrz lub prezydent miasta (dalej: wójt) właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów rolnych w drodze decyzji administracyjnej (art. 5 ust. 1 u.z.p.a.). Decyzja musi być poprzedzona rozpatrzeniem wniosku. W przypadku zwrotu podatku akcyzowego w zakresie nieuregulowanym w u.z.p.a. zastosowanie znajduje ustawa z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.), co oznacza, że do weryfikacji tych wniosków nie znajduje zastosowania ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

W pierwszej kolejności wójt powinien ustalić, czy producent rolny złożył wniosek na odpowiednim formularzu. Następnie musi zbadać kompletność wniosku. W poszczególnych częściach wniosku producent rolny wskazuje (oprócz roku i miesiąca):

1) miejsce składania wniosku – organ wykonawczy danej gminy (miasta), do którego składa wniosek,

2) dane identyfikacyjne wnioskodawcy – to nic innego, jak informacje pozwalające organowi na identyfikację producenta rolnego, takie jak: nazwa/dane osobowe oraz, w zależności od formy organizacyjno-prawnej producenta rolnego, numery, takie jak NIP, PESEL lub KRS,

3) miejsce zamieszkania/siedziba i adres,

4) powierzchnię użytków rolnych, które posiada lub współposiada według stanu na 1 lutego danego roku na terenie gminy, w której urzędzie składa wniosek,

5) informacja o załącznikach – w tym miejscu producent rolny wskazuje liczba załączonych do wniosku faktur VAT jako dowodów zakupu oleju napędowego,

6) forma zwrotu – tj. przelew na rachunek bankowy wskazany w części VII wniosku lub wypłata w gotówce w kasie urzędu lub w placówce bankowej prowadzącej bankową obsługę gminy,

7) zgoda współposiadacza na wypłatę zwrotu podatku – poprzez wskazanie w treści wniosku jego imienia i nazwiska, daty oraz własnoręcznego podpisu,

8) oświadczenia – w tym miejscu producent rolny poprzez wskazanie daty i złożenie czytelnego podpisu wskazuje, że zna określone ustawowo zasady zwrotu podatku akcyzowego oraz jest świadomy ewentualnej odpowiedzialności karnej za podanie we wniosku nieprawdziwych danych,

9) uwagi organu – to bardzo istotna część wniosku, w której organ po jego weryfikacji powinien zamieścić odpowiednią adnotację.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jak zweryfikować wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego

W publikacji zawarto wskazówki dotyczące analizy wniosku o zwrot.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA