| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Jak zweryfikować wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego

Jak zweryfikować wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego

Zakończył się drugi tegoroczny nabór wniosków producentów rolnych o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego. Procedura rozpatrywania tych wniosków wciąż rodzi w gminach problemy.

Minęło 10 lat od wejścia w życie ustawy z 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (dalej: u.z.p.a.), dzięki której producenci rolni posiadający gospodarstwa mogą uzyskać zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego nabywanego w celu prowadzenia tych gospodarstw. Oczywiście tryb uzyskania zwrotu został obwarowany kilkoma warunkami, które producent rolny musi spełnić. Oprócz wymogu posiadania gospodarstwa rolnego, to m.in. również dokonanie zakupu oleju napędowego w ściśle określonym czasie przed miesiącem, w którym do siedziby organu wpłynie wniosek.

Ustawodawca umożliwił producentom rolnym składanie wniosków w danym roku w dwóch terminach, do 28(29) lutego oraz 1 do 31 sierpnia (art. 6 ust. 1 u.z.p.a.). Limit zwrotu obliczany dla producenta rolnego na dany rok obowiązuje tylko w tym roku, na który został obliczony/ustalony i nie ma prawnego wymogu do tego, żeby został on wykorzystany w dwóch częściach. Producent rolny może cały roczny limit wykorzystać na podstawie wniosku złożonego np. w lutym i jeśli tak zrobi, to nie będzie miał prawa do złożenia w tym roku kolejnego wniosku w sierpniu. Może również nie składać wniosku w lutym i w całości wykorzystać go na podstawie wniosku złożonego w drugim okresie.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Jeżeli producent rolny nie wykorzysta w całości kwoty rocznego limitu w danym roku to kwota niewykorzystana ,,przepada”, tj. producent rolny nie będzie mógł się ubiegać o jej zwrot w następnym roku.

Rozpatrzenie wniosku o zwrot

O zwrocie podatku decyduje na wniosek producenta rolnego wójt, burmistrz lub prezydent miasta (dalej: wójt) właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów rolnych w drodze decyzji administracyjnej (art. 5 ust. 1 u.z.p.a.). Decyzja musi być poprzedzona rozpatrzeniem wniosku. W przypadku zwrotu podatku akcyzowego w zakresie nieuregulowanym w u.z.p.a. zastosowanie znajduje ustawa z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.), co oznacza, że do weryfikacji tych wniosków nie znajduje zastosowania ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

W pierwszej kolejności wójt powinien ustalić, czy producent rolny złożył wniosek na odpowiednim formularzu. Następnie musi zbadać kompletność wniosku. W poszczególnych częściach wniosku producent rolny wskazuje (oprócz roku i miesiąca):

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »