Opłata od posiadania psów 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, rada gminy może wprowadzić opłatę od posiadania psów. Obowiązkiem uiszczenia tej opłaty obciążone są osoby fizyczne posiadające psy. Według art. 18a. w/w ustawy, zwolnieni z tego obowiązku są:
REKLAMA
- członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz inne osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności;
- osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności – z tytułu posiadania jednego psa;
- osoby niepełnosprawne – z tytułu posiadania psa asystującego;
- osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa;
- podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.
To wyliczenie nie ma charakteru zamkniętego. Rada gminy może wprowadzić inne niż w/w przedmiotowe zwolnienia od opłaty od posiadania psów.
Zobacz: Ustrój i jednostki
Wysokość opłaty
Jak już zostało wspomniane, wysokość opłaty od posiadania psów jest określana w uchwale rady gminy. Należy jednak zaznaczyć, że rada gminy musi uwzględnić maksymalną kwotę tej opłaty, którą określa obwieszczenie Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych. Na podstawie obwieszczenia na 2017 r. wysokość tej opłaty nie może przekroczyć kwoty 118,97 zł rocznie od jednego psa.
Opracowano na podstawie:
Ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. (Dz.U. 1991 nr 9 poz. 31 z późn. zm.)
Obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2016 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2017 r. (M.P. z dnia 5 sierpnia 2016 r.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.