reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Opłata miejscowa 2017 r.

Opłata miejscowa 2017 r.

Opłata miejscowa jest wprowadzana przez radę gminy w drodze uchwały. Możliwość jej wprowadzenia jest uzależniona od występowania na terenie danej gminy korzystnych właściwości klimatycznych, walorów krajobrazowych czy obszarów ochrony uzdrowiskowej.

Opłata miejscowa, nazywana także opłatą klimatyczną, jest pobierana od osób fizycznych, które przybywają w miejscu objętym tą opłatą dłużej niż dobę. Istotny jest jednak cel pobytu osoby fizycznej w tym miejscu. Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych warunkiem poboru tej opłaty, jest pobyt osoby fizycznej w celach turystycznych, zdrowotnych lub szkoleniowych.

Gdzie można wprowadzić opłatę miejscową

Opłatę miejscową można wprowadzić w miejscach, które cechuje występowanie minimalnych wymogów turystycznych i krajobrazowych. Zostały one określone w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową.

Zgodnie z tym rozporządzeniem gmina spełnia minimalne wymogi krajobrazowe, gdy na jej terenie występują lasy, parki narodowe, punkty widokowe, a także zabytki, muzea, pomniki historii. Szczegółowo zostaje to wymienione w § 3 tego rozporządzenia.

Aby miejscowość spełniała minimalne wymogi turystyczne, na jej terenie musi znajdować się baza noclegowa w obiektach hotelarskich i innych obiektach, w których mogą być świadczone usługi hotelarskie.

Opłata miejscowa może być pobierana także w miejscowościach, które uzyskały status uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej. Szczegółowe wymogi jaki należy spełnić aby uzyskać w/w status reguluje ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych.

Zobacz również: Prawo administracyjne

Wysokość opłaty miejscowej

Rada gminy w drodze uchwały, ustala zasady pobierania opłaty klimatycznej a także jej wysokość. Jej maksymalna wartość jest określona w corocznym obwieszczeniu Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2017 r. Tak więc wysokość opłaty miejscowej wynosi:

  • w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach – nie więcej niż 2,17 zł dziennie;
  • miejscowej w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej – nie więcej niż 3,08 zł dziennie.

Brak obowiązku zapłaty

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje, że opłaty miejscowej nie pobiera się od osób przebywających w szpitalach, osób niewidomych i ich przewodników, od zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej oraz od podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę miejscową albo uzdrowiskową.

Brak obowiązku zapłaty (pod warunkiem wzajemności) dotyczy także członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium RP.

Opracowano na podstawie:

Ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. (Dz.U. 1991 nr 9 poz. 31 z późn. zm.)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową.  (Dz.U. 2007 nr 249 poz. 1851)

Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2016 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2017 r. (M.P. z dnia 5 sierpnia 2016 r.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama