reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Opłata skarbowa 2017 r.

Opłata skarbowa 2017 r.

Opłata skarbowa nazywana jest inaczej opłatą stemplową. Jej wysokość zależy od rodzaju czynności podjętej przez organ administracji publicznej. Ten rodzaj opłaty został szczegółowo uregulowany w ustawie o opłacie skarbowej oraz rozporządzeniu ministra finansów w sprawie zapłaty opłaty skarbowej.

Opłatą skarbową są obciążone są osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli na ich wniosek dokonuje się jakiejś czynności urzędowej albo wydaje się zaświadczenie lub zezwolenie.

Przedmiotem opłaty skarbowej jest:

 1. w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej:
  • dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek,
  • wydanie zaświadczenia na wniosek,
  • wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji);
 2. złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym;
 3. dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia (pozwolenia) przez podmiot inny niż organ administracji rządowej i samorządowej, w związku z wykonywaniem zadań z zakresu administracji publicznej, a także złożenie w takim podmiocie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii.

Zobacz również: Prawo administracyjne

Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej

Powstanie obowiązku zapłaty opłaty skarbowej powstaje:

 • od dokonania czynności urzędowej - z chwilą dokonania zgłoszenia lub złożenia wniosku o dokonanie czynności urzędowej;
 • od wydania zaświadczenia - z chwilą złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia;
 • od wydania zezwolenia (pozwolenia, koncesji) - z chwilą złożenia wniosku o wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji);
 • od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz od jego odpisu, wypisu lub kopii - z chwilą złożenia dokumentu w organie administracji publicznej, sądzie lub podmiocie;
 • od przedmiotu opłaty określonego w art. 2 ust. 2 - z chwilą użycia zaświadczenia w sprawie innej niż wymieniona w art. 2 ust. 1.

Opłatę skarbową wpłaca się z chwilą powstania obowiązku jej zapłaty. Płatność może nastąpić za pomocą gotówki lub bezgotówkowo. Szczegółowy wykaz przedmiotów oraz stawki opłaty skarbowej określa załącznik do w/w ustawy.

 Według załącznika sporządzenie aktu małżeństwa kosztuje 84zł, a decyzja o zmianie nazwiska i imienia 37 zł.

Brak obowiązku zapłaty opłaty skarbowej

Ustawa o opłacie skarbowej przewiduje wiele zwolnień z obowiązku zapłaty opłaty skarbowej. Zgodnie z przepisami tej ustawy nie podlega opłacie skarbowej np.: dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia i zezwolenia (pozwolenia, koncesji) albo złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawach alimentacyjnych, opieki, kurateli i przysposobienia.

Opłaty skarbowej nie trzeba opłacać również w przypadku dokonania czynności urzędowej, wydania zaświadczenia oraz zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego, dokonanie czynności urzędowej i wydania zaświadczenia w sprawach o zmianę imienia (imion) lub nazwiska osób, którym bezprawnie je zmieniono, a także zstępnych i małżonków tych osób; czy wydania zezwolenia przez ministra właściwego do spraw środowiska lub wojewodę na działania związane z czynną ochroną przyrody.

Opracowano na podstawie:

Ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 1014 ze zm.),

Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej (Dz. U. Nr 187, poz. 1330).

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opłata skarbowa 2017 r./ fot. Fotolia
Opłata skarbowa 2017 r./ fot. Fotolia

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chmielniak Adwokaci Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych

Kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach karnych gospodarczych i karnych skarbowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama