Opłata skarbowa 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Opłatą skarbową są obciążone są osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli na ich wniosek dokonuje się jakiejś czynności urzędowej albo wydaje się zaświadczenie lub zezwolenie.
REKLAMA
Przedmiotem opłaty skarbowej jest:
- w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej:
- dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek,
- wydanie zaświadczenia na wniosek,
- wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji);
- złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym;
- dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia (pozwolenia) przez podmiot inny niż organ administracji rządowej i samorządowej, w związku z wykonywaniem zadań z zakresu administracji publicznej, a także złożenie w takim podmiocie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii.
Zobacz również: Prawo administracyjne
Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej
Powstanie obowiązku zapłaty opłaty skarbowej powstaje:
- od dokonania czynności urzędowej - z chwilą dokonania zgłoszenia lub złożenia wniosku o dokonanie czynności urzędowej;
- od wydania zaświadczenia - z chwilą złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia;
- od wydania zezwolenia (pozwolenia, koncesji) - z chwilą złożenia wniosku o wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji);
- od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz od jego odpisu, wypisu lub kopii - z chwilą złożenia dokumentu w organie administracji publicznej, sądzie lub podmiocie;
- od przedmiotu opłaty określonego w art. 2 ust. 2 - z chwilą użycia zaświadczenia w sprawie innej niż wymieniona w art. 2 ust. 1.
Opłatę skarbową wpłaca się z chwilą powstania obowiązku jej zapłaty. Płatność może nastąpić za pomocą gotówki lub bezgotówkowo. Szczegółowy wykaz przedmiotów oraz stawki opłaty skarbowej określa załącznik do w/w ustawy.
Według załącznika sporządzenie aktu małżeństwa kosztuje 84zł, a decyzja o zmianie nazwiska i imienia 37 zł.
Brak obowiązku zapłaty opłaty skarbowej
REKLAMA
Ustawa o opłacie skarbowej przewiduje wiele zwolnień z obowiązku zapłaty opłaty skarbowej. Zgodnie z przepisami tej ustawy nie podlega opłacie skarbowej np.: dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia i zezwolenia (pozwolenia, koncesji) albo złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawach alimentacyjnych, opieki, kurateli i przysposobienia.
Opłaty skarbowej nie trzeba opłacać również w przypadku dokonania czynności urzędowej, wydania zaświadczenia oraz zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego, dokonanie czynności urzędowej i wydania zaświadczenia w sprawach o zmianę imienia (imion) lub nazwiska osób, którym bezprawnie je zmieniono, a także zstępnych i małżonków tych osób; czy wydania zezwolenia przez ministra właściwego do spraw środowiska lub wojewodę na działania związane z czynną ochroną przyrody.
Opracowano na podstawie:
Ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 1014 ze zm.),
Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej (Dz. U. Nr 187, poz. 1330).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.