REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobry kredyt dla każdej gminy

REKLAMA

Bank Gospodarstwa Krajowego udziela samorządom kredytów ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który może służyć finansowaniu nie tylko projektów wspartych dotacjami unijnymi, lecz również tych zapisanych w strategiach rozwoju regionów.

Jednostki samorządu terytorialnego, szczególnie te niewielkie, do realizacji ważnych społecznie inwestycji potrzebują wsparcia ze strony sektora bankowego. Ograniczone budżety samorządów nie pozwalają na samodzielne finansowanie przedsięwzięć.

Warunki kredytu

Korzystnym dla samorządów instrumentem finansowym jest kredyt Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Kredyt udzielany jest na warunkach, które odpowiadają potrzebom samorządów: długi okres karencji oraz kredytowania, niskie koszty obsługi oraz możliwość skorzystania z kredytu w trybie zamówienia z wolnej ręki. Dzięki niemu samorządy mogą finansować inwestycje dotyczące między innymi ochrony środowiska naturalnego, rozbudowy i rozwoju infrastruktury: wodno-kanalizacyjnej, sektora produkcyjnego, zdrowotnej, edukacyjnej. Kredyt jest przewidziany przede wszystkim dla projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, jednakże jeżeli przedsięwzięcie jest zgodne ze strategią rozwoju regionu, może być finansowane z tego rodzaju kredytu bez względu na to, czy inwestycja otrzymała dotację unijną.

Hala sportowa

Z kredytu EBI skorzystała między innymi gmina Wydminy (woj. warmińsko-mazurskie) przy realizacji projektu budowy hali sportowej. Obiekt wraz z zapleczem powstał na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach. Wartość projektu przekraczała 3,8 mln złotych. Władzom gminy udało się uzyskać na ten cel dwie dotacje: ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jednakże obie dotacje oraz środki własne gminy wystarczały na pokrycie tylko 42 proc. wydatków inwestycyjnych. Gmina musiała więc zaciągnąć kredyty bankowe.

Preferencyjne warunki

Ze względu na preferencyjne warunki wybrano kredyt Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków EBI. Jednym z jego wymogów jest warunek, że kredyt może pokryć maksymalnie 50 proc. kosztów przedsięwzięcia niewspółfinansowanego ze środków unijnych. Gminie w dalszym ciągu brakowało więc 8 proc. kosztów całego przedsięwzięcia. Lukę tę uzupełniono kredytem inwestycyjnym BGK.

- Jako samorząd jesteśmy pod wrażeniem profesjonalizmu Banku Gospodarstwa Krajowego, który całkowicie spełnił nasze oczekiwania - mówi Tomasz Pieluchowski, wójt gminy Wydminy.

Realizacja przedsięwzięcia wpłynęła na poprawę warunków prowadzenia zajęć szkolnych, obecnie z hali korzysta ponad 700 uczniów. Odbywają się tam również wszelkie duże imprezy.

- Tego rodzaju inwestycje podnoszą atrakcyjność gminy oraz zwiększają komfort życia mieszkańców. Długi okres spłaty kredytu nie obciąża zbytnio naszego budżetu. Dzięki temu możemy spokojnie planować kolejne przedsięwzięcia, tym razem przy udziale środków europejskich - mówi Tomasz Pieluchowski.

W najbliższych latach gmina planuje pozyskanie dofinansowania ze środków unijnych dostępnych w ramach perspektywy finansowej 2007 - 2013. Najważniejszym przygotowywanym projektem jest rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej. Przedsięwzięcie będzie realizowane wspólnie z innymi kilkunastoma jednostkami samorządowymi z regionu Wielkich Jezior Mazurskich.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Źródła finansowania projektu (w mln zł)

PIOTR DMITROWSKI

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  REKLAMA

  Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

  Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

  Lek na porost zębów jeszcze w tej dekadzie? Dr Takahashi w połowie 2024 roku rozpocznie badania kliniczne. Jak daleko do rewolucji w stomatologii?

  W ostatnich tygodniach w mediach toczyła się dyskusja o tym, że japoński naukowiec zapowiedział, iż jeszcze w tej dekadzie powstanie lek na porost zębów. Ta wiadomość zelektryzowała środowisko medyczne, a także pacjentów implantologicznych i protetycznych. Ale zdaniem dr n. med. Piotra Przybylskiego należy trochę ostudzić emocje w tym zakresie. Lek na porost zębów, jak każdy lek, musiałby przejść wiele badań klinicznych, aby potwierdzono jego skuteczność i bezpieczeństwo, a następnie dopuszczono do obrotu. Jak wskazuje ekspert, sam ewentualny proces odrastania zębów musi być też dokładnie monitorowany, aby nie wywołał poważnych problemów z układem zgryzowym i funkcją żucia. Nawet jeśli lek rozpocznie nową erę w stomatologii, to upłynie jeszcze wiele lat, zanim w ogóle trafi do Polski. Sami lekarze będą musieli też przejść liczne szkolenia, aby móc go podawać pacjentom. I to też nie będzie łatwy proces do zrealizowania.

  REKLAMA