REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobry kredyt dla każdej gminy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Bank Gospodarstwa Krajowego udziela samorządom kredytów ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który może służyć finansowaniu nie tylko projektów wspartych dotacjami unijnymi, lecz również tych zapisanych w strategiach rozwoju regionów.

Jednostki samorządu terytorialnego, szczególnie te niewielkie, do realizacji ważnych społecznie inwestycji potrzebują wsparcia ze strony sektora bankowego. Ograniczone budżety samorządów nie pozwalają na samodzielne finansowanie przedsięwzięć.

Warunki kredytu

Korzystnym dla samorządów instrumentem finansowym jest kredyt Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Kredyt udzielany jest na warunkach, które odpowiadają potrzebom samorządów: długi okres karencji oraz kredytowania, niskie koszty obsługi oraz możliwość skorzystania z kredytu w trybie zamówienia z wolnej ręki. Dzięki niemu samorządy mogą finansować inwestycje dotyczące między innymi ochrony środowiska naturalnego, rozbudowy i rozwoju infrastruktury: wodno-kanalizacyjnej, sektora produkcyjnego, zdrowotnej, edukacyjnej. Kredyt jest przewidziany przede wszystkim dla projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, jednakże jeżeli przedsięwzięcie jest zgodne ze strategią rozwoju regionu, może być finansowane z tego rodzaju kredytu bez względu na to, czy inwestycja otrzymała dotację unijną.

Hala sportowa

Z kredytu EBI skorzystała między innymi gmina Wydminy (woj. warmińsko-mazurskie) przy realizacji projektu budowy hali sportowej. Obiekt wraz z zapleczem powstał na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach. Wartość projektu przekraczała 3,8 mln złotych. Władzom gminy udało się uzyskać na ten cel dwie dotacje: ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jednakże obie dotacje oraz środki własne gminy wystarczały na pokrycie tylko 42 proc. wydatków inwestycyjnych. Gmina musiała więc zaciągnąć kredyty bankowe.

Preferencyjne warunki

Ze względu na preferencyjne warunki wybrano kredyt Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków EBI. Jednym z jego wymogów jest warunek, że kredyt może pokryć maksymalnie 50 proc. kosztów przedsięwzięcia niewspółfinansowanego ze środków unijnych. Gminie w dalszym ciągu brakowało więc 8 proc. kosztów całego przedsięwzięcia. Lukę tę uzupełniono kredytem inwestycyjnym BGK.

- Jako samorząd jesteśmy pod wrażeniem profesjonalizmu Banku Gospodarstwa Krajowego, który całkowicie spełnił nasze oczekiwania - mówi Tomasz Pieluchowski, wójt gminy Wydminy.

Realizacja przedsięwzięcia wpłynęła na poprawę warunków prowadzenia zajęć szkolnych, obecnie z hali korzysta ponad 700 uczniów. Odbywają się tam również wszelkie duże imprezy.

- Tego rodzaju inwestycje podnoszą atrakcyjność gminy oraz zwiększają komfort życia mieszkańców. Długi okres spłaty kredytu nie obciąża zbytnio naszego budżetu. Dzięki temu możemy spokojnie planować kolejne przedsięwzięcia, tym razem przy udziale środków europejskich - mówi Tomasz Pieluchowski.

W najbliższych latach gmina planuje pozyskanie dofinansowania ze środków unijnych dostępnych w ramach perspektywy finansowej 2007 - 2013. Najważniejszym przygotowywanym projektem jest rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej. Przedsięwzięcie będzie realizowane wspólnie z innymi kilkunastoma jednostkami samorządowymi z regionu Wielkich Jezior Mazurskich.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Źródła finansowania projektu (w mln zł)

PIOTR DMITROWSKI

gp@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Forum Liderów PPP z Wielkim Medalem Senatu. Dziesięć lat promocji partnerstwa publiczno-prywatnego

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Forum Liderów PPP, która odbyła się w Warszawie, stała się okazją do podsumowania dekady promocji partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Gościem honorowym wydarzenia był senator Adam Szejnfeld – inicjator jednej z najbardziej nowoczesnych ustaw o PPP w Europie. Z jego inicjatywy, przy poparciu senatorów zaangażowanych w rozwój PPP, Senat Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował Forum Wielkim Medalem Senatu. Wyróżnienie odebrała prezes Kamila Król, doceniona za wieloletnie zaangażowanie w popularyzację idei partnerstwa publicznego i prywatnego oraz skuteczne wdrażanie przepisów ustawy o PPP.

PPP rośnie w siłę. Podsumowanie X Forum Liderów PPP

„Przyszłość PPP w Polsce” była tematem przewodnim jubileuszowej, dziesiątej edycji Forum Liderów PPP, która odbyła się 16 czerwca 2025 roku w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, eksperci, instytucje finansujące, partnerzy prywatni oraz promotorzy projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wśród gości znaleźli się m.in. wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, senatorowie Joanna Sekuła i Adam Szejnfeld, a także praktycy rynku PPP z Polski i Europy.

Nowy wariant Covid-19 o nazwie Nimbus. Jakie objawy?

Nowy wariant koronawirusa Covid-19, nazwany Nimbus, zaczyna się rozprzestrzeniać – podaje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Zakażenia tym szczepem odnotowano już w Azji, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Nimbus objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, jednak nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona.

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

REKLAMA

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

REKLAMA

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

REKLAMA