REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plan finansowy jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych

WPF
WPF
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Plan finansowy wytycza jednostkom sektora finansów publicznych możliwości wydatkowania przyznanych środków. Definiując możliwości wydatkowe określa również źródła dochodów tworzących sferę dochodową jednostki sektora finansów publicznych. Wpływa zatem na realizację przyjętej polityki finansowej w jednostce. Należy jednak pamiętać, że opracowanie planu finansowego wymaga ścisłego przestrzegania określonych ustawowo etapów i wyznaczonych terminów

Prawidłowe opracowanie planu finansowego wzmacnia sprawność funkcjonowania jednostki jako całości. Wpływa na jakość podejmowanych decyzji i dostarcza niezbędnych danych do działań kontrolnych. Ukazuje czynniki (zbędne, nieprawidłowe, niepożądane) wpływające na wysokość kosztów (powodujących faktyczny wypływ gotówki). Jego jawność i znajomość wśród pracowników wpływa na akceptację i zrozumienie podejmowanych decyzji.

REKLAMA

Zasady budowy planu finansowego jednostek budżetowych

Metodologia budowy planów finansowych jednostek organizacyjnych państwowych i samorządowych jest zindywidualizowana i odpowiada zasadom konstrukcji finansowych dokumentów nadrzędnych. Wybór optymalnej metody programowania budżetowego przekłada się na wykorzystanie planu finansowego jako narzędzia efektywnego zarządzania jednostką budżetową. Obowiązujący system prawny w znacznej mierze wyznacza możliwe sposoby programowania finansowego. Nie ogranicza to jednak możliwości sporządzania, obok planów finansowych budowanych według zasad normatywnych, planów innego rodzaju, pozwalających porządkować dane np. według realizowanych zadań.

Konstrukcja planu finansowego państwowej jednostki budżetowej odbywa się w kilku etapach (schemat 1).

Zobacz serwis: Finanse

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Budowa planu finansowego państwowej jednostki budżetowej rozpoczyna się jeszcze przed faktyczną jego konstrukcją, gdyż impulsem rozpoczynającym procedurę prognostyczną jest sporządzenie materiałów planistycznych do projektu ustawy budżetowej.

Etapy prac

REKLAMA

Projekt prognozy rocznej działalności konkretnej jednostki budżetowej opracowują kierownicy państwowych jednostek budżetowych przy udziale dysponentów części budżetowych, zgodnych z istniejącą strukturą (schemat nr 2). Zostali oni zobowiązani do weryfikacji otrzymanych wielkości planistycznych, odpowiedniej ich agregacji i po odpowiednim ich opracowaniu – przedstawienia ministrowi finansów.

Przedłożone dane muszą odpowiadać zakresowi, formie i szczegółowości otrzymanych wytycznych. Uprawnienia do ich określenia przysługują ministrowi finansów, który jest także zobowiązany określić, w drodze rozporządzenia, szczegółowy sposób, tryb i termin opracowania materiałów stanowiących podstawę budowy projektu ustawy budżetowej.

REKLAMA

Materiały planistyczne, stanowiące podstawę budowy budżetu państwa, muszą zostać odpowiednio opracowane. Zawarte w nich planowane wielkości ekonomiczne, kumulowane i agregowane są w obrębie: obligatoryjnych podziałek klasyfikacji budżetowej, układu zadaniowego, charakterystycznego jak dotąd jedynie dla budżetu państwa, oraz układu podmiotowego i przedmiotowego. Dopiero tak opracowane informacje, oparte na otrzymanych wytycznych, stanowią bazę do budowy projektu ustawy budżetowej.

Projekt budżetu państwa, skonstruowany na podstawie przedłożonych przez dysponentów części budżetowych projektów dochodów i wydatków tych części, wyznacza podstawowe wielkości ekonomiczne i jednocześnie zakres projektów planów dochodów i wydatków poszczególnych części budżetowych. Te stanowią z kolei podstawę do budowy projektów planów finansowych państwowych jednostek budżetowych, określając granice finansowych możliwości tych jednostek. Przekazanie przez dysponentów podległym jednostkom kwot zaplanowanych w projekcie ustawy budżetowej kończy wstępny etap programowania budżetowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek osłonowy wraca w 2024 r.! 2,3 mld do wydania! Dla 7 mln rodzin. Poprzednio do 1437,50 zł! Ile dostaną w 2024 r.? [druk sejmowy nr 72]

  Dodatek osłonowy ma być wypłacony jednorazowo do końca czerwca 2024 r. Projekt ustawy złożyli posłowie (druk sejmowy nr 72). I nie są to posłowie PIS, a mający większość posłowie KO i Polski 2050 - TD.

  Koszt miesięcznego utrzymania studenta wynosi średnio 3 867 zł. Coraz więcej żaków się zadłuża

  O ile wzrosło miesięczne utrzymanie studenta? Jaki procent studentów bierze pod uwagę rezygnację z kształcenia z przyczyn materialnych? Na jaką kwotę średnio zadłużony jest student? 

  Kiedy zgłosić się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

  Wady i choroby oczu dotykają coraz więcej osób. Przyczynia się do tego również nadmierna ekspozycja na ekrany oraz brak profilaktyki. Kiedy umówić się na badanie wzroku z optometrystą, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza okulisty wyjaśnia ekspert.

  Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

  Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

  REKLAMA

  Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

  W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

  Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

  Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

  Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

  29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

  Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

  W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

  REKLAMA

  Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

  Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

  Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

  Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  REKLAMA