reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Konta zespołu 1 – ewidencja środków pieniężnych po zmianach

Konta zespołu 1 – ewidencja środków pieniężnych po zmianach

Konta zespołu 1 odzwierciedlają operacje pieniężne oraz obroty i stany środków pieniężnych oraz krótkoterminowych papierów wartościowych. Dlatego też prawidłowa ewidencja na kontach zespołu 1 jest niezmiernie ważna.

Konto 131 " Rachunek bieżący samorządowych zakładów budżetowych"

Konto 131 służy do ewidencji środków pieniężnych działalności podstawowej samorządowych zakładów budżetowych znajdujących się na rachunku bankowym.

Na stronie Wn konta 131 ujmuje się wpływ środków na rachunek bankowy, a na stronie Ma – wypłaty środków z rachunku bankowego.

Konto 131 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków pieniężnych na rachunku bankowym.

UWAGA!
Zakłady budżetowe zostały zwolnione z obowiązku ewidencji szczegółowej operacji gospodarczych. Zgodnie z rozporządzeniem z 19 stycznia 2012 r. nabyły prawo do prowadzenia ewidencji środków pieniężnych według wewnętrznie ustalonych zasad, niekoniecznie zgodnie z podziałkami klasyfikacji budżetowej. W dotychczasowym stanie prawnym zobowiązane były one bowiem do ewidencjonowania środków pieniężnych według pozycji klasyfikacji planu finansowego.

Konto 132 "Rachunek dochodów jednostek budżetowych"

Konto 132 służy do ewidencji środków pieniężnych gromadzonych na wydzielonym rachunku bankowym państwowych i samorządowych jednostek budżetowych prowadzących działalność oświatową, w szczególności z tytułu: spadków, zapisów, darowizn, odszkodowań i wpłat za utracone lub uszkodzone mienie będące w zarządzie albo w użytkowaniu jednostki budżetowej i przeznaczonych na finansowanie działalności jednostki, z wyłączeniem finansowania wynagrodzeń osobowych.

Na stronie Wn konta 132 ujmuje się wpływ środków pieniężnych na ten rachunek, a na stronie Ma – wypłaty środków pieniężnych z rachunku bankowego.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 132 powinna umożliwić ustalenie stanu poszczególnych tytułów pozyskiwania dochodów według działów, rozdziałów i paragrafów.

Saldo konta 132 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków pieniężnych na rachunkach bankowych dochodów.

UWAGA!
Państwowe jednostki budżetowe prowadzące działalność na podstawie ustawy o systemie oświaty na podstawie rozporządzenia z 19 stycznia 2012 r. nabyły prawo do gromadzenia dochodów ze szczegółowo określonych źródeł. Zgromadzone środki mogą zostać przeznaczone na bieżące (z wyjątkiem wynagrodzeń) oraz inwestycyjne potrzeby jednostki.

Zobacz serwis: Rachunkowość budżetowa

Konto 134 "Kredyty bankowe"

Konto 134 służy do ewidencji kredytów bankowych przeznaczonych na finansowanie działalności podstawowej i inwestycji, przelanych przez bank na odpowiednie rachunki bankowe.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama