| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Nowy wskaźnik zadłużenia od 2014 r. - będą problemy?

Nowy wskaźnik zadłużenia od 2014 r. - będą problemy?

Nowy wskaźnik zadłużenia ma zacząć obowiązywać od 2014 r. Problem ze wskaźnikiem dla samorządu oznaczałby utratę prawa uchwalenia budżetu.

Zgodnie z danymi zebranymi przez Ministerstwo Finansów na koniec maja z nowym wskaźnikiem może mieć problem ok. 129 na ok. 3000 gmin. Jak jednak wskazuje wiceminister finansów Hanna Majszczyk, ta liczba z pewnością zmieni się. Sytuacja części samorządów może być lepsza niż wynika to z długoletnich planów, w których zawarte mogły być przeszacowane wydatki na inwestycje. Jak wskazuje praktyka, negatywne scenariusze dotyczące finansów samorządowych często na koniec roku okazują się przesadzone i pierwotnie planowany deficyt kończy się nadwyżką budżetową – podkreśla Majszczyk.

Zobacz również: Gminne jednostki budżetowe - czy są podatnikami VAT?

Nowy wskaźnik określony w art. 242 oraz 243 ustawy o finansach publicznych ma zostać zacząć obowiązywać od 2014 r. Przewiduje on, iż roczna wartość spłat zobowiązań i ich obsługi do planowanych dochodów nie może przekroczyć wskaźnika opartego na średniej arytmetycznej z obliczonych dla ostatnich trzech lat relacji dochodów bieżących, powiększonych o wpływy uzyskane ze sprzedaży majątku oraz pomniejszonych o wydatki bieżące, do dochodów ogółem. Wskaźnik ten jest liczony na podstawie wielkości wynikających ze sprawozdań z trzech ostatnich lat i przedstawia rzeczywiste możliwości danej jednostki samorządu terytorialnego w zakresie spłaty zobowiązań.

Polecamy serwis: Finanse

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »