| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Gminne jednostki budżetowe - czy są podatnikami VAT?

Gminne jednostki budżetowe - czy są podatnikami VAT?

Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 24 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 1/13.

NSA rozpatrywał pytanie, czy w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jednostki budżetowe gminy są podatnikami podatku od towarów i usług? .

Sprawa dotyczyła interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 21 marca 2011 r. wobec jednej z gmin.

MF uznał w niej, że "jeżeli wyodrębnione ze struktury gminy jednostki budżetowe prowadzą działalność gospodarczą w sposób samodzielny, oceniany w oparciu o obiektywne kryteria i wykonują czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to podmioty te należy uznać za odrębnych od gminy podatników podatku VAT. Powyższe oznacza, iż nie są możliwe i dopuszczalne dwa tryby rejestracji dla celów podatku VAT, tj. gminy i jej jednostek budżetowych, uzależnione m. in. od organizacji wewnętrznej gminy czy stopnia samodzielności jednostek budżetowych określonego w ich statutach. O samodzielności prowadzenia działalności gospodarczej przez jednostki budżetowe gminy nie może bowiem przesądzać autonomiczna decyzja gminy, ale obiektywne kryteria. W kontekście powyższego za nieprawidłowe w ocenie organu należy również uznać stanowisko, że jedynym prawidłowym sposobem jest zarejestrowanie dla celów podatku VAT gminy i jej jednostek budżetowych pod jednym numerem identyfikacji podatkowej i posługiwanie się NIP nadanym gminie.”.

Zobacz również: Sposoby na odzyskanie VAT

Posiadająca 284 jednostki gmina odwołała się do WSA we Wrocławiu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny skargi gminy oddalił. Naczelny Sąd Administracyjny z kolei odroczył rozpoznanie sprawy i przedstawił zagadnienie do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów tego Sądu. Pytanie brzmiało: "czy w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jednostki budżetowe gminy są podatnikami podatku od towarów i usług?"

"Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług" – orzekł NSA.

Uchwała NSA z 24 czerwca 2013 r. I FPS 1/13

Polecamy serwis: Finanse

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »