reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Gminne jednostki budżetowe - czy są podatnikami VAT?

Gminne jednostki budżetowe - czy są podatnikami VAT?

Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 24 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 1/13.

NSA rozpatrywał pytanie, czy w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jednostki budżetowe gminy są podatnikami podatku od towarów i usług? .

Sprawa dotyczyła interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 21 marca 2011 r. wobec jednej z gmin.

MF uznał w niej, że "jeżeli wyodrębnione ze struktury gminy jednostki budżetowe prowadzą działalność gospodarczą w sposób samodzielny, oceniany w oparciu o obiektywne kryteria i wykonują czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to podmioty te należy uznać za odrębnych od gminy podatników podatku VAT. Powyższe oznacza, iż nie są możliwe i dopuszczalne dwa tryby rejestracji dla celów podatku VAT, tj. gminy i jej jednostek budżetowych, uzależnione m. in. od organizacji wewnętrznej gminy czy stopnia samodzielności jednostek budżetowych określonego w ich statutach. O samodzielności prowadzenia działalności gospodarczej przez jednostki budżetowe gminy nie może bowiem przesądzać autonomiczna decyzja gminy, ale obiektywne kryteria. W kontekście powyższego za nieprawidłowe w ocenie organu należy również uznać stanowisko, że jedynym prawidłowym sposobem jest zarejestrowanie dla celów podatku VAT gminy i jej jednostek budżetowych pod jednym numerem identyfikacji podatkowej i posługiwanie się NIP nadanym gminie.”.

Zobacz również: Sposoby na odzyskanie VAT

Posiadająca 284 jednostki gmina odwołała się do WSA we Wrocławiu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny skargi gminy oddalił. Naczelny Sąd Administracyjny z kolei odroczył rozpoznanie sprawy i przedstawił zagadnienie do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów tego Sądu. Pytanie brzmiało: "czy w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jednostki budżetowe gminy są podatnikami podatku od towarów i usług?"

"Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług" – orzekł NSA.

Uchwała NSA z 24 czerwca 2013 r. I FPS 1/13

Polecamy serwis: Finanse

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

VAT
VAT

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama