Gminne jednostki budżetowe - czy są podatnikami VAT?
REKLAMA
REKLAMA
NSA rozpatrywał pytanie, czy w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jednostki budżetowe gminy są podatnikami podatku od towarów i usług? .
REKLAMA
Sprawa dotyczyła interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 21 marca 2011 r. wobec jednej z gmin.
MF uznał w niej, że "jeżeli wyodrębnione ze struktury gminy jednostki budżetowe prowadzą działalność gospodarczą w sposób samodzielny, oceniany w oparciu o obiektywne kryteria i wykonują czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to podmioty te należy uznać za odrębnych od gminy podatników podatku VAT. Powyższe oznacza, iż nie są możliwe i dopuszczalne dwa tryby rejestracji dla celów podatku VAT, tj. gminy i jej jednostek budżetowych, uzależnione m. in. od organizacji wewnętrznej gminy czy stopnia samodzielności jednostek budżetowych określonego w ich statutach. O samodzielności prowadzenia działalności gospodarczej przez jednostki budżetowe gminy nie może bowiem przesądzać autonomiczna decyzja gminy, ale obiektywne kryteria. W kontekście powyższego za nieprawidłowe w ocenie organu należy również uznać stanowisko, że jedynym prawidłowym sposobem jest zarejestrowanie dla celów podatku VAT gminy i jej jednostek budżetowych pod jednym numerem identyfikacji podatkowej i posługiwanie się NIP nadanym gminie.”.
Zobacz również: Sposoby na odzyskanie VAT
Posiadająca 284 jednostki gmina odwołała się do WSA we Wrocławiu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny skargi gminy oddalił. Naczelny Sąd Administracyjny z kolei odroczył rozpoznanie sprawy i przedstawił zagadnienie do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów tego Sądu. Pytanie brzmiało: "czy w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jednostki budżetowe gminy są podatnikami podatku od towarów i usług?"
"Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług" – orzekł NSA.
Uchwała NSA z 24 czerwca 2013 r. I FPS 1/13
Polecamy serwis: Finanse
REKLAMA
REKLAMA