REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rachunek bieżący jednostki oświatowej

Magdalena Rypińska

REKLAMA

Podstawowym kontem w każdej jednostce budżetowej jest rachunek bieżący, ponieważ odzwierciedla operacje związane z realizacją planu finansowego. Również w jednostce oświatowej dochody i wydatki ewidencjonowane są na koncie 130 „Rachunek bieżący jednostki”.

Każda szkoła ma obowiązek posiadać rachunek bieżący. Jeśli jest to państwowa placówka oświatowa, jej rachunek bieżący prowadzony będzie przez Narodowy Bank Polski (dalej: NBP), ponieważ państwowe jednostki budżetowe zobligowane są do otwierania go w NBP. Placówki oświatowe podlegające samorządom prowadzą rachunki bieżące w banku wybranym w drodze zamówienia publicznego (postępowanie przeprowadza JST)

REKLAMA

Ze względu na to, że dochody i wydatki muszą być w jednostce traktowane odrębnie (dochody nie mogą zostać przeznaczone na wydatki jednostki), konto 130 dzieli się na dwa subkonta:

● rachunek bieżący dochodów
● rachunek bieżący wydatków

Podział ten może być fizyczny (dwa odrębne rachunki bankowe oraz podział księgowy) lub tylko księgowy (jeden rachunek bankowy oraz podział księgowy).

Na rachunku bieżącym dochodów jednostki oświatowej po stronie Wn ewidencjonuje się:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● dochody budżetowe,

● wpływy z tytułu zwrotu wydatków, jeżeli zwrot następuje po upływie roku budżetowego, w którym wydatku dokonano,

● wpływy z tytułu oprocentowania środków zgromadzonych na rachunku.

Na stronie Ma konta 130 w zakresie dochodów w jednostce oświatowej księguje się:

● zwroty nadpłat i zwroty kwot nienależnie pobranych,

● przekazanie uzyskanych przez szkołę dochodów na rachunek budżetu państwa lub budżetu JST.

Zobacz również: Forum

Ze względu na to, że szkoły powołano do realizacji zadań w zakresie oświaty, które są z zasady nieodpłatne, najczęściej osiągają one sporadyczne i niewielkie dochody (np. w postaci oprocentowania środków znajdujących się na rachunku bankowym szkoły). Jeśli szkoła jest samorządową jednostką budżetową, to mimo likwidacji dochodów własnych przez uofp ma ona możliwość gromadzenia dochodów z części swojej działalności. Zazwyczaj są one gromadzone na rachunku dochodów własnych, którego zasady prowadzenia zostaną przedstawione w podrozdziale 2.3.

Na rachunku bieżącym wydatków na stronie Wn konta 130 ewidencjonuje się:

● wpływy środków pieniężnych od dysponenta wyższego stopnia (środki na wydatki otrzymywane od dysponenta części budżetu państwa lub z budżetu jednostki samorządu terytorialnego),
● wpływy z tytułu zwrotu wydatków dokonanych w tym samym roku, w którym poniesiono wydatki.

Na stronie Ma konta 130 (wydatki) jednostki oświatowe księgują:

● dokonywane wydatki bieżące i inwestycyjne (jeśli dana szkoła posiada w swoim planie finansowym środki na realizację wydatków inwestycyjnych),
● zwroty środków niewykorzystanych w danym roku budżetowym na rachunek bieżący wydatków dysponenta wyższego stopnia.

Do konta 130 szkoła ma obowiązek prowadzić analitykę w przekroju podziałek klasyfikacji budżetowej planu finansowego (analityka w przekroju paragrafów).

Na koncie 130 – zgodnie z komentarzem do tego konta w rozporządzeniu w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont – obowiązuje zachowanie dwóch zasad. Zgodnie z zasadą:

1) zgodności zapisów – na koncie 130 należy dokonywać zapisów na podstawie wyciągów bankowych, w związku z czym musi zachodzić pełna zgodność zapisów między jednostką a bankiem,

2) czystości obrotów – do błędnych zapisów, zwrotów nadpłat, korekt wprowadza się dodatkowy techniczny zapis ujemny.

Czytaj także: Kontrole w zakresie wyboru podręczników

ZAPAMIĘTAJ!

Przy prowadzeniu ewidencji na koncie 130 obowiązkowe jest stosowanie zasady zgodności zapisów oraz zasady czystości obrotów.

SCHEMAT 4. Techniczny zapis ujemny

Źródło: Poradnik oświatowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA