REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi w należnościach cywilnoprawnych

Stanisława Szlachta
Ulgi w należnościach cywilnoprawnych.
Ulgi w należnościach cywilnoprawnych.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ulgi w należnościach cywilnoprawnych są stosowane na podstawie artykułów od 55 do 64 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: uofp). Warunki do stosowania ulg w jednostkach organizacyjnych budżetu państwa wynikają wprost z uofp.

Dla jednostek organizacyjnych JST szczegółowe zasady, sposób i tryb udzielania ulg, warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowi pomoc publiczną, organ lub osobę uprawnioną do udzielania tych ulg, określa organ stanowiący JST.

REKLAMA

Ulgi są stosowane zgodnie z przepisami prawa cywilnego.

Zarówno w administracji rządowej jak i samorządowej stosowane są następujące ulgi:
● rozłożenie należności na raty,
● odroczenie terminu zapłaty należności,
● umorzenie należności w całości lub w części.

Ulgi mogą być stosowane (art. 56 uofp) przez:
● organy administracji rządowej,
● państwowe jednostki budżetowe.

Zobacz również: Odpisy aktualizujące należności w sektorze finansów publicznych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ustawodawca określił (art. 56 uofp) sytuacje powodujące umorzenie należności w całości. Może to nastąpić w jednej z następujących sytuacji:
● osoba fizyczna zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza 6000 zł. Umorzenie należności następuje w formie jednostronnego oświadczenia woli,
● osoba prawna została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należności, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,
● zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne,
● jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji. Umorzenie należności następuje w formie jednostronnego oświadczenia woli,
● zachodzi ważny interes dłużnika lub interes publiczny.

W przypadku gdy oprócz głównego dłużnika są zobowiązanie inne osoby, umorzenie może nastąpić, jeżeli ww. warunki zostaną spełnione przez wszystkich dłużników.
Ulgi mogą być stosowane również na wniosek dłużnika w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi dłużnika oraz uzasadnionym interesem Skarbu Państwa. 

Polecamy: Forum

W tym ostatnim przypadku ulgi mają bez wątpienia charakter uznaniowy. Pojęcie ważnego interesu dłużnika lub Skarbu Państwa nie zostało przez prawo zdefiniowane. Zagadnienie to było jednak rozpatrywane przez sądy. Dla przykładu, w wyroku NSA z 5 stycznia 2000 r., sygn. akt III SA 8348/98, LEX nr 42867, stwierdzono, że przy wykładni obu klauzul należy sięgać do społecznie akceptowanej hierarchii wartości. Przed zastosowaniem ulgi należy więc przeprowadzić tzw. postępowanie wyjaśniające. W praktyce bada się sytuację materialną dłużnika oraz inne okoliczności, np. czy nie wystąpiła choroba, utrata źródeł zarobkowania, utrata majątku itp.

Zapamiętaj!

Dużym udogodnieniem w praktyce jest możliwość niedochodzenia należności budżetu państwa, z tytułu umowy cywilnoprawnej, której kwota wraz z odsetkami nie przekracza 100 zł. Przywilej wyrażenia zgody na niedochodzenie takiej należności przysługuje dysponentowi części budżetowej.

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Instytucji Pomocy Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

    W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw 2024 r. poz. 565]

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    REKLAMA

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    REKLAMA

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

    1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

    REKLAMA