reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Dotacje na zadania bieżące - wydatki samorządów

Dotacje na zadania bieżące - wydatki samorządów

Najwięcej wydatków samorządy terytorialne przeznaczają na zadania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, oświatę oraz transport. Dotacje udzielane w tych obszarach stanowią blisko 75 procent ogólnej kwoty przekazywanych dotacji na zadania bieżące.

Jak wynika z analizy dokonanej przez Monikę Korolewską  w artykule "Dotacje na zadania bieżące z budżetów jednostek samorządu terytorialnego" (Biuro Analiz Sejmowych 2014.) w latach 2010-2013 samorządy wydatkowały środki dotacyjne głównie na zadania kultury i dziedzictwa narodowego. Dotacje na zadania bieżące w tej dziedzinie stanowiły 30,5% wszystkich wydatków JST tego rodzaju. 27,2 % ogólnej kwoty dotacji w 2013 roku samorządy wydały na zadania związane z oświatą i wychowaniem klasyfikowane w dziale 801 klasyfikacji budżetowej.

Trzecim obszarem, wokół którego koncentrowały się wydatki samorządów na dotacje na zadania bieżące stanowił transport. Jednostki przekazały na zadania bieżące w tym obszarze dotacje w wymiarze 16% zbiorczej kwoty dotacji na zadania bieżące.

 Większość środków przeznaczonych na kulturę samorządy przekazują na teatry, domy i ośrodki kultury, świetlice i kluby, biblioteki oraz muzea. Jeżeli zaś chodzi o oświatę, to  ok. 3/4 wydatkowanych kwot dotacji stanowią dotacje udzielane niepublicznym jednostkom systemu oświaty a kolejna 1⁄5 tych dotacji przekazywana jest publicznym jednostkom systemu oświaty prowadzonym przez osoby prawne inne niż jednostka samorządu terytorialnego lub przez osoby fizyczne.

Przedmiotowa analiza pokazuje, iż ponad połowa samorządowych wydatków na dotacje na zadania bieżące w dziedzinie transportu wiąże się z dotowaniem regionalnych przewozów pasażerskich realizowanych przez przewoźnika w celu wykonywania kolejowych regionalnych i międzywojewódzkich przewozów pasażerskich. Z kolei ok 1/4 tych dotacji wynika z sfinansowania uprawnionym przewoźnikom dopłat do ustawowych ulgowych przejazdów w pasażerskiej komunikacji autobusowej.

Źródło: Monika Korolewska, Dotacje na zadania bieżące z budżetów jednostek samorządu terytorialnego, Biuro Analiz Sejmowych 2014

Polecamy serwis: Finanse

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama