Kategorie

Podniesienie progu bagatelności i inne zmiany w zamówieniach publicznych

APEXnet
Prawo zamówień publicznych - zmiany
ShutterStock
Sejm jest już po pierwszym czytaniu projektów nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych. Największe emocje budzi dyskusja nad podniesieniem progu, od którego nie trzeba będzie organizować przetargów oraz problem najniższej ceny, będącej obecnie jedynym kryterium decyzyjnym w większości przetargów.

Na biurku sejmowej podkomisji leży aż siedem projektów nowelizacji przepisów. Pracownicy administracji nie czekają bezczynie, lecz aktywnie przygotowują się do zmian w prawie. W poniedziałek w Warszawie odbyła się IX edycja Dnia Otwartego Zamówień Publicznych.

Nowe obowiązki wobec podwykonawcy

Wydarzenie otworzył wybitny znawca prawa zamówień publicznych – Jerzy Czaban, który zainicjował dyskusję na temat nowych obowiązków, jakie będą spoczywać na zamawiającym wobec podwykonawcy po planowanej nowelizacji prawa.

„Po planowanej nowelizacji, zamawiający będzie miał obowiązek weryfikować umowę zawartą między wykonawcą a podwykonawcą pod kątem zgodności z ustawą, zarówno przed zawarciem umowy, jak i po nim. Dodatkowym rozwiązaniem jest zabezpieczanie wynagrodzenia podwykonawcy za wykonanie robót budowlanych poprzez bezpośrednią zapłatę, albo w przypadku sporu – pozostawienie wynagrodzenia w depozycie sądowym. Warto również wspomnieć o przepisie, który da uprawnienie zamawiającemu do postawienia wykonawcy wymogów wykonania kluczowych części zamówienia własnym potencjałem. Co oznacza, że zamawiający będzie miał prawo wymagać  od wykonawcy wykonania najważniejszych części prac własnymi siłami.” – mówi Jerzy Czaban, ekspert APEXnet.

Zamówienia bez przetargów

W drugiej części wydarzenia uczestnicy rozmawiali o wadach i zaletach podniesienia progu bagatelności, który dziś wynosi 14 tys. euro. Obecnie pojawiają się propozycje podniesienia progu do 30 tys. euro a nawet do 50 tys. euro.

Podyskutuj: Forum

„Podniesienie progu bagatelności niewątpliwie wzmocni pozycję zamawiającego w postępowaniu jako podmiotu mającego praktycznie nieograniczone możliwości w decydowaniu o tym, która firma będzie szczęśliwym realizatorem zamówienia publicznego. A w takich warunkach może pojawić się pokusa korupcji. Z drugiej strony odformalizowanie procedur udzielania zamówień, potocznie nazywanych „bagatelnymi”, powinno usprawnić przebieg postępowań o udzielanie tych zamówień
i doprowadzić do zmniejszenia kosztów ich organizacji (w tym osobowych). – mówi Grzegorz Czaban ekspert APEXnet.

Cena w zielonych zamówieniach

W trzeciej części spotkania poruszono problematykę kryterium ceny w „zielonych” zamówieniach.

W ostatnich latach systematycznie rośnie liczba przetargów, w których to cena jest jedynym kryterium decyzyjnym. W 2012 r. takich postępowań było już 92 proc.

Uczestnicy IX Dnia Otwartego Zamówień Publicznych dyskutowali, czy warto stosować inne niż cena kryteria przy realizacji tzw. „zielonych zamówień”.

„Korzystanie z kryteriów innych niż cena nie jest jedynym lekarstwem na chorobę niskiej jakości dróg, produktów czy usług. Często są to ogromne niedokładności występujące w specyfikacjach istotnych warunków zamówienia. Mam na myśli opis przedmiotu zamówienia, warunki udziału  w postępowaniu czy też wzór umowy. Ich wyeliminowanie byłoby dużo bardziej skutecznym lekiem niż inne niż cena kryterium oceny ofert. Czy w zamówieniach publicznych jest w ogóle miejsce na zielone technologie? Myślę wręcz, że można odwrócić pytanie i zapytać, czy możemy sobie pozwolić  na rezygnację z zielonych zamówień?” – mówi Łukasz Czaban, ekspert APEXnet.

Zobacz również: Zamówienia przedkomercyjne

Edukacja dla Administracji Publicznej

Dni Otwarte Zamówień Publicznych to bezpłatne spotkania edukacyjne dla specjalistów  ds. zamówień publicznych organizowane przez firmę APEXnet. Wydarzenie odbywa się już po raz dziewiąty. Od kilku lat jest to największe bezpłatne spotkanie edukacyjne dla specjalistów  ds. zamówień publicznych. Celem inicjatywy jest wsparcie merytoryczne podmiotów zajmujących się stosowaniem ustawy Prawo zamówień publicznych. Dzięki wykładom, dyskusjom, a także indywidulanym konsultacjom z ekspertami, uczestnicy wydarzenia podnoszą swoje kwalifikacje. Formuła wydarzenia obejmuje zarówno spotkanie bezpośrednie ekspertów z przedstawicielami administracji publicznej, jak i transmisję on-line z możliwością zadawania pytań. W IX edycji Dnia Otwartego Zamówień Publicznych łącznie udział wzięło ponad 500 specjalistów ds. zamówień publicznych z całego kraju.

Patronat honorowy nad IX Dniem Otwartym Zamówień Publicznych objęła Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Infor.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  22 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Unijny Certyfikat COVID - jak pobrać na telefon?

  Unijny Certyfikat COVID - tzw. paszport covidowy (szczepionkowy) od dziś jest już dostępny w aplikacji mObywatel i można go pobrać na telefon komórkowy. Jak pobrać paszport covidowy?

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych dla samorządów

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Rusza nowy rządowy program, który zapewni pieniądze na inwestycje dla samorządów. Na co i na jakich zasadach będzie można otrzymać dofinansowanie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach? Czy mogą być one prowadzone w formie zdalnej? Z jakich przedmiotów organizuje się zajęcia wspomagające? Jak poinformować o nich rodziców? Jak prawidłowo wyliczyć przysługującą szkole liczbę zajęć wspomagających? Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące dodatkowych lekcji po powrocie do szkół.

  Zmiany w programie Aktywna tablica 2020-2024

  Aktywna tablica 2020-2024 - zmiany. Proponowane nowe rozwiązania dotyczą m.in. wprowadzenia nowego rodzaju sprzętu, który będzie można zakupić w ramach programu i rozszerzenia na kolejne lata (2021-2024) możliwości zakupu laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu. Trwają konsultacje społeczne, opinie można przesyłać do 9 lipca 2021 r.

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?