REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podniesienie progu bagatelności i inne zmiany w zamówieniach publicznych

APEXnet
Prawo zamówień publicznych - zmiany
Prawo zamówień publicznych - zmiany
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Sejm jest już po pierwszym czytaniu projektów nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych. Największe emocje budzi dyskusja nad podniesieniem progu, od którego nie trzeba będzie organizować przetargów oraz problem najniższej ceny, będącej obecnie jedynym kryterium decyzyjnym w większości przetargów.

Na biurku sejmowej podkomisji leży aż siedem projektów nowelizacji przepisów. Pracownicy administracji nie czekają bezczynie, lecz aktywnie przygotowują się do zmian w prawie. W poniedziałek w Warszawie odbyła się IX edycja Dnia Otwartego Zamówień Publicznych.

REKLAMA

Nowe obowiązki wobec podwykonawcy

Wydarzenie otworzył wybitny znawca prawa zamówień publicznych – Jerzy Czaban, który zainicjował dyskusję na temat nowych obowiązków, jakie będą spoczywać na zamawiającym wobec podwykonawcy po planowanej nowelizacji prawa.

„Po planowanej nowelizacji, zamawiający będzie miał obowiązek weryfikować umowę zawartą między wykonawcą a podwykonawcą pod kątem zgodności z ustawą, zarówno przed zawarciem umowy, jak i po nim. Dodatkowym rozwiązaniem jest zabezpieczanie wynagrodzenia podwykonawcy za wykonanie robót budowlanych poprzez bezpośrednią zapłatę, albo w przypadku sporu – pozostawienie wynagrodzenia w depozycie sądowym. Warto również wspomnieć o przepisie, który da uprawnienie zamawiającemu do postawienia wykonawcy wymogów wykonania kluczowych części zamówienia własnym potencjałem. Co oznacza, że zamawiający będzie miał prawo wymagać  od wykonawcy wykonania najważniejszych części prac własnymi siłami.” – mówi Jerzy Czaban, ekspert APEXnet.

Zamówienia bez przetargów

W drugiej części wydarzenia uczestnicy rozmawiali o wadach i zaletach podniesienia progu bagatelności, który dziś wynosi 14 tys. euro. Obecnie pojawiają się propozycje podniesienia progu do 30 tys. euro a nawet do 50 tys. euro.

Podyskutuj: Forum

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Podniesienie progu bagatelności niewątpliwie wzmocni pozycję zamawiającego w postępowaniu jako podmiotu mającego praktycznie nieograniczone możliwości w decydowaniu o tym, która firma będzie szczęśliwym realizatorem zamówienia publicznego. A w takich warunkach może pojawić się pokusa korupcji. Z drugiej strony odformalizowanie procedur udzielania zamówień, potocznie nazywanych „bagatelnymi”, powinno usprawnić przebieg postępowań o udzielanie tych zamówień
i doprowadzić do zmniejszenia kosztów ich organizacji (w tym osobowych). – mówi Grzegorz Czaban ekspert APEXnet.

Cena w zielonych zamówieniach

W trzeciej części spotkania poruszono problematykę kryterium ceny w „zielonych” zamówieniach.

W ostatnich latach systematycznie rośnie liczba przetargów, w których to cena jest jedynym kryterium decyzyjnym. W 2012 r. takich postępowań było już 92 proc.

Uczestnicy IX Dnia Otwartego Zamówień Publicznych dyskutowali, czy warto stosować inne niż cena kryteria przy realizacji tzw. „zielonych zamówień”.

„Korzystanie z kryteriów innych niż cena nie jest jedynym lekarstwem na chorobę niskiej jakości dróg, produktów czy usług. Często są to ogromne niedokładności występujące w specyfikacjach istotnych warunków zamówienia. Mam na myśli opis przedmiotu zamówienia, warunki udziału  w postępowaniu czy też wzór umowy. Ich wyeliminowanie byłoby dużo bardziej skutecznym lekiem niż inne niż cena kryterium oceny ofert. Czy w zamówieniach publicznych jest w ogóle miejsce na zielone technologie? Myślę wręcz, że można odwrócić pytanie i zapytać, czy możemy sobie pozwolić  na rezygnację z zielonych zamówień?” – mówi Łukasz Czaban, ekspert APEXnet.

Zobacz również: Zamówienia przedkomercyjne

Edukacja dla Administracji Publicznej

Dni Otwarte Zamówień Publicznych to bezpłatne spotkania edukacyjne dla specjalistów  ds. zamówień publicznych organizowane przez firmę APEXnet. Wydarzenie odbywa się już po raz dziewiąty. Od kilku lat jest to największe bezpłatne spotkanie edukacyjne dla specjalistów  ds. zamówień publicznych. Celem inicjatywy jest wsparcie merytoryczne podmiotów zajmujących się stosowaniem ustawy Prawo zamówień publicznych. Dzięki wykładom, dyskusjom, a także indywidulanym konsultacjom z ekspertami, uczestnicy wydarzenia podnoszą swoje kwalifikacje. Formuła wydarzenia obejmuje zarówno spotkanie bezpośrednie ekspertów z przedstawicielami administracji publicznej, jak i transmisję on-line z możliwością zadawania pytań. W IX edycji Dnia Otwartego Zamówień Publicznych łącznie udział wzięło ponad 500 specjalistów ds. zamówień publicznych z całego kraju.

Patronat honorowy nad IX Dniem Otwartym Zamówień Publicznych objęła Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Infor.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA