reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Podniesienie progu bagatelności i inne zmiany w zamówieniach publicznych

Podniesienie progu bagatelności i inne zmiany w zamówieniach publicznych

Sejm jest już po pierwszym czytaniu projektów nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych. Największe emocje budzi dyskusja nad podniesieniem progu, od którego nie trzeba będzie organizować przetargów oraz problem najniższej ceny, będącej obecnie jedynym kryterium decyzyjnym w większości przetargów.

Na biurku sejmowej podkomisji leży aż siedem projektów nowelizacji przepisów. Pracownicy administracji nie czekają bezczynie, lecz aktywnie przygotowują się do zmian w prawie. W poniedziałek w Warszawie odbyła się IX edycja Dnia Otwartego Zamówień Publicznych.

Nowe obowiązki wobec podwykonawcy

Wydarzenie otworzył wybitny znawca prawa zamówień publicznych – Jerzy Czaban, który zainicjował dyskusję na temat nowych obowiązków, jakie będą spoczywać na zamawiającym wobec podwykonawcy po planowanej nowelizacji prawa.

„Po planowanej nowelizacji, zamawiający będzie miał obowiązek weryfikować umowę zawartą między wykonawcą a podwykonawcą pod kątem zgodności z ustawą, zarówno przed zawarciem umowy, jak i po nim. Dodatkowym rozwiązaniem jest zabezpieczanie wynagrodzenia podwykonawcy za wykonanie robót budowlanych poprzez bezpośrednią zapłatę, albo w przypadku sporu – pozostawienie wynagrodzenia w depozycie sądowym. Warto również wspomnieć o przepisie, który da uprawnienie zamawiającemu do postawienia wykonawcy wymogów wykonania kluczowych części zamówienia własnym potencjałem. Co oznacza, że zamawiający będzie miał prawo wymagać  od wykonawcy wykonania najważniejszych części prac własnymi siłami.” – mówi Jerzy Czaban, ekspert APEXnet.

Zamówienia bez przetargów

W drugiej części wydarzenia uczestnicy rozmawiali o wadach i zaletach podniesienia progu bagatelności, który dziś wynosi 14 tys. euro. Obecnie pojawiają się propozycje podniesienia progu do 30 tys. euro a nawet do 50 tys. euro.

Podyskutuj: Forum

„Podniesienie progu bagatelności niewątpliwie wzmocni pozycję zamawiającego w postępowaniu jako podmiotu mającego praktycznie nieograniczone możliwości w decydowaniu o tym, która firma będzie szczęśliwym realizatorem zamówienia publicznego. A w takich warunkach może pojawić się pokusa korupcji. Z drugiej strony odformalizowanie procedur udzielania zamówień, potocznie nazywanych „bagatelnymi”, powinno usprawnić przebieg postępowań o udzielanie tych zamówień
i doprowadzić do zmniejszenia kosztów ich organizacji (w tym osobowych). – mówi Grzegorz Czaban ekspert APEXnet.

Cena w zielonych zamówieniach

W trzeciej części spotkania poruszono problematykę kryterium ceny w „zielonych” zamówieniach.

W ostatnich latach systematycznie rośnie liczba przetargów, w których to cena jest jedynym kryterium decyzyjnym. W 2012 r. takich postępowań było już 92 proc.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Prawo zamówień publicznych - zmiany
Prawo zamówień publicznych - zmiany

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama