reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Termin na uzupełnienie dokumentów w prawie zamówień publicznych

Termin na uzupełnienie dokumentów w prawie zamówień publicznych

Przy ocenie, czy zamawiający wyznaczył odpowiedni termin na uzupełnienie dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu, należy brać pod uwagę także okoliczności, że obowiązkiem wykonawcy jest złożenie kompletnego wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu (oferty), zawierającego wszystkie oświadczenia i dokumenty wymagane przez Zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu.

Termin na uzupełnienie dokumentów

Będąc po stronie Zamawiającego często borykamy się z problemem, ile dać czasu Wykonawcy na uzupełnienie dokumentów? Jest to problem odwieczny, ponieważ często zależy nam na czasie, a zarazem perfekcyjności w przygotowaniu postępowania.

Zgodnie z treścią art. 26 ust. 3 ustawy Pzp „Zamawiający wzywa wykonawców, którzy w określonym terminie nie złożyli wymaganych przez zamawiającego oświadczeń lub dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1, lub którzy nie złożyli pełnomocnictw, albo którzy złożyli wymagane przez zamawiającego oświadczenia i dokumenty, o których mowa w art. 25 ust. 1, zawierające błędy lub którzy złożyli wadliwe pełnomocnictwa, do ich złożenia w wyznaczonym terminie, chyba że mimo ich złożenia oferta wykonawcy podlega odrzuceniu albo konieczne byłoby unieważnienie postępowania. Złożone na wezwanie zamawiającego oświadczenia i dokumenty powinny potwierdzać spełnianie przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu oraz spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, nie później niż w dniu, w którym upłynął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo termin składania ofert.”

Zobacz również: Uchylenie się od podpisania umowy w prawie zamówień publicznych

Ustawodawca nie precyzuje jaki to termin. Należy pamiętać jednak, że Zamawiający ma dużą dowolność w określeniu terminu. Należy uczynić to tak, aby wszyscy uczestnicy postępowania mieli równe szanse do dostarczenia brakujących dokumentów. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę lokalizację Wykonawcy, bowiem więcej czasu potrzebuje Wykonawca mający siedzibę za granicą a mniej w Polsce. Znaczenie ma również rodzaj dokumentów, których brakuje.

„Przy ocenie, czy zamawiający wyznaczył odpowiedni termin na uzupełnienie dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu, należy brać pod uwagę także okoliczności, że obowiązkiem wykonawcy jest złożenie kompletnego wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu (oferty), zawierającego wszystkie oświadczenia i dokumenty wymagane przez Zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu. Dokumenty te, co do zasady, powinny być więc w dyspozycji wykonawcy w dniu upływu terminu składania wniosków (ofert), co również wynika z literalnego brzmienia art.26 ust.3 ustawy Pzp, który stanowi, że uzupełniane w tym trybie dokumenty czy oświadczenia mają potwierdzać stan – czyli spełnienie określonego warunku na dzień upływu terminu składania wniosków (ofert). Przepis art.26 ust.3 ustawy Pzp stanowi więc wyjątek od zasady wskazującej na obowiązek złożenia kompletnego wniosku (oferty) w wyznaczonym terminie do składania wniosków (ofert)” - wyrok KIO z 17 sierpnia 2010r., sygn. akt KIO 1649/10.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Termin na uzupełnienie dokumentów w prawie zamówień publicznych
Termin na uzupełnienie dokumentów w prawie zamówień publicznych

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama