REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzaj odbioru robót a jego konsekwencje dla inwestora i wykonawcy

Sadkowski i Wspólnicy
Kancelaria prawna
Rodzaj odbioru robót a jego konsekwencje dla inwestora i wykonawcy./ fot. Fotolia
Rodzaj odbioru robót a jego konsekwencje dla inwestora i wykonawcy./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Moment dokonania odbioru robót budowlanych jest niezwykle ważnym, jeśli nie najważniejszym w toku realizacji inwestycji. Jego podpisanie ma znaczenie przede wszystkim dla zakresu praw i obowiązków wykonawcy i inwestora. Podpisując protokół odbioru robót inwestor potwierdza spełnienie świadczenia (wykonanie robót) przez wykonawcę. Z tą też chwilą na inwestora przechodzi ryzyko zniszczenia lub uszkodzenia obiektu (bądź wykonanych prac), zaś wykonawca ma prawo żądać zapłaty wynagrodzenia.

Kwestia dokonania protokolarnego odbioru robót została uregulowana w art. 654 k.c., zgodnie z którym jeżeli w umowie strony nie ustaliły inaczej, inwestor ma obowiązek na żądanie wykonawcy przyjąć wykonane roboty częściowo, w miarę ich ukończenia, za zapłatą odpowiedniej części wynagrodzenia.

REKLAMA

Strony w umowie mogą ustalić odmienne zasady, jednakże przepis powyższy nie ma zastosowania do tzw. robót zanikających. Roboty, które ulegają zakryciu mają być odbierane przez inwestora na bieżąco, nawet jeśli umowa stanowi inaczej.

Bardzo ważne w tym względzie jest precyzyjne sformułowanie postanowień w umowie. Umowa powinna zawierać przede wszystkim wskazanie osób upoważnionych ze strony inwestora, wykonawcy (oraz podwykonawcy) do podpisania protokołu oraz wskazanie w jakim terminie od zawiadomienia (dokonanego na piśmie) inwestor jest zobowiązany przystąpić do odbioru częściowego (np. w ciągu 7 dni). Warto także zastrzec w umowie prawo inwestora do odmowy dokonania odbioru w przypadku stwierdzenia wad i usterek, których nie sposób usunąć w krótkim czasie lub w przypadku braku możliwości prawidłowego korzystania z wybudowanego obiektu.

Polecamy: e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych

REKLAMA

Jeżeli prace częściowo wykonane nadal są pod kontrolą wykonawcy, pozostaje on odpowiedzialnym za całość prac i powierzony mu teren budowy. Dotyczy to np. fundamentów, na których ma powstać budynek. W takim wypadku dokonany odbiór robót fundamentowych będzie tzw. odbiorem wstępnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykonany w całości obiekt (lub prace) podlegają odbiorowi tzw. końcowemu. Data dokonania odbioru końcowego rozpoczyna bieg rękojmi i gwarancji całego obiektu (wraz z wszystkimi urządzeniami znajdującymi się wewnątrz). W trakcie dokonywania odbioru strony powinny dokonać prób i testów wszystkich zamontowanych maszyn i urządzeń a ich wyniki wpisać do protokołu. Wraz z przekazaniem obiektu wykonawca powinien przedłożyć inwestorowi pełną dokumentację obiektu obejmującą w szczególności zezwolenia na użytkowanie, certyfikaty, zaświadczania, wymagane prawem zezwolenia itp. oraz przeszkolić pracowników inwestora w zakresie obsługi urządzeń znajdujących się na obiekcie. W protokole należy wskazać jakie konkretnie dokumenty zostały przekazane inwestorowi oraz wskazać iż wykonawca dokonał przeszkolenia w niezbędnym zakresie. Wykonawca powinien również uporządkować teren budowy.

Protokół odbioru robót powinien być stwierdzony pismem. W treści należy zawrzeć listę wad i usterek odbieranego obiektu oraz czas, jaki inwestor wyznacza wykonawcy na ich usunięcie. Jeżeli wady są tego rodzaju, że nie mogą zostać usunięte w krótkim czasie inwestor ma prawo żądać wyznaczenia przez wykonawcę innego terminu odbioru robót.

REKLAMA

Wraz z upływem okresu rękojmi lub gwarancji następuje tzw. ostateczny odbiór obiektu (robót). Strony w protokole powinny wskazać ostatnie ujawnione wady lub usterki, jakie w ramach rękojmi lub gwarancji powinien usunąć wykonawca. Po ich usunięciu w interesie wykonawcy leży otrzymanie od inwestora poświadczenia, że obiekt został odebrany bez wad i usterek. Wraz z dokonaniem odbioru ostatecznego powinno nastąpić końcowe rozliczenie między stronami.

Odmowa dokonania odbioru robót przez inwestora nie może być elementem szantażu z jego strony w stosunku do wykonawcy (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7.04.1998r., II CKN 673/97). Jeżeli inwestor, z przyczyn leżących po jego stronie, odmawia odbioru robót, pozostaje on w zwłoce. Takie zachowanie inwestora nie ma jednak wpływu na uprawnienie wykonawcy do dochodzenia  należnego wynagrodzenia. Roszczenie wykonawcy staje się wymagalne z chwilą, w której po spełnieniu przez wykonawcę jego obowiązków, odbiór powinien był nastąpić (tak Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 17.02.2000r., I ACa 1027/99).

Autor: Anna Kaleta

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - na wzór tego w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Jest porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

REKLAMA

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

Chiny: jeśli USA chcą wojny (celnej, handlowej i każdej innej), będziemy walczyć do końca

Jeśli wojna, czy to celna, handlowa, czy jakakolwiek inna, jest tym, czego chcą USA, to jesteśmy gotowi walczyć do końca – oświadczyła ambasada ChRL w Stanach Zjednoczonych we wpisie opublikowanym 5 marca 2025 r. w mediach społecznościowych. Tych samych słów użył dzień wcześniej rzecznik chińskiego MSZ. To reakcja na zwiększenie do 20 proc. ceł na import towarów z Chin do tego kraju.

REKLAMA