e-Doręczenia nie od 10 grudnia 2023 r. Komunikat Ministra Cyfryzacji. Pilna nowelizacja w Sejmie
REKLAMA
REKLAMA
- Komunikat Ministra Cyfryzacji z 22 listopada 2023 r. (Dz.U. Poz. 2540)
- Nowelizacja ustawy o e-Doręczeniach
- Wyjaśnienia Ministra Cyfryzacji
W komunikacie z 29 maja 2023 r. Minister Cyfryzacji ustalił, że 10 grudnia 2023 r. jest terminem wdrożenia e-Doręczeń. Został on zmieniony na 30 grudnia 2023 r. komunikatem Ministra Cyfryzacji z 22 listopada 2023 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 2540).
REKLAMA
Komunikat Ministra Cyfryzacji z 22 listopada 2023 r. (Dz.U. Poz. 2540)
Na podstawie art. 155 ust. 10 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 285 i 1860) ogłasza się, co następuje:
W komunikacie Ministra Cyfryzacji z dnia 29 maja 2023 r. w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych niezbędnych do doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej oraz udostępnienia w systemie teleinformatycznym punktu dostępu do usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego w ruchu transgranicznym (Dz. U. poz. 1077) wyrazy „10 grudnia 2023 r.” zastępuje się wyrazami „30 grudnia 2023 r.”.
Komunikat przesuwa termin wdrożenia e-Doręczeń tylko o 20 dni.
Nowelizacja ustawy o e-Doręczeniach
Minister Cyfryzacji wniesie do Sejmu projekt ustawy nowelizującej ustawę o doręczeniach elektronicznych zmieniającej ostateczny termin wdrożenia tego systemu na 1 stycznia 2025 r. (poprzednio 1 stycznia 2024 r.) . Po tej zmianie Minister Cyfryzacji wyda nowy komunikat o terminie na 2024 r. Projekt zawiera wyłącznie propozycje zmiany maksymalnej daty z 1 stycznia 2024 r. na 1 stycznia 2025 r. (zgodnie z postulatami samorządów). Przyspieszy to prace Sejmu.
Wyjaśnienia Ministra Cyfryzacji
REKLAMA
Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało spotkanie z przedstawicielami podmiotów, które – zgodnie z ustawą – miały wdrożyć system e-Doręczeń do 10 grudnia br. Po konsultacjach z podmiotami zobowiązanymi i na ich prośbę zdecydowano o przesunięciu terminu wejścia w życie obowiązku korzystania z doręczeń elektronicznych na 30 grudnia 2023 r. Dodatkowo Ministerstwo Cyfryzacji wystąpi z inicjatywą legislacyjną, która pozwoli przesunąć maksymalną datę wdrożenia na 1.01.2025 r.
Organizacje zrzeszające podmioty publiczne i zawody zaufania publicznego występowały z licznymi apelami o przesunięcie terminu wdrożenia obowiązku stosowania doręczeń elektronicznych. Jak podkreślają, potrzeba więcej czasu na wdrożenie nowego rozwiązania oraz przygotowanie wewnętrznych regulacji dotyczących obiegu korespondencji. W trakcie spotkania postulat przesunięcia terminu poparli przedstawiciele m.in. Związku Powiatów Polskich, Unii Metropolii Polskich, Naczelnej Rady Adwokackiej, Związku Polska Cyfrowa oraz dostawcy systemów elektronicznego obiegu dokumentów oraz kwalifikowanej usługi doręczenia elektronicznego.
W swoich stanowiskach przedstawiciele samorządu terytorialnego wskazywali również, że termin wejścia w życie obowiązku korzystania z e-Doręczeń przypada tuż przed dużą wysyłką realizowaną w jednostkach samorządu terytorialnego – tj. obowiązkiem wysłania, w pierwszych tygodniach każdego roku, decyzji ustalających wymiar podatku od nieruchomości. Jest to duże przedsięwzięcie organizacyjne w gminach, które wysyłają w tym okresie 50 proc. korespondencji wysyłanej przez cały rok.
Przesunięcie terminu z 10 grudnia na 30 grudnia nastąpi na podstawie zmiany komunikatu Ministra Cyfryzacji publikowanego w Dzienniku Ustaw.
Minister Cyfryzacji przedłoży projekt ustawy zmieniającej maksymalny termin wdrożenia na 1.01.2025 r. Ustawa o doręczeniach elektronicznych przewiduje maksymalny termin, kiedy musi nastąpić wejście w życie obowiązku korzystania z e-Doręczeń na 1.01.2024 r. Bez zmiany przepisów Minister Cyfryzacji nie może dokonać dłuższego przesunięcia daty wdrożenia, dlatego została przygotowana odpowiedni projekt ustawy, który został skierowany do rozpatrzenia przez Radę Ministrów. Projekt zawiera wyłącznie propozycje zmiany maksymalnej daty z 1.01.2024 r. na 1.01.2025 r. zgodnie z postulatami interesariuszy.
Zmiany w systemie e-Doręczeń
Dodatkowo operator wyznaczony wdroży nowe funkcjonalności, które zapewnią sprawniejszą obsługę korespondencji, szczególnie w podmiotach publicznych, w tym: funkcjonalność pozwalającą na masowe wysyłanie wiadomości do wielu adresatów, masową archiwizację wiadomości w skrzynce doręczeń czy zwiększenie możliwej do wysyłania wielkości załączników za pośrednictwem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.