Programy usług społecznych 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
Centra usług społecznych powstaną najprawdopodobniej w lipcu 2019 r. Gminy mogą, ale nie muszą utworzyć centrum. Centrum będzie oferować szerszy zakres usług niż ośrodki pomocy społecznej. W tym miejscu należy wyjaśnić jakie usługi mieszczą się w pojęciu usług społecznych. Zgodnie z prezydenckim projektem ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych – do usług społecznych należą działania z zakresu:
REKLAMA
- polityki prorodzinnej,
- wspierania rodziny,
- systemu pieczy zastępczej,
- pomocy społecznej,
- promocji i ochrony zdrowia,
Zobacz: Zdrowie
- wspierania osób niepełnosprawnych,
- edukacji publicznej,
- przeciwdziałania bezrobociu,
- kultury,
Zobacz: Kultura
- kultury fizycznej i turystyki,
- pobudzania aktywności obywatelskiej.
Jak widać centra usług społecznych oferować będą znacznie więcej usług niż ośrodki pomocy społecznej. Gmina nie będzie miała jednak obowiązku tworzyć centrum. Jak czytamy w projekcie ustawy jest to fakultatywne.
Zintegrowane usługi społeczne, które w Polsce mają działać od lipca 2019 r., funkcjonują już w kilku państwach. Do państw, o których mowa w zdaniu poprzednim należą m.in. Wielka Brytania, Francja, Finlandia jak również Rumunia. Warto wspomnieć, że w Rumunii usługi te prowadzone są dla ubogich rodzin z dziećmi i finansowane są ze środków unijnych oraz z grantu norweskiego.
Zobacz: Pomoc społeczna
Program usług społecznych 2019 r. przyjąć może rada gminy w drodze uchwały. Podkreślić należy, że rada gminy nie musi ograniczać się do przyjęcia jednego programu, może uchwalić ich kilka. Uchwały te są aktami prawa miejscowego. Zgodnie z art. 5 ust. 3 projektu ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych omawiany w niniejszym artykule program zawierać powinien:
- nazwę i cel programu;
- okres realizacji programu;
- opis potrzeb uzasadniających realizację programu;
- charakterystykę i przewidywaną liczbę osób objętych programem;
- określenie usług społecznych oferowanych w programie;
- warunki i tryb kwalifikowania osób zainteresowanych do korzystania z usług społecznych określonych w programie;
- wysokość opłaty za usługi społeczne, osoby uprawnione do uzyskania ulg w opłacie za usługi społeczne i wysokość tych ulg, jeżeli program przewiduje opłatę lub ulgi w opłacie za usługi społeczne;
- sposób dokumentowania spełniania warunków, o których mowa w pkt 6, oraz uprawnień do uzyskania ulg w opłacie, o których mowa w pkt 7;
- dane osobowe niezbędne do kwalifikowania osób zainteresowanych do korzystania z usług społecznych określonych w programie, w tym dane osobowe, o których mowa w art. 9 ust. 1 i art. 10 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1);
- organizację programu, w tym etapy jego realizacji;
- sposób monitorowania i oceny programu oraz mierniki efektywności jego realizacji;
- budżet programu oraz źródła jego finansowania.
Opracowano na podstawie:
Projektu ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.