REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Compliance – projekt nowych przepisów zwalczających korupcję

Paweł Bronisław Ludwiczak
Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.
Compliance – projekt nowych przepisów zwalczających korupcję
Compliance – projekt nowych przepisów zwalczających korupcję

REKLAMA

REKLAMA

Compliance - zwalczanie korupcji. Niewątpliwie problem korupcji towarzyszy wielu dziedzinom w Polsce. Między innymi w walce z tego typu naruszeniami powstała Dyrektywa o sygnalistach. Ale ograniczeniu czy likwidacji korupcji służy cały szereg regulacji.

Czy obecnie procedowane są jakieś nowe przepisy zwalczające korupcję?

Tak, w dniu 24 czerwca 2021 r. planowe jest pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks Karny oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1252). Projektowane przepisy mają za zadanie walczyć ze zjawiskiem korupcji.

REKLAMA

Zwalczenie korupcji - jakie zmiany są projektowane w Kodeksie karnym?

W projekcie ustawy zaproponowano między innymi by Sąd orzekał zakaz zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk albo wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo wykonywania wszelkiej lub określonej pracy na podstawie stosunku pracy albo na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, w organach i instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego, a także w spółkach prawa handlowego, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają bezpośrednio lub pośrednio przez inne podmioty co najmniej 10% akcji lub udziałów, i ubiegania się o zamówienie publiczne, w razie skazania za przestępstwo:

 1. sprzedajność (art. 228 § 1 i 3-6 kk),
 2. przekupstwo (art. 229 § 1 i 3-5 kk),
 3. płatną protekcję (art. 230 § 1, art. 230a § 1 kk),
 4. nadużycie funkcji (art. 231 § 2 kk),
 5. nakłanianie do głosowania (art. 250a § 1 i 2 kk),
 6. fałsz intelektualny (art. 271 § 3 kk),
 7. łapownictwo menedżerskie (art. 296a § 1 i 2 kk),
 8. zakłócanie przetargu publicznego (art. 305 § 1 i 2kk).

Ponadto Sąd będzie mógł pozbawić praw publicznych w razie skazania za powyższe przestępstwa.

Przedmiotowy zakaz oraz pozbawienie praw publicznych będzie mogło być orzekane w latach od roku do 15 lat.

Na co jeszcze podmioty podlegające pod ustawę o finansach publicznych powinny zwrócić uwagę?

Projekt ustawy zakłada, że jednostki sektora finansów publicznych będą zobowiązane:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. prowadzić w formie elektronicznej rejestr umów, czyli zbiorcze zestawienie informacji o umowach zawartych przez jednostkę sektora finansów publicznych,
 2. udostępniać ww. rejestr na swojej stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej.

W rejestrze zamieszczane będą umowy, które mogą podlegać udostępnieniu na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.

W rejestrze umów zamieszcza się informacje o umowach zawartych w formie pisemnej, dokumentowej, elektronicznej albo innej formie szczególnej.

W rejestrze umów zamieszcza się:

 1. numer umowy – o ile taki nadano;
 2. datę i miejsce zawarcia umowy;
 3. okres obowiązywania umowy;
 4. oznaczenie stron umowy, w tym przedstawicieli stron;
 5. określenie przedmiotu umowy;
 6. wartość przedmiotu umowy;
 7. informacje o źródłach i wysokości współfinansowania przedmiotu umowy,
 8. informację uzupełnieniu lub zmianie umowy, rozwiązaniu za zgodą obu stron umowy, jak również informacje o odstąpieniu od umowy lub jej wypowiedzeniu.

Rejestry trzeba będzie prowadzić od dnia wejścia ustawy w życie (planowane na 1 stycznia 2022 r), a informacje umieszczać w rejestrach bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy lub zaistnienia okoliczności, o której mowa w pkt 8 powyżej.

Autopromocja

Planuje się, że Minister Finansów określi, w drodze rozporządzenia, wzór rejestru umów, mając na uwadze konieczność zapewnienia kompletności, jednolitości i przejrzystości informacji zamieszczanych w tym rejestrze oraz łatwości wyszukiwania tych informacji.

Czy za niewykonanie powyższego obowiązku będzie groziła jakaś kara?

Proponuje się, by osoba, która nie wykonuje lub nie dopuszcza do wykonania obowiązku prowadzenia ww. rejestru umów albo podaje w nim nieprawdziwe dane, ma podlegać grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W jakich ustawach jeszcze mają być zmiany?

Planuje się jeszcze zmiany w:

 1. ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora,
 2. ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne,
 3. w ustawie o partiach politycznych.

Co ciekawe Partie polityczne mają być zobowiązane do:

 1. prowadzenia i bieżącego aktualizowania rejestru wpłat.
 2. prowadzenia i bieżącego aktualizowania rejestru umów zawartych przez partię polityczną.

Powyższe rejestry mają być udostępniane na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej partii politycznej.

Osoba, która nie wykonuje lub nie dopuszcza do wykonania obowiązku prowadzenia ww. rejestrów albo podaje w nich nieprawdziwe dane, ma podlegać grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • brak
  2021-07-01 10:44:23
  czas wielki skonczyc z krupcja obecnie w polsce wszystko mozna kupic wyrok akta z polici najwieksz szcunek naley sie strazy
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

REKLAMA

Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

REKLAMA

MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

REKLAMA