reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Klienci

Co warto wiedzieć o biurze rzeczy znalezionych

Aktualizacja: 12.01.2010

Każde większe miasto ma biuro rzeczy znalezionych, do którego można przynieść znalezione przedmioty. Biuro takie daje nam również ewentualną możliwość odnalezienia zgubionej przez nas rzeczy. »

Meldowanie dziecka

Aktualizacja: 11.01.2010

Wbrew temu co się powszechnie uważa w Polsce nadal funkcjonuje obowiązek meldunkowy. Wynika on wprost z art. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Ustawa ta określa kto, kiedy i gdzie musi się zameldować oraz jak wygląda procedura meldunkowa. »

Niższe opłaty dla OFE

Aktualizacja: 07.01.2010

Otwarte Fundusze Emerytalne od 1 stycznia 2010 roku będą mogły pobierać niższe opłaty od składki emerytalnej niż dotychczas. »

Dowody osobiste za darmo

Aktualizacja: 07.01.2010

Nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodów osobistych znosi opłatę za dowód osobisty. »

Jak zorganizować konferencję prasową

Aktualizacja: 13.01.2010

Konferencja prasowa jest jednym z instrumentów public relations. Jej celem jest przekazanie mediom ważnych i aktualnych informacji. »

Niepełnosprawni mogą wchodzić z psem do urzędów

Aktualizacja: 13.01.2010

Osoba niepełnosprawna może wejść z psem przewodnikiem do banku, urzędu, szkoły czy restauracji. Może też skorzystać ze wszystkich środków transportu. »

Rzecznik prasowy w urzędzie

Aktualizacja: 13.01.2010

Rzecznik prasowy w urzędzie pełni podwójną rolę. Przekazuje informacje mieszkańcom i dziennikarzom, a ponadto szuka danych dla wójta, burmistrza lub prezydenta. Żeby dobrze wypełniać obowiązki rzecznika prasowego, trzeba wykazać się odpowiednimi cechami charakteru i wykształceniem. »

Współpraca organizacji pozarządowych z urzędami

Aktualizacja: 13.01.2010

Praktyka urzędów wskazuje, iż organizacje pozarządowe przy okazji załatwiania spraw popełniają wiele błędów z powodu nieznajomości procedur, braku wymaganych dokumentów, braku podpisów czy też niewłaściwej reprezentacji organizacji. Błędy te mogą uniemożliwić dalszy bieg sprawy. »

Informacje o gruntach i budynkach

Aktualizacja: 13.01.2010

Wypisy i wyrysy z operatu ewidencyjnego wydaje się nieodpłatnie na żądanie m.in. organów administracji rządowej oraz jednostek samorządu terytorialnego, w związku z ich działaniami dotyczącymi praw do nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego. »

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa i prokury

Aktualizacja: 24.10.2013

Na podstawie ustawy o opłacie skarbowej, opłacie tej podlega „złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury”. Czy wobec takiego unormowania należy rozumieć, że ustne udzielenie pełnomocnictwa do protokołu nie rodzi obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej? »

Kiedy należy wymienić dowód osobisty

Aktualizacja: 13.01.2010

Dowód osobisty będzie unieważniony z urzędu nie tylko w razie zmiany danych, ale także w przypadku jego zniszczenia lub utraty. »

Czy udostępnianie dokumentów przez urząd zawsze jest bezpłatne

Aktualizacja: 13.01.2010

W jakich okolicznościach można pobierać opłaty? Czy prawo stanowi, jak wysokie mogą być stawki opłat? Kto odpowiada za udostępnianie informacji publicznej? »

Pisma administracyjne w formie elektronicznej

Aktualizacja: 13.01.2010

Jednostka samorządu terytorialnego może świadczyć usługi certyfikacyjne na zasadach niezarobkowych także dla członków wspólnoty samorządowej. Ustawa o podpisie elektronicznym nie zakazuje również gminom pełnienia funkcji punktów rejestracji dla potrzeb samorządowych centrów certyfikacji. »

Sporządzenie notatek obejmuje także zrobienie ksero

Aktualizacja: 13.01.2010

Operat szacunkowy jest dokumentem urzędowym. Strona ma prawo przeglądania akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek i odpisów. W ramach wglądu do akt prezydent miasta ma obowiązek udostępnić ksero lub sam dokument w celu wykonania jego kserokopii. »

Jak zaoszczędzić na oprogramowaniu i nie pogorszyć jakości usług administracji

Aktualizacja: 13.01.2010

W jaki sposób nie obniżyć jakości użytkowanego w urzędzie oprogramowania i jednocześnie osiągnąć oszczędności? Czy można obniżyć koszty nie przestawiając się na aplikacje open source? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama