Skorzystają mieszkańcy i administracja
REKLAMA
REKLAMA
Przy korzystaniu z płatności typu pay-by-link odpada bardzo kłopotliwy, nielubiany, długotrwały i podatny na błędy proces wypełniania formularza przelewu – wpisywania numeru konta odbiorcy, jego danych, kwoty i tytułu transakcji. Dodatkowa? zaleta? szybkich przelewów jest także to, że operator w czasie rzeczywistym (online) potwierdza dokonanie wpłaty, nie trzeba czekać, aż środki fizycznie wpłyną na konto.
REKLAMA
REKLAMA
W Polsce w ostatnich latach mogliśmy już zaobserwować pierwsze zwiastuny rozszerzenia elektronicznej obsługi obywateli – coraz częściej nazywanych klientami. Na przykład Ministerstwo Gospodarki wprowadziło sprawnie działające Centrum Pomocy dla Pojedynczego Punktu Kontaktowego (PPK) i system Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEIGD), które ułatwiają funkcjonowanie przedsiębiorcom i obywatelom.
Technologie finansowe stosowane powszechnie np. w e-handlu mają dziś ogromny wpływ na upowszechnianie transakcji bezgotówkowych, a także wzrost PKB. W niedługim czasie mogą również znacznie usprawnić liczne procesy w naszej administracji. W Holandii ponad 10 lat temu wprowadzono system iDeal oparty właśnie na przelewach poprzez kliknięcie w link. Jest on bardzo popularny nie tylko w sklepach internetowych ale również w organach administracji. Można za jego pomocą opłacać lokalne podatki, mandaty czy rachunki za usługi komunalne. Wierzę, że u nas takie rozwiązanie może odnieść równie spektakularny sukces.
My jako Polacy niesamowicie rozwijamy się pod względem płatności internetowych. Bankowość internetowa jest jednym z przykładów najbardziej innowacyjnych bankowości na tle Europy. Jeśli chodzi o e-commerce, wzrost sięga 15 proc. r./r., e-płatności rosną jeszcze szybciej, bo o 25 proc. r./r. Opłaty pay-by-link oznaczałyby duże prawdopodobieństwo dokonywania opłat urzędowych przez mieszkańców w przewidzianym terminie, a zatem wyeliminowanie złego długu.
Wprowadzenie udogodnień dla mieszkańców poprzez łatwy system realizacji zobowiązań wobec administracji lokalnej przyniesie realne korzyści zarówno samorządom, jak i mieszkańcom. Już teraz możemy pokazać przykłady gmin, które wdrożyły tego typu usługi - w ubiegłym roku władze Wrocławia uruchomiły możliwość opłacania lokalnych podatków szybkimi e-przelewami, co spowodowało wzrost ściągalności opłat. Takie lokalne inicjatywy powinny być wspierane jak najczęściej.
Maciej Biniek
członek zarządu, head of public policy PayU SA
PARTNER
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.