REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin do wniesienia skargi oraz postępowanie przed WSA

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Termin do wniesienia skargi oraz postępowanie przed WSA./ fot. Fotolia
Termin do wniesienia skargi oraz postępowanie przed WSA./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Złożenie skargi w terminie jest jednym z niezbędnych warunków skuteczności skargi wnoszonej do WSA.  Jego niedochowanie może skutkować odrzuceniem skargi. Ustawa Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: p.p.s.a) reguluje terminy wniesienia skargi oraz przebieg postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym.

Terminy

Co do zasady skargę do WSA należy złożyć w ciągu trzydziestu dni od dnia dostarczenia ostatecznego rozstrzygnięcia w swojej sprawie. Od tej zasady istnieją dwa wyjątki. W przypadku, gdy podmiot skarżący uprzednio wzywał organ do usunięcia naruszenia prawa, czas na wniesienie skargi wynosi trzydzieści dni od dnia otrzymania odpowiedzi organu. W przypadku, gdy skarżący odpowiedzi nie otrzymał, termin wynosi sześćdziesiąt dni od dnia wezwania organu do usunięcia naruszenia prawa. Prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka mogą wnieść skargę w terminie sześciu miesięcy od dnia doręczenia stronie rozstrzygnięcia w sprawie indywidualnej. W pozostałych przypadkach w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie aktu lub podjęcia innej czynności uzasadniającej wniesienie skargi. Termin ten nie ma zastosowania do wnoszenia skarg na akty prawa miejscowego organów jednostek samorządu terytorialnego i terenowych organów administracji rządowej. Na podstawie art.58 ustawy p.p.s.a niedochowanie terminu skutkuje odrzuceniem skargi przez sąd.

REKLAMA

Rozpoczęcie postępowania

Polskie prawo wskazuje, że postępowanie przed WSA rozpoczyna się na wniosek, o ile ustawy tak stanowią. Wniosek taki składa się bezpośrednio do sądu. Ponadto powinien spełniać wymogi pisma w postępowaniu sądowym oraz dodatkowe warunki w postaci oznaczenia stron, ich motywacji faktycznej i prawnej. We wniosku należy także oznaczyć żądanie i jego uzasadnienie. W zależności od przepisów szczególnych, mogą zaistnieć dodatkowe wymogi. Zasadą jest, że do wniosku stosuje się odpowiednio przepisy o skardze.

Zobacz: Reforma oświaty

Przebieg postępowania

REKLAMA

Rozpoznanie sprawy następuje na rozprawie. Posiedzenia sądowe są jawne, o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej. Czas posiedzenia wyznacza przewodniczący z urzędu. Strony muszą zostać zawiadomione o terminie posiedzenia z kilkudniowym wyprzedzeniem. W przypadku zwykłych posiedzeń jest to termin siedmiu dni. W pilnych przypadkach sąd może skrócić ten termin do trzech dni.

W postępowaniu przed sądem mogą brać udział Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka oraz prokurator. Warunkiem jest wniesienie skargi lub zgłoszenie udziału w postępowaniu przed sądem, przez te organy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozprawa sądowa rozpoczyna się od wywołania oraz sprawdzenia stawiennictwa. W dalszej kolejności sędzia rzeczowo omawia stan prawny na podstawie akt. Po sprawozdaniu sędziego następuje zgłaszanie wniosków i żądań przez strony. Następnie przewodniczący, w ustalonej przez siebie kolejności, udziela głosu pozostałym stronom. Postępowanie dowodowe ma charakter ograniczony. WSA orzeka bowiem na podstawie materiału zgromadzonego przez organ administracji publicznej. Jedynie gdy pojawią się istotne wątpliwości co do rozstrzygnięcia, i nie spowoduje to nadmiernego przedłużenia postępowania, sąd może przeprowadzić uzupełniające dowody z dokumentów.

Postępowanie może zostać zawieszone przez sąd. Instytucję zawieszenia reguluje rozdział dziewiąty ustawy p.p.s.a.  Ponadto sąd ma prawo do umorzenia  oraz wznowienia zawieszonego postępowania.

Postępowanie kończy się wyrokiem sądowym, co kończy sprawę. Wyrok może być wydany na posiedzeniu jawnym i niejawnym. Sąd rozstrzyga sprawę w jej granicach. Nie jest jednak związany zarzutami i wnioskami stron lub powołaną podstawą prawną. Wyrok staje się prawomocny, jeżeli nie przysługuje od niego żaden środek odwoławczy.

Od wyroku wydanego przez WSA przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. 2002 Nr 153 poz. 1270 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

MEN: wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA