Organizacja społeczna w postępowaniu administracyjnym
REKLAMA
REKLAMA
Rola organizacji społecznych jest ogromna, działają one na różnych płaszczyznach funkcjonując obok sektora publicznego. Organizacja społeczna może odegrać ogromną rolę w postępowaniu administracyjnym.
REKLAMA
Udział organizacji społecznych w postępowaniu administracyjnym został uregulowany w art. 31 Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z przepisem, o którym mowa w zdaniu poprzednim organizacja może wszcząć postępowanie albo wystąpić z żądaniem dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu. Organizacja społeczna może to zrobić oczywiście w imieniu innej osoby. Warunkiem jest jednak to, aby było to uzasadnione celami statutowymi organizacji występującej w postępowaniu oraz musi za tym przemawiać interes społeczny.
Zobacz: Prawo administracyjne
W procedurze administracyjnej organizacja społeczna może występować w imieniu i na rzecz:
- pracownika delegowanego na terytorium RP,
- pracownika delegowanego z terytorium RP,
- pracodawcy delegującego pracownika na terytorium RP,
- pracodawcy delegującego pracownika z terytorium RP.
Należy zaznaczyć, że strona postępowania administracyjnego musi wyrazić zgodę na to, żeby organizacja społeczna działała na jej rzecz i w jej imieniu. W procedurze administracyjnej organizacji, o której mowa w zdaniu poprzednim przysługują takie same prawa jak stronie.
Organizacja społeczna zostanie zawiadomiona o tym, że wszczęto postępowanie w sprawie innej osoby, jeżeli organ administracji publicznej uzna, że:
- przemawia za tym interes społeczny,
- może być zainteresowana ze względu na swoje cele statutowe.
Organizacja społeczna ma prawo również przedstawić organowi administracji publicznej swój pogląd w sprawie. Warunkiem jest jednak to, że nie uczestniczy ona w postępowaniu na prawach strony.
Opracowano na podstawie art. 31 Kodeksu postępowania administracyjnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.