reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Tańsze bilety na basen dla pracowników a PIT

Tańsze bilety na basen dla pracowników a PIT

Świadczenie usług dla pracowników po obniżonych cenach należy zaliczyć do przychodów z innych nieodpłatnych świadczeń.

Jesteśmy jednostką samorządową (basen). Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych prowadzimy wspólnie z urzędem gminy i dwoma innymi jednostkami. Chcielibyśmy, aby nasi pracownicy mogli kupować bilety wstępu na prowadzony przez nas basen po niższych cenach. Karnety nie mogą jednak zostać sfinansowane w ramach działalności socjalnej, bo miałyby dotyczyć tylko naszych pracowników, a nie wszystkich pracowników urzędów gminy i powiązanych jednostek. Jako jednostka budżetowa nie posiadamy środków obrotowych, a uzyskane dochody odprowadzamy do gminy. Czy możemy utworzyć w cenniku tańszy bilet pracowniczy? Czy różnica cenowa pomiędzy biletem normalnym a pracowniczym będzie stanowiła przychód dla pracownika? Na basenie funkcjonują inne ulgowe bilety, na przykład dla seniorów.

Promocja: Jak wypowiadać umowy o pracę. Procedura i wzory dokumentów

ODPOWIEDŹ:

Pracodawca może świadczyć usługi na rzecz własnych pracowników po obniżonych cenach. Różnica cenowa pomiędzy biletem normalnym a pracowniczym stanowi w takim przypadku dla pracownika przychód.

Zobacz: Pracownicy

UZASADNIENIE:

Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:

  • wynagrodzenia zasadnicze,

  • wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,

  • różnego rodzaju dodatki, nagrody,

  • ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,

  • wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,

  • świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika,

  • wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Świadczenie usług dla pracowników po obniżonych cenach należy zaliczyć do przychodów z innych nieodpłatnych świadczeń.

Uwzględniając, że przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności dokonującego świadczenia, jego wyceny należy dokonać według cen stosowanych wobec innych odbiorców. Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością świadczeń ustaloną w powyższy sposób, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika. W efekcie wartość zniżki pracowniczej należy zaliczyć do przychodów, chyba że podobna zniżka byłaby dostępna dla innych osób.

PODSTAWA PRAWNA

  • art. 11 ust. 1, 2a i 2b, art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 752)

©℗

PAWEŁ ZIÓŁKOWSKI

prawnik, publicysta, trener, wykładowca, autor publikacji z zakresu prawa gospodarczego, podatkowego oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama