reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Dodatek specjalny pracowników samorządowych

Dodatek specjalny pracowników samorządowych

Czy za czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy dodatek specjalny przysługuje w 100%? Czy traktowany jest jako dodatek stały, niepomniejszany za okres nieświadczenia pracy lub absencji chorobowej?

STAN FAKTYCZNY: Jesteśmy zakładem budżetowym jednostki samorządowej. Zatrudniamy pracowników, którzy w umowie o pracę mają przyznany dodatek specjalny za zwiększenie obowiązków – 30% od wynagrodzenia zasadniczego (dodatek za naukę pływania). W regulaminie wynagradzania jest zapis: pracownikowi za zwiększenie obowiązków przysługuje dodatek specjalny w wysokości 30%. Czy w okresie nieświadczenia pracy spowodowanej:

z winy pracodawcy (brak grupy na zajęciach pływania, a ratownik gotowy do pracy),

absencją chorobową pracownika

dodatek za naukę pływania przysługuje w 100% i traktowany jest jako dodatek stały, niepomniejszany za okres nieświadczenia pracy lub absencji chorobowej?

ODPOWIEDŹ: Dodatek specjalny pracownikom samorządowym może być przyznawany na podstawie zapisów regulaminu wynagradzania. W regulaminie tym powinny znaleźć się również szczegółowe zasady jego wypłaty, w tym również informacje, czy jest on przyznawany za czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy i ewentualnie w jakiej wysokości. W przypadku gdy takich informacji w regulaminie nie ma, można przyjąć, że jest on uprawnionym pracownikom wypłacany w pełnej wysokości również w czasie nieświadczenia przez nich pracy.

Polecamy : INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy

Przepisy ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (dalej: ustawa o pracownikach samorządowych) przewidują, że pracodawca sporządza regulamin wynagradzania dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W regulaminie tym określa się:

• wymagania kwalifikacyjne pracowników samorządowych,

• szczegółowe warunki wynagradzania, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego,

• warunki przyznawania oraz warunki i sposób wypłacania premii i nagród innych niż nagroda jubileuszowa,

warunki i sposób przyznawania dodatku funkcyjnego i nagród za szczególne osiągnięcia w pracy, oraz innych dodatków, w tym np. dodatku specjalnego

(art. 39 ustawy o pracownikach samorządowych).

Pracownikowi samorządowemu z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań może zostać przyznany dodatek specjalny (art. 36 ustawy o pracownikach samorządowych). Dodatek ten nie jest jednak obowiązkowy. Decyzja o tym, czy dodatek taki będzie pracownikom przyznawany, zależy wyłącznie od pracodawcy.

Prawo do dodatku specjalnego zagwarantowane mają jedynie osoby pełniące funkcje wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty oraz marszałka województwa (art. 36 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych). Co więcej, dla tej grupy wyższych pracowników samorządowych określona została również wysokość tego dodatku. Jak wynika bowiem z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, osobom na takich stanowiskach przysługuje dodatek w kwocie wynoszącej co najmniej 20% i nieprzekraczającej 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, a w urzędach miasta stołecznego Warszawy, miast (miast na prawach powiatu) powyżej 300 tys. mieszkańców – w kwocie nieprzekraczającej 50% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 22.01.2010

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama