REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek specjalny pracowników samorządowych

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy za czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy dodatek specjalny przysługuje w 100%? Czy traktowany jest jako dodatek stały, niepomniejszany za okres nieświadczenia pracy lub absencji chorobowej?

STAN FAKTYCZNY: Jesteśmy zakładem budżetowym jednostki samorządowej. Zatrudniamy pracowników, którzy w umowie o pracę mają przyznany dodatek specjalny za zwiększenie obowiązków – 30% od wynagrodzenia zasadniczego (dodatek za naukę pływania). W regulaminie wynagradzania jest zapis: pracownikowi za zwiększenie obowiązków przysługuje dodatek specjalny w wysokości 30%. Czy w okresie nieświadczenia pracy spowodowanej:

REKLAMA

z winy pracodawcy (brak grupy na zajęciach pływania, a ratownik gotowy do pracy),

absencją chorobową pracownika

dodatek za naukę pływania przysługuje w 100% i traktowany jest jako dodatek stały, niepomniejszany za okres nieświadczenia pracy lub absencji chorobowej?

ODPOWIEDŹ: Dodatek specjalny pracownikom samorządowym może być przyznawany na podstawie zapisów regulaminu wynagradzania. W regulaminie tym powinny znaleźć się również szczegółowe zasady jego wypłaty, w tym również informacje, czy jest on przyznawany za czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy i ewentualnie w jakiej wysokości. W przypadku gdy takich informacji w regulaminie nie ma, można przyjąć, że jest on uprawnionym pracownikom wypłacany w pełnej wysokości również w czasie nieświadczenia przez nich pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy : INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy

Przepisy ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (dalej: ustawa o pracownikach samorządowych) przewidują, że pracodawca sporządza regulamin wynagradzania dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W regulaminie tym określa się:

• wymagania kwalifikacyjne pracowników samorządowych,

• szczegółowe warunki wynagradzania, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego,

• warunki przyznawania oraz warunki i sposób wypłacania premii i nagród innych niż nagroda jubileuszowa,

warunki i sposób przyznawania dodatku funkcyjnego i nagród za szczególne osiągnięcia w pracy, oraz innych dodatków, w tym np. dodatku specjalnego

(art. 39 ustawy o pracownikach samorządowych).

REKLAMA

Pracownikowi samorządowemu z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań może zostać przyznany dodatek specjalny (art. 36 ustawy o pracownikach samorządowych). Dodatek ten nie jest jednak obowiązkowy. Decyzja o tym, czy dodatek taki będzie pracownikom przyznawany, zależy wyłącznie od pracodawcy.

Prawo do dodatku specjalnego zagwarantowane mają jedynie osoby pełniące funkcje wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty oraz marszałka województwa (art. 36 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych). Co więcej, dla tej grupy wyższych pracowników samorządowych określona została również wysokość tego dodatku. Jak wynika bowiem z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, osobom na takich stanowiskach przysługuje dodatek w kwocie wynoszącej co najmniej 20% i nieprzekraczającej 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, a w urzędach miasta stołecznego Warszawy, miast (miast na prawach powiatu) powyżej 300 tys. mieszkańców – w kwocie nieprzekraczającej 50% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.

W przypadku pozostałych pracowników samorządowych kwestie związane z przyznawaniem i wypłatą dodatku specjalnego nie zostały określone. Obowiązują tutaj takie zasady, jakie dany pracodawca samorządowy zawarł w regulaminie wynagradzania.

Skoro pracodawca zdecydował się na wypłatę takiego składnika wynagrodzenia, w regulaminie powinny znaleźć się informacje:

• kiedy pracownik nabywa do niego prawo,

• wysokość lub granice, w ramach których kształtowana jest wysokość dodatku wypłacanego uprawnionemu pracownikowi,

REKLAMA

• czy w okresie nieświadczenia pracy pracownik ma prawo do tego dodatku, czy też nie. W przypadku gdy pracodawca decyduje się na wypłatę dodatku w czasie nieobecności pracownika w pracy, istotna jest informacja, czy dodatek przysługuje w pełnej wysokości, czy też zostanie odpowiednio pomniejszony.

W Państwa zakładzie w regulaminie wynagradzania jest jedynie zapisane, że pracownikowi za zwiększenie obowiązków przysługuje dodatek specjalny w wysokości 30%. Brak jest pozostałych tak istotnych informacji. W przypadku braku szczegółowych zasad przyznawania dodatkowych składników wynagrodzenia pracodawca musi liczyć się z tym, że niedookreślone zasady mogą być rozpatrywane na korzyść pracownika.

Podstawy prawne

• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458)

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Procesje Bożego Ciała 2024 r. – utrudnienia w ruchu

Już w ten czwartek 30 maja obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli potocznie Boże Ciało. W związku z tym świętem w Polsce będą odbywały się liczne procesje a wraz z nimi utrudnienia w ruchu. 

Sprawozdanie z wykonania budżetu za 2023 rok przyjęte

Sprawozdanie z wykonania budżetu za 2023 rok zostało przyjęte przez rząd. Dochody budżetu państwa wyniosły 574, 0 mld zł, przy wydatkach na poziomie 659,6 mld zł. Natomiast deficyt budżetu państwa zamknął się w kwocie 85,6 mld zł.

Nowy program dla szkół. Chodzi o wycieczki. Zgłoszenia od 19 czerwca. Im szybciej tym lepiej

Barbara Nowacka, Minister Edukacji, ogłosiła start programu "Podróż z klasą", skierowanego do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Program ten umożliwi szkołom uzyskanie pełnego dofinansowania na wycieczki szkolne. Zgłoszenia będą przyjmowane od 19 czerwca.

Min. edukacji Barbara Nowacka: 100% dofinansowania do wycieczek szkolnych. Kto pierwszy ten lepszy [Wnioski od 19 VI]

Podróż z klasą to nowy program dofinansowania 100% wycieczek szkolnych "Podróż z klasą". Zapowiedziała go min. edukacji Barbara Nowacka.

REKLAMA

Świadczenie kompensacyjne 2024 r. – ile wynosi, wniosek, dla kogo?

Świadczenie kompensacyjne w 2024 r. Kompensówki są odpowiednikiem emerytur pomostowych, w marcu tego roku pobierało je 40,2 tys. osób, przeciętna wysokość świadczenia wynosiła 5518,13 zł. Dla kogo jest to świadczenie? Jak wnioskować o przyznanie świadczenia kompensacyjnego?

Andrzej Domański: Zamierzamy oprzeć zasilanie finansowane samorządów na ich dochodach własnych – z PIT i CIT

Minister finansów Andrzej Domański powiedział: "Zamierzamy oprzeć zasilanie finansowane samorządów na ich dochodach własnych – z PIT i CIT; będą one naliczane na podstawie precyzyjnego algorytmu".  Reforma finansów samorządów ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

Szwajcaria w Pigułce: czerwona kolejka, sery i szwajcarska precyzja

Szwajcaria, położona w sercu Europy, to kraj, który fascynuje swoją różnorodnością i pięknem. Znana z malowniczych krajobrazów, wysokiej jakości życia oraz stabilności politycznej i ekonomicznej, Szwajcaria przyciąga turystów z całego świata. W artykule przyjrzymy się bliżej temu niezwykłemu krajowi, jego charakterystycznym cechom, językom, walucie, najpiękniejszym miejscom oraz jednej z najbardziej spektakularnych tras kolejowych na świecie – Bernina Express.

4100 zł do 7700 zł (dotychczas 2400– 4200 zł), maksymalne w wysokości od 6100 zł do 10 300 zł (dotychczas 3900–8600 zł). Podwyżki dla tej grupy pracowników jednostek budżetowych

4100 zł do 7700 zł (dotychczas 2400– 4200 zł), maksymalne w wysokości od 6100 zł do 10 300 zł (dotychczas 3900–8600 zł). Chodzi o podwyżki wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa (Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych oraz Krajowym Centrum Hodowli Zwierząt).

REKLAMA

Bon energetyczny 300-1200 zł. Jakie są progi dochodowe? Kiedy złożyć wniosek?

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od progu dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 r. Wniosek o wypłatę bonu energetycznego należy złożyć w terminie od dnia 1 sierpnia 2024 r. do dnia 30 września 2024 r.

Susza rolnicza na terenie 14 województw

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa opracował raport Klimatyczny Bilans Wodny od 21 marca do 20 maja 2024. Wynika z niego, że na terenie 14 województw występuje susza rolnicza. 

REKLAMA