REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowe świadczenia dla pracodawców za zatrudnienie bezrobotnego

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

REKLAMA

Zatrudniając bezrobotnego skierowanego przez UP można ubiegać się o dofinansowanie wyposażenia lub doposażenia miejsca pracy oraz refundację kosztów poniesionych z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne.

 

Prezentowana problematyka regulowana jest przepisami ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm., art. 44 pkt 3 i 4, art. 46 ust. 1 pkt 1, ust. 2, ust. 5, art. 47) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 21 listopada 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu dokonywania refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz form zabezpieczenia zwrotu otrzymanych środków (DzU nr 236, poz. 2002 ze zm.).

Wyposażenie stanowisk pracy

Pracodawca ubiegający się o dofinansowanie nakładów związanych z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy musi złożyć do starosty wniosek o refundację kosztów związanych z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy. Refundacja ta dokonywana jest ze środków Funduszu Pracy na podstawie pisemnej umowy zawartej między pracodawcą a starostą.

Wniosek o refundację należy złożyć zgodnie z właściwością miejscową, tj. do starosty właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy lub miejsce wykonywania pracy przez bezrobotnego.

Wniosek ten musi zawierać niżej wymienione informacje:

l oznaczenie pracodawcy, wraz z numerem REGON, numerem NIP, datą rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz oznaczeniem formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej,

l liczbę stanowisk pracy dla skierowanych bezrobotnych,

l wyliczenie wydatków na poszczególne stanowiska pracy oraz źródła ich finansowania,

l wnioskowaną kwotę refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy,

l szczegółowe wyliczenie wydatków, które wiążą się z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska oraz harmonogram ich realizacji (z uwzględnieniem środków, które będą niezbędne do zapewnienia wymogów bhp oraz ergonomii na stanowisku pracy),

l rodzaj pracy, którą będą wykonywać bezrobotni,

l niezbędne kwalifikacje, a także inne wymagania potrzebne do wykonywania pracy, którymi powinni legitymować się bezrobotni,

l kwotę kosztów, które poniesie pracodawca w okresie 24 miesięcy z tytułu zatrudnienia skierowanych bezrobotnych (w tym: wynagrodzenia brutto oraz opłacone od tych wynagrodzeń składki na ubezpieczenia społeczne),

l informację o liczbie zatrudnionych (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy) pracowników w dniu złożenia wniosku,

l liczbę zatrudnionych pracowników, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w poszczególnych 12 miesiącach poprzedzających złożenie wniosku (jeżeli natomiast pracodawca prowadzi działalność gospodarczą przez okres krótszy niż 12 miesięcy, powinien podać liczbę zatrudnionych pracowników w poszczególnych miesiącach prowadzenia tej działalności),

l informację, czy projektowane wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy będzie utworzone w związku z realizacją nowej inwestycji lub dużego projektu inwestycyjnego,

l propozycję zabezpieczenia zwrotu refundacji (poręczenie, weksel z poręczeniem wekslowym - aval, gwarancja bankowa, zastaw na prawach lub rzeczach, blokada rachunku bankowego albo akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika),

l podpis pracodawcy lub osoby uprawnionej do jego reprezentowania.

Do wyżej wymienionego wniosku należy dołączyć m.in. oświadczenia o tym, że pracodawca:

l nie zalega (w dniu złożenia wniosku) z wypłatami wynagrodzeń oraz z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, podatków oraz innych danin publicznych,

l nie posiada w dniu złożenia wniosku nieuregulowanych w terminie zobowiązań cywilnoprawnych,

l w okresie 3 lat poprzedzających złożenie wniosku nie otrzymał pożyczki ze środków Funduszu Pracy na utworzenie dodatkowych stanowisk pracy (w przypadku natomiast gdy ją otrzymał - o dotrzymaniu warunków umowy i całkowitej spłacie pożyczki),

l prowadzi działalność gospodarczą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej,

l w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku, nie był karany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu w rozumieniu Kodeksu karnego.

Ważne!

W terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku z załącznikami starosta ma obowiązek powiadomienia pracodawcy o tym, czy wniosek zostanie uwzględniony.

Zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dokonywana jest na wniosek pracodawcy. Podstawą dokonania refundacji przez starostę, jest rozliczenie oraz udokumentowanie poniesionych kosztów, od dnia zawarcia umowy do dnia zatrudnienia bezrobotnego, a także spełnienie pozostałych warunków określonych w umowie. Rozliczenie kosztów dokonywane jest w kwocie brutto.

Maksymalna wysokość dofinansowania nie może przekroczyć 5-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, która ustalana jest na dzień zawarcia wyżej wymienionej umowy.

Pracodawca, który otrzymał refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, ma obowiązek zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami, jeżeli:

l na utworzonym stanowisku pracy zatrudniał bezrobotnego w pełnym wymiarze czasu pracy łącznie przez okres krótszy niż 3 lata (a w przypadku małych i średnich przedsiębiorców - 2 lata),

l naruszył inne warunki umowy o refundację.

Refundacja składek ZUS

Na podstawie umowy zawartej ze starostą pracodawca może ubiegać się o jednorazową refundację kosztów poniesionych z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, opłaconych w związku z zatrudnieniem bezrobotnego.

Zwrot kosztów poniesionych składek może nastąpić wówczas, gdy pracodawca zatrudniał bezrobotnego w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 12 miesięcy, przy czym po upływie tego okresu bezrobotny jest nadal zatrudniony.

Wysokość refundowanych składek maksymalnie wynosi 300% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  REKLAMA

  Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

  Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

  Lek na porost zębów jeszcze w tej dekadzie? Dr Takahashi w połowie 2024 roku rozpocznie badania kliniczne. Jak daleko do rewolucji w stomatologii?

  W ostatnich tygodniach w mediach toczyła się dyskusja o tym, że japoński naukowiec zapowiedział, iż jeszcze w tej dekadzie powstanie lek na porost zębów. Ta wiadomość zelektryzowała środowisko medyczne, a także pacjentów implantologicznych i protetycznych. Ale zdaniem dr n. med. Piotra Przybylskiego należy trochę ostudzić emocje w tym zakresie. Lek na porost zębów, jak każdy lek, musiałby przejść wiele badań klinicznych, aby potwierdzono jego skuteczność i bezpieczeństwo, a następnie dopuszczono do obrotu. Jak wskazuje ekspert, sam ewentualny proces odrastania zębów musi być też dokładnie monitorowany, aby nie wywołał poważnych problemów z układem zgryzowym i funkcją żucia. Nawet jeśli lek rozpocznie nową erę w stomatologii, to upłynie jeszcze wiele lat, zanim w ogóle trafi do Polski. Sami lekarze będą musieli też przejść liczne szkolenia, aby móc go podawać pacjentom. I to też nie będzie łatwy proces do zrealizowania.

  REKLAMA