REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowe świadczenia dla pracodawców za zatrudnienie bezrobotnego

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

REKLAMA

Zatrudniając bezrobotnego skierowanego przez UP można ubiegać się o dofinansowanie wyposażenia lub doposażenia miejsca pracy oraz refundację kosztów poniesionych z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne.

 

Prezentowana problematyka regulowana jest przepisami ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm., art. 44 pkt 3 i 4, art. 46 ust. 1 pkt 1, ust. 2, ust. 5, art. 47) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 21 listopada 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu dokonywania refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz form zabezpieczenia zwrotu otrzymanych środków (DzU nr 236, poz. 2002 ze zm.).

Wyposażenie stanowisk pracy

Pracodawca ubiegający się o dofinansowanie nakładów związanych z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy musi złożyć do starosty wniosek o refundację kosztów związanych z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy. Refundacja ta dokonywana jest ze środków Funduszu Pracy na podstawie pisemnej umowy zawartej między pracodawcą a starostą.

Wniosek o refundację należy złożyć zgodnie z właściwością miejscową, tj. do starosty właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy lub miejsce wykonywania pracy przez bezrobotnego.

Wniosek ten musi zawierać niżej wymienione informacje:

l oznaczenie pracodawcy, wraz z numerem REGON, numerem NIP, datą rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz oznaczeniem formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej,

l liczbę stanowisk pracy dla skierowanych bezrobotnych,

l wyliczenie wydatków na poszczególne stanowiska pracy oraz źródła ich finansowania,

l wnioskowaną kwotę refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy,

l szczegółowe wyliczenie wydatków, które wiążą się z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska oraz harmonogram ich realizacji (z uwzględnieniem środków, które będą niezbędne do zapewnienia wymogów bhp oraz ergonomii na stanowisku pracy),

l rodzaj pracy, którą będą wykonywać bezrobotni,

l niezbędne kwalifikacje, a także inne wymagania potrzebne do wykonywania pracy, którymi powinni legitymować się bezrobotni,

l kwotę kosztów, które poniesie pracodawca w okresie 24 miesięcy z tytułu zatrudnienia skierowanych bezrobotnych (w tym: wynagrodzenia brutto oraz opłacone od tych wynagrodzeń składki na ubezpieczenia społeczne),

l informację o liczbie zatrudnionych (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy) pracowników w dniu złożenia wniosku,

l liczbę zatrudnionych pracowników, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w poszczególnych 12 miesiącach poprzedzających złożenie wniosku (jeżeli natomiast pracodawca prowadzi działalność gospodarczą przez okres krótszy niż 12 miesięcy, powinien podać liczbę zatrudnionych pracowników w poszczególnych miesiącach prowadzenia tej działalności),

l informację, czy projektowane wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy będzie utworzone w związku z realizacją nowej inwestycji lub dużego projektu inwestycyjnego,

l propozycję zabezpieczenia zwrotu refundacji (poręczenie, weksel z poręczeniem wekslowym - aval, gwarancja bankowa, zastaw na prawach lub rzeczach, blokada rachunku bankowego albo akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika),

l podpis pracodawcy lub osoby uprawnionej do jego reprezentowania.

Do wyżej wymienionego wniosku należy dołączyć m.in. oświadczenia o tym, że pracodawca:

l nie zalega (w dniu złożenia wniosku) z wypłatami wynagrodzeń oraz z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, podatków oraz innych danin publicznych,

l nie posiada w dniu złożenia wniosku nieuregulowanych w terminie zobowiązań cywilnoprawnych,

l w okresie 3 lat poprzedzających złożenie wniosku nie otrzymał pożyczki ze środków Funduszu Pracy na utworzenie dodatkowych stanowisk pracy (w przypadku natomiast gdy ją otrzymał - o dotrzymaniu warunków umowy i całkowitej spłacie pożyczki),

l prowadzi działalność gospodarczą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej,

l w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku, nie był karany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu w rozumieniu Kodeksu karnego.

Ważne!

W terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku z załącznikami starosta ma obowiązek powiadomienia pracodawcy o tym, czy wniosek zostanie uwzględniony.

Zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dokonywana jest na wniosek pracodawcy. Podstawą dokonania refundacji przez starostę, jest rozliczenie oraz udokumentowanie poniesionych kosztów, od dnia zawarcia umowy do dnia zatrudnienia bezrobotnego, a także spełnienie pozostałych warunków określonych w umowie. Rozliczenie kosztów dokonywane jest w kwocie brutto.

Maksymalna wysokość dofinansowania nie może przekroczyć 5-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, która ustalana jest na dzień zawarcia wyżej wymienionej umowy.

Pracodawca, który otrzymał refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, ma obowiązek zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami, jeżeli:

l na utworzonym stanowisku pracy zatrudniał bezrobotnego w pełnym wymiarze czasu pracy łącznie przez okres krótszy niż 3 lata (a w przypadku małych i średnich przedsiębiorców - 2 lata),

l naruszył inne warunki umowy o refundację.

Refundacja składek ZUS

Na podstawie umowy zawartej ze starostą pracodawca może ubiegać się o jednorazową refundację kosztów poniesionych z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, opłaconych w związku z zatrudnieniem bezrobotnego.

Zwrot kosztów poniesionych składek może nastąpić wówczas, gdy pracodawca zatrudniał bezrobotnego w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 12 miesięcy, przy czym po upływie tego okresu bezrobotny jest nadal zatrudniony.

Wysokość refundowanych składek maksymalnie wynosi 300% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA