REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowe świadczenia dla pracodawców za zatrudnienie bezrobotnego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

REKLAMA

Zatrudniając bezrobotnego skierowanego przez UP można ubiegać się o dofinansowanie wyposażenia lub doposażenia miejsca pracy oraz refundację kosztów poniesionych z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne.

 

Prezentowana problematyka regulowana jest przepisami ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm., art. 44 pkt 3 i 4, art. 46 ust. 1 pkt 1, ust. 2, ust. 5, art. 47) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 21 listopada 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu dokonywania refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz form zabezpieczenia zwrotu otrzymanych środków (DzU nr 236, poz. 2002 ze zm.).

Wyposażenie stanowisk pracy

Pracodawca ubiegający się o dofinansowanie nakładów związanych z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy musi złożyć do starosty wniosek o refundację kosztów związanych z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy. Refundacja ta dokonywana jest ze środków Funduszu Pracy na podstawie pisemnej umowy zawartej między pracodawcą a starostą.

Wniosek o refundację należy złożyć zgodnie z właściwością miejscową, tj. do starosty właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy lub miejsce wykonywania pracy przez bezrobotnego.

Wniosek ten musi zawierać niżej wymienione informacje:

l oznaczenie pracodawcy, wraz z numerem REGON, numerem NIP, datą rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz oznaczeniem formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej,

l liczbę stanowisk pracy dla skierowanych bezrobotnych,

l wyliczenie wydatków na poszczególne stanowiska pracy oraz źródła ich finansowania,

l wnioskowaną kwotę refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy,

l szczegółowe wyliczenie wydatków, które wiążą się z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska oraz harmonogram ich realizacji (z uwzględnieniem środków, które będą niezbędne do zapewnienia wymogów bhp oraz ergonomii na stanowisku pracy),

l rodzaj pracy, którą będą wykonywać bezrobotni,

l niezbędne kwalifikacje, a także inne wymagania potrzebne do wykonywania pracy, którymi powinni legitymować się bezrobotni,

l kwotę kosztów, które poniesie pracodawca w okresie 24 miesięcy z tytułu zatrudnienia skierowanych bezrobotnych (w tym: wynagrodzenia brutto oraz opłacone od tych wynagrodzeń składki na ubezpieczenia społeczne),

l informację o liczbie zatrudnionych (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy) pracowników w dniu złożenia wniosku,

l liczbę zatrudnionych pracowników, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w poszczególnych 12 miesiącach poprzedzających złożenie wniosku (jeżeli natomiast pracodawca prowadzi działalność gospodarczą przez okres krótszy niż 12 miesięcy, powinien podać liczbę zatrudnionych pracowników w poszczególnych miesiącach prowadzenia tej działalności),

l informację, czy projektowane wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy będzie utworzone w związku z realizacją nowej inwestycji lub dużego projektu inwestycyjnego,

l propozycję zabezpieczenia zwrotu refundacji (poręczenie, weksel z poręczeniem wekslowym - aval, gwarancja bankowa, zastaw na prawach lub rzeczach, blokada rachunku bankowego albo akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika),

l podpis pracodawcy lub osoby uprawnionej do jego reprezentowania.

Do wyżej wymienionego wniosku należy dołączyć m.in. oświadczenia o tym, że pracodawca:

l nie zalega (w dniu złożenia wniosku) z wypłatami wynagrodzeń oraz z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, podatków oraz innych danin publicznych,

l nie posiada w dniu złożenia wniosku nieuregulowanych w terminie zobowiązań cywilnoprawnych,

l w okresie 3 lat poprzedzających złożenie wniosku nie otrzymał pożyczki ze środków Funduszu Pracy na utworzenie dodatkowych stanowisk pracy (w przypadku natomiast gdy ją otrzymał - o dotrzymaniu warunków umowy i całkowitej spłacie pożyczki),

l prowadzi działalność gospodarczą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej,

l w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku, nie był karany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu w rozumieniu Kodeksu karnego.

Ważne!

W terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku z załącznikami starosta ma obowiązek powiadomienia pracodawcy o tym, czy wniosek zostanie uwzględniony.

Zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dokonywana jest na wniosek pracodawcy. Podstawą dokonania refundacji przez starostę, jest rozliczenie oraz udokumentowanie poniesionych kosztów, od dnia zawarcia umowy do dnia zatrudnienia bezrobotnego, a także spełnienie pozostałych warunków określonych w umowie. Rozliczenie kosztów dokonywane jest w kwocie brutto.

Maksymalna wysokość dofinansowania nie może przekroczyć 5-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, która ustalana jest na dzień zawarcia wyżej wymienionej umowy.

Pracodawca, który otrzymał refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, ma obowiązek zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami, jeżeli:

l na utworzonym stanowisku pracy zatrudniał bezrobotnego w pełnym wymiarze czasu pracy łącznie przez okres krótszy niż 3 lata (a w przypadku małych i średnich przedsiębiorców - 2 lata),

l naruszył inne warunki umowy o refundację.

Refundacja składek ZUS

Na podstawie umowy zawartej ze starostą pracodawca może ubiegać się o jednorazową refundację kosztów poniesionych z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, opłaconych w związku z zatrudnieniem bezrobotnego.

Zwrot kosztów poniesionych składek może nastąpić wówczas, gdy pracodawca zatrudniał bezrobotnego w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 12 miesięcy, przy czym po upływie tego okresu bezrobotny jest nadal zatrudniony.

Wysokość refundowanych składek maksymalnie wynosi 300% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bioodpady z potencjałem. W 2026 r. mogą przyjść długo oczekiwane zmiany w prawie [WYWIAD]

Choć legislacja koncentruje się dziś głównie na tworzywach sztucznych, sektor bioodpadów czeka na własną, systemową rewolucję. Eksperci są zgodni: czas na normy jakości nawozów z odpadów i impuls inwestycyjny dla fermentacji kuchennych resztek.

Forum Liderów PPP z Wielkim Medalem Senatu. Dziesięć lat promocji partnerstwa publiczno-prywatnego

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Forum Liderów PPP, która odbyła się w Warszawie, stała się okazją do podsumowania dekady promocji partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Gościem honorowym wydarzenia był senator Adam Szejnfeld – inicjator jednej z najbardziej nowoczesnych ustaw o PPP w Europie. Z jego inicjatywy, przy poparciu senatorów zaangażowanych w rozwój PPP, Senat Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował Forum Wielkim Medalem Senatu. Wyróżnienie odebrała prezes Kamila Król, doceniona za wieloletnie zaangażowanie w popularyzację idei partnerstwa publicznego i prywatnego oraz skuteczne wdrażanie przepisów ustawy o PPP.

PPP rośnie w siłę. Podsumowanie X Forum Liderów PPP

„Przyszłość PPP w Polsce” była tematem przewodnim jubileuszowej, dziesiątej edycji Forum Liderów PPP, która odbyła się 16 czerwca 2025 roku w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, eksperci, instytucje finansujące, partnerzy prywatni oraz promotorzy projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wśród gości znaleźli się m.in. wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, senatorowie Joanna Sekuła i Adam Szejnfeld, a także praktycy rynku PPP z Polski i Europy.

Nowy wariant Covid-19 o nazwie Nimbus. Jakie objawy?

Nowy wariant koronawirusa Covid-19, nazwany Nimbus, zaczyna się rozprzestrzeniać – podaje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Zakażenia tym szczepem odnotowano już w Azji, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Nimbus objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, jednak nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona.

REKLAMA

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

REKLAMA

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA