reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Bezrobotnym będzie łatwiej o pracę u rolników

Bezrobotnym będzie łatwiej o pracę u rolników

Około 400 tys. bezrobotnych, którzy nie ukończyli 27 lat, może odbyć staż zawodowy u rolników. Za ich pracę zapłacą urzędy pracy.


Bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy, którzy nie ukończyli 25 roku życia, mogą być skierowani na staż zawodowy do rolnika. Stażysta może tam pracować przez okres nieprzekraczający 12 miesięcy. Z takiej możliwości mogą też skorzystać bezrobotni absolwenci wyższych szkół, którzy nie ukończyli 27 lat. Muszą jednak rozpocząć staż w ciągu 12 miesięcy od dnia ukończenia szkoły wyższej. Możliwość nauki zawodu w gospodarstwie rolnym umożliwia nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 176, poz. 1243), która weszła w życie 26 października.

- Rolnicy już od dawna interesowali się, czy będą mogli przyjmować na staż bezrobotnych. Szkoda, że ustawa weszła w życie jesienią, czyli po zakończeniu sezonu w rolnictwie - mówi Stanisław Olender z Powiatowego Urzędu Pracy w Piszu.

Rolnicy pragnący skorzystać z takiej formy wsparcia w prowadzeniu gospodarstwa rolnego muszą pamiętać, że to oni muszą złożyć ofertę zatrudnienia w urzędzie pracy. Z takiej możliwości będą mogli korzystać właściciele gospodarstw rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzący tzw. działy specjalne produkcji rolnej (na przykład hodowlę gęsi). Nie ma przy tym znaczenia, jaki jest rodzaj tej produkcji. Staż można odbywać w gospodarstwach rolnych specjalizujących się zarówno w produkcji roślinnej lub zwierzęcej - w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej.

- Bezrobotny sam nie podpisuje umowy z rolnikiem. Staż i przygotowanie zawodowe w miejscu pracy odbywają się na podstawie umowy zawartej przez starostę z takim pracodawcą - mówi Violetta Kochanowska z Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu.

Według niej taka forma nauki zawodu może być atrakcyjna dla osób bez pracy, którzy po ukończeniu nauki w mieście z różnych powodów wracają na wieś. Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu lub przygotowania zawodowego przysługuje stypendium w wysokości 140 proc. kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Od 26 października wynosi ono 753,62 zł (przed tym terminem kwota ta wynosiła 538,30 zł). Osoby pragnące skorzystać z takiego stażu mają prawo do dwóch dni wolnych za każde 30 dni kalendarzowych odbycia stażu. Też przysługuje im za nie stypendium. W przyszłym roku ze środków Funduszu Pracy na stypendia dla bezrobotnych zostanie przeznaczone 1,45 mld zł.

Stypendia to kolejne ułatwienie dla rolników borykających się coraz częściej ze znalezieniem, zwłaszcza w czasie sezonu, pracowników. Od ubiegłego roku mogą bez zezwoleń zatrudniać w swoich gospodarstwach cudzoziemców zza wschodniej granicy.

346 tys. bezrobotnych nie ukończyło 24 lat

3,1 mld zł Fundusz Pracy przeznaczy w 2008 roku na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu

Bożena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama