REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezrobotnym będzie łatwiej o pracę u rolników

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Około 400 tys. bezrobotnych, którzy nie ukończyli 27 lat, może odbyć staż zawodowy u rolników. Za ich pracę zapłacą urzędy pracy.

Bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy, którzy nie ukończyli 25 roku życia, mogą być skierowani na staż zawodowy do rolnika. Stażysta może tam pracować przez okres nieprzekraczający 12 miesięcy. Z takiej możliwości mogą też skorzystać bezrobotni absolwenci wyższych szkół, którzy nie ukończyli 27 lat. Muszą jednak rozpocząć staż w ciągu 12 miesięcy od dnia ukończenia szkoły wyższej. Możliwość nauki zawodu w gospodarstwie rolnym umożliwia nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 176, poz. 1243), która weszła w życie 26 października.

REKLAMA

- Rolnicy już od dawna interesowali się, czy będą mogli przyjmować na staż bezrobotnych. Szkoda, że ustawa weszła w życie jesienią, czyli po zakończeniu sezonu w rolnictwie - mówi Stanisław Olender z Powiatowego Urzędu Pracy w Piszu.

REKLAMA

Rolnicy pragnący skorzystać z takiej formy wsparcia w prowadzeniu gospodarstwa rolnego muszą pamiętać, że to oni muszą złożyć ofertę zatrudnienia w urzędzie pracy. Z takiej możliwości będą mogli korzystać właściciele gospodarstw rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzący tzw. działy specjalne produkcji rolnej (na przykład hodowlę gęsi). Nie ma przy tym znaczenia, jaki jest rodzaj tej produkcji. Staż można odbywać w gospodarstwach rolnych specjalizujących się zarówno w produkcji roślinnej lub zwierzęcej - w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej.

- Bezrobotny sam nie podpisuje umowy z rolnikiem. Staż i przygotowanie zawodowe w miejscu pracy odbywają się na podstawie umowy zawartej przez starostę z takim pracodawcą - mówi Violetta Kochanowska z Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu.

Według niej taka forma nauki zawodu może być atrakcyjna dla osób bez pracy, którzy po ukończeniu nauki w mieście z różnych powodów wracają na wieś. Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu lub przygotowania zawodowego przysługuje stypendium w wysokości 140 proc. kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Od 26 października wynosi ono 753,62 zł (przed tym terminem kwota ta wynosiła 538,30 zł). Osoby pragnące skorzystać z takiego stażu mają prawo do dwóch dni wolnych za każde 30 dni kalendarzowych odbycia stażu. Też przysługuje im za nie stypendium. W przyszłym roku ze środków Funduszu Pracy na stypendia dla bezrobotnych zostanie przeznaczone 1,45 mld zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stypendia to kolejne ułatwienie dla rolników borykających się coraz częściej ze znalezieniem, zwłaszcza w czasie sezonu, pracowników. Od ubiegłego roku mogą bez zezwoleń zatrudniać w swoich gospodarstwach cudzoziemców zza wschodniej granicy.

346 tys. bezrobotnych nie ukończyło 24 lat

3,1 mld zł Fundusz Pracy przeznaczy w 2008 roku na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu

Bożena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA