REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezrobotnym będzie łatwiej o pracę u rolników

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Około 400 tys. bezrobotnych, którzy nie ukończyli 27 lat, może odbyć staż zawodowy u rolników. Za ich pracę zapłacą urzędy pracy.

Bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy, którzy nie ukończyli 25 roku życia, mogą być skierowani na staż zawodowy do rolnika. Stażysta może tam pracować przez okres nieprzekraczający 12 miesięcy. Z takiej możliwości mogą też skorzystać bezrobotni absolwenci wyższych szkół, którzy nie ukończyli 27 lat. Muszą jednak rozpocząć staż w ciągu 12 miesięcy od dnia ukończenia szkoły wyższej. Możliwość nauki zawodu w gospodarstwie rolnym umożliwia nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 176, poz. 1243), która weszła w życie 26 października.

REKLAMA

- Rolnicy już od dawna interesowali się, czy będą mogli przyjmować na staż bezrobotnych. Szkoda, że ustawa weszła w życie jesienią, czyli po zakończeniu sezonu w rolnictwie - mówi Stanisław Olender z Powiatowego Urzędu Pracy w Piszu.

REKLAMA

Rolnicy pragnący skorzystać z takiej formy wsparcia w prowadzeniu gospodarstwa rolnego muszą pamiętać, że to oni muszą złożyć ofertę zatrudnienia w urzędzie pracy. Z takiej możliwości będą mogli korzystać właściciele gospodarstw rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzący tzw. działy specjalne produkcji rolnej (na przykład hodowlę gęsi). Nie ma przy tym znaczenia, jaki jest rodzaj tej produkcji. Staż można odbywać w gospodarstwach rolnych specjalizujących się zarówno w produkcji roślinnej lub zwierzęcej - w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej.

- Bezrobotny sam nie podpisuje umowy z rolnikiem. Staż i przygotowanie zawodowe w miejscu pracy odbywają się na podstawie umowy zawartej przez starostę z takim pracodawcą - mówi Violetta Kochanowska z Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu.

Według niej taka forma nauki zawodu może być atrakcyjna dla osób bez pracy, którzy po ukończeniu nauki w mieście z różnych powodów wracają na wieś. Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu lub przygotowania zawodowego przysługuje stypendium w wysokości 140 proc. kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Od 26 października wynosi ono 753,62 zł (przed tym terminem kwota ta wynosiła 538,30 zł). Osoby pragnące skorzystać z takiego stażu mają prawo do dwóch dni wolnych za każde 30 dni kalendarzowych odbycia stażu. Też przysługuje im za nie stypendium. W przyszłym roku ze środków Funduszu Pracy na stypendia dla bezrobotnych zostanie przeznaczone 1,45 mld zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stypendia to kolejne ułatwienie dla rolników borykających się coraz częściej ze znalezieniem, zwłaszcza w czasie sezonu, pracowników. Od ubiegłego roku mogą bez zezwoleń zatrudniać w swoich gospodarstwach cudzoziemców zza wschodniej granicy.

346 tys. bezrobotnych nie ukończyło 24 lat

3,1 mld zł Fundusz Pracy przeznaczy w 2008 roku na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu

Bożena Wiktorowska

Autopromocja

bozena.wiktorowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

  Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

  Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

  W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

  Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

  Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

  Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

  29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

  REKLAMA

  Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

  W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

  Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

  Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

  Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

  Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

  Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

  REKLAMA

  MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

  Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

  Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

  REKLAMA