Rozkład czasu pracy w jednostkach samorządu terytorialnego
REKLAMA
REKLAMA
Co obejmują rozkładów czasu pracy w JST?
REKLAMA
Obejmują dni i godziny pracy, ale zakres rozkładu należy odnieść do potrzeb jednostki, połączyć z rozkładami pracy innych pracowników oraz obowiązującymi przepisami. Zdarza się w praktyce, że to wszystko nie tworzy spójnej całości i pojawia się wiele błędów już na etapie tworzenia regulaminów pracy dotyczących rozkładów, gdzie nie występuje podział na grupy zawodowe, i wprowadzane są bardzo hermetyczne rozkłady, uniemożliwiające w wielu przypadkach dostosowanie do potrzeb jednostki.
Czy ustawa o pracownikach samorządowych reguluje rozkłady czasu pracy?
Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych odnoszą się do rozkładów czasu pracy w sposób bardzo ogólny, tworząc nie tyle odrębności w tym zakresie w stosunku do przepisów Kodeksu pracy, ile wskazując pewne wytyczne, których pracodawca przy tworzeniu rozkładów powinien przestrzegać.
Co określa regulamin pracy JST?
Regulamin pracy jednostki samorządowej określa rozkład czasu pracy w sposób zapewniający obywatelom załatwianie spraw w dogodnym dla nich czasie (art. 42 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych). Oznacza to, że tworząc rozkłady czasu pracy, pracodawca samorządowy powinien brać pod uwagę "usługową" rolę jednostki i tych jej pracowników, którzy zajmują się szeroko pojętą obsługą obywateli. Trudno przyjąć, że wymóg ten wypełnia stały i jedyny rozkład czasu pracy, w którym nie przewidziano pracy zmianowej lub co najmniej jednego dnia z dłuższym funkcjonowaniem jednostki bądź niektórych komórek organizacyjnych.
Czy pracownicy samorządowi podlegają przepisom kodeksu pracy o czasie pracy?
W zakresie nieuregulowanym w ustawie o pracownikach samorządowych stosuje się przepisy Kodeksu pracy (art. 43 ustawy o pracownikach samorządowych). Oznacza to konieczność stosowania właściwie wszystkich regulacji dotyczących czasu pracy zawartych w Kodeksie pracy, zaś ustawa o pracownikach samorządowych odnosi się w odmienny sposób jedynie do pewnych aspektów związanych ze zlecaniem i rekompensowaniem pracy nadliczbowej.
(…)
Marek Rotkiewicz
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.