REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elastyczna organizacja pracy. Nowe uprawnienia pracowników [zmiany, nowelizacja, Kodeks pracy]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Elastyczna organizacja pracy. Nowe uprawnienia dla rodziców [zmiany, nowelizacja, Kodeks pracy
Elastyczna organizacja pracy. Nowe uprawnienia dla rodziców [zmiany, nowelizacja, Kodeks pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sejm uchwalił nowy art. 1881 k.p. Zawiera korzystne rozwiązania dla pracowników wychowujących dziecko do 8 lat.

Przepis dla tych pracowników wprowadza:

REKLAMA

 1. nową instytucję: „elastyczna organizacja pracy”,
 2. zasady składania wniosku przez rodzica o jej zastosowanie i rozpatrywania tego wniosku przez pracodawcę,
 3. zakaz dyskryminacji rodzica w związku ze staraniem się o elastyczną organizację pracy.

Ważne! Art. 1881 k.p. nie jest ograniczony tylko do rodziców. Obejmuje każdego pracownika "wychowującego dziecko w wieku do 8 lat ".

Potwierdza taką interpretację uzasadnienie projektu nowelizacji, w którym czytamy:

"Możliwość szerszego skorzystania z elastycznej organizacji pracy będzie przysługiwała:

 1. rodzicom opiekującym się dzieckiem do 8 lat oraz
 2. opiekunom, tj. pracownikom zapewniającym opiekę lub wsparcie krewnemu lub osobie zamieszkującej z pracownikiem w tym samym gospodarstwie domowym, którzy wymagają opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych."

Co to jest elastyczna organizacja pracy  (EOP)?

Jest to cały katalog form pracy od lat znany pracownikom. Tylko praca zdalna jest tu nowością (od 7 kwietnia 2023 r.). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poza pracą zdalną w ramach "EOP" rodzice „8-latków minus” mają prawo do: 

 1. 5 godzinnej przerwy w pracy z częścią wynagrodzenia,
 2. pracy 4 dni w tygodniu przy zwiększeniu czasu pracy np. do 10 godzin,
 3. pracy w okresie piątek-niedziela,
 4. indywidualnych godzin rozpoczynania pracy,
 5. indywidualnego czasu pracy,
 6. obniżenia wymiaru czasu pracy.

Quiz baner 1200px

Ostatnie zmiany w Kodeksie pracy – sprawdź co o nich wiesz!

Shutterstock

WAŻNE! Z ww. rozwiązań rodzice mogą skorzystać, o ile zgodzi się na to pracodawca. Musi się zgodzić na wniosek rodziców dzieci niepełnosprawnych albo wymagających szczególnej troski (o ile stanowisko pracy i jej rodzaj umożliwia EOP). Rodzice dziecka zdrowego mogą tylko złożyć wniosek i czekać na zgodę pracodawcy. 

Dlaczego więc nowe rozwiązanie jest korzystne dla rodziców zdrowych dzieci? Przecież i tak nie mogą przymusić pracodawcy do np. przyznania im prawa do pracy zdalnej.

Nowelizacja jest ważna. W szeregu sporów między pracodawcą a pracownikiem opiekującym się dzieckiem do 8 lat, pojawia się podstawa prawna dla zastosowania przepisów np. o dyskryminacji. Prawdopodobne będzie to przydatne, gdy pracodawca w sposób dyskryminujący odmawia jednym rodzicom zastosowania art. 1881 k.p., a innym zgadza się na to.

Wniosek o elastyczną organizację pracy

Kolejną  zaletą nowego przepisu jest to, że opisuje procedurę składania wniosku. Wiemy: 

 1. co ma zawierać,
 2. kiedy się go składa,
 3. jak i kiedy rozpatruje go pracodawca.

Wydaje się oczywiste, że przepis powinien regulować takie rzeczy? I że to żaden wyczyn? To niech Państwo zajrzą do przepisów o pracy zdalnej, gdzie ustawodawca "zapomniał' o podobnej regulacji. W efekcie pracownicy składający wniosek o okazjonalną pracę zdalną nie mają żadnego oparcia w przepisach w zakresie procedury rozpatrzenia ich wniosku.

Wniosek o elastyczną organizację pracy - szczegóły 

Pracownik wychowujący dziecko, do ukończenia przez nie 8 roku życia, może złożyć wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej o zastosowanie do niego elastycznej organizacji pracy. Wniosek składa się w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznej organizacji pracy.

We wniosku wskazuje się:

1) imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka;

2) przyczynę konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy;

3) termin rozpoczęcia i zakończenia korzystania z elastycznej organizacji pracy;

4) rodzaj elastycznej organizacji pracy, z której pracownik planuje korzystać.

Jak pracodawca rozpatruje wniosek - przesłanki 

REKLAMA

Pracodawca rozpatruje wniosek, uwzględniając potrzeby pracownika, w tym termin oraz przyczynę konieczności korzystania z elastycznej organizacji pracy, a także potrzeby i możliwości pracodawcy, w tym konieczność zapewnienia normalnego toku pracy, organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej o uwzględnieniu wniosku albo o przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku, albo o innym możliwym terminie zastosowania elastycznej organizacji pracy niż wskazany we wniosku, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.

 

Powrót do poprzedniej organizacji pracy

Pracownik korzystający z elastycznej organizacji pracy, może w każdym czasie złożyć wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej o powrót do poprzedniej organizacji pracy np. gdy uzasadnia to zmiana okoliczności będąca podstawą do korzystania przez pracownika z elastycznej organizacji pracy. Pracodawca, po rozpatrzeniu wniosku, informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej o uwzględnieniu albo przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku, albo o możliwym terminie powrotu do pracy, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.

Zakaz dyskryminacji

Złożenie przez pracownika wniosku, nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę lub jej rozwiązanie bez wypowiedzenia przez pracodawcę i przyczyny uzasadniającej prowadzenie przygotowania do wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia.

Pracodawca musi udowodnić, że przy rozwiązywaniu umowy o pracę kierował się powodem innym niż wskazany powyżej.

Co to jest elastyczna organizacja pracy - przepisy

Jako elastyczną organizację pracy kodeks pracy rozumie: 

 1. pracę zdalną (wchodzi w życie 7 kwietnia 2023 r.), 
 2. system czasu pracy, o którym mowa w art. 139, art. 143 i art. 144 k.p.,
 3. rozkłady czasu pracy, o których mowa w art. 1401 lub art. 142 k.p., oraz 
 4. obniżenie wymiaru czasu pracy.

Co wprowadzają powyższe przepisy?

art. 139 k.p.

Możliwość otrzymania przez rodzica 5 godzinnej przerwy w czasie dnia pracy. Nie wlicza się jej do czasu pracy, ale przerwa jest płatna. Wysokość wynagrodzenia, to połowa wynagrodzenia należnego za czas przestoju. 

 

Pracodawca - co do zasady - nie może odmówić tego rozwiązania m.in. rodzicom dzieci niepełnosprawnych oraz rodzicom posiadającym np. opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

art. 143 k.p.

Możliwość skrócenia tygodnia pracy z 5 dni do np. 4 dni, ale przy pracy np. 10h zamiast 8h dziennie.

art. 144 k.p.

Praca rodzica jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. Dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin.

art. 1401

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. 

 

Pracodawca - co do zasady - nie może odmówić tego rozwiązania m.in. rodzicom dzieci niepełnosprawnych oraz rodzicom posiadającym np. opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

art. 142

indywidualny rozkład czasu pracy.

 

Pracodawca - co do zasady - nie może odmówić tego rozwiązania m.in. rodzicom dzieci niepełnosprawnych oraz rodzicom posiadającym np. opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

 

Elastyczna organizacja pracy a prawo unijne

Z uzasadnienia projektu nowelizacji kodeksu pracy:

 

Pojęcie „elastycznej organizacji pracy” zostało zdefiniowane w postanowieniach dyrektywy 2019/1158. Zgodnie z art. 3 lit. f dyrektywy 2019/1158 „elastyczna organizacja pracy” oznacza możliwość dostosowania przez pracownika jego organizacji pracy, w tym przez wykorzystanie pracy zdalnej, elastycznych rozkładów czasu pracy lub zmniejszenie wymiaru czasu pracy; w tym zakresie projektowany § 2 w art. 1881 jest zgodny z dyrektywą 2019/1158.

 

Projektowane regulacje stanowią wdrożenie art. 9 dyrektywy 2019/1158, zgodnie z którym państwa członkowskie wprowadzają niezbędne środki w celu zapewnienia, aby pracownicy posiadający dzieci do określonego wieku – co najmniej do ośmiu lat – oraz opiekunowie mieli prawo do występowania z wnioskiem o elastyczną organizację pracy w celu sprawowania opieki. Czas trwania takiej elastycznej organizacji pracy może być w rozsądny sposób ograniczony. Pracodawcy w rozsądnym terminie rozpatrują wnioski o elastyczną organizację pracy i odpowiadają na nie, uwzględniając potrzeby zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Pracodawcy przedstawiają uzasadnienie odmowy udzielenia zgody na taki wniosek lub odroczenia takiej organizacji pracy. W przypadku gdy elastyczna organizacja pracy jest ograniczona w czasie, pracownik ma prawo powrotu do poprzedniej organizacji pracy po zakończeniu uzgodnionego okresu. Pracownik ma również prawo do wystąpienia z wnioskiem o powrót do poprzedniej organizacji pracy przed końcem uzgodnionego okresu, gdy uzasadnia to zmiana okoliczności. Pracodawca rozpatruje wnioski o wcześniejszy powrót do poprzedniej organizacji pracy i odpowiada na nie, uwzględniając potrzeby zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Państwa członkowskie mogą uzależnić przyznanie prawa do występowania z wnioskiem o elastyczną organizację pracy od wcześniejszego okresu pracy lub stażu pracy, przy czym nie mogą one przekroczyć sześciu miesięcy.”

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 8 lutego 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw

Etap legislacyjny: Senat

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Wnerwiony
  2023-02-27 10:25:53
  Świetnie przez uchylanie nieba wyeliminowano z pracy niepełnosprawnch a teraz jeszcze nikt przy zdrowych zmysłach nie zatrudni kogoś kto ma dziecko od kiedy będzie można płacić za pracę
  1
 • PSDW
  2023-06-07 12:22:52
  Co w przypadku, gdy pracodawca nie odpowie na wniosek pracownika w ciągu 7 dni?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

REKLAMA

Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

"Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

REKLAMA

Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

REKLAMA