Nowy obowiązek poinformowania pracownika o możliwości awansu
REKLAMA
REKLAMA
Sejm zmienił art. 942 k.p. w ten sposób, że przepis nałoży na pracodawców obowiązek informowania o możliwości awansu pracownika.
REKLAMA
Obowiązki informacyjne przed nowelizacją
Art. 942 k.p. przed nowelizacją:
“Pracodawca jest obowiązany informować pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy o możliwości zatrudnienia w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy, a pracowników zatrudnionych na czas określony – o wolnych miejscach pracy.”
Obowiązek informowania o awansie po nowelizacji
Art. 942 stanowi po nowelizacji, że pracodawca jest obowiązany informować pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy o:
1) możliwości zatrudnienia w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy;
2) możliwości awansu;
3) wolnych stanowiskach pracy.
Ta zmiana wynika z dyrektywy 2019/1158, zgodnie z którą ułatwianie utrzymywania dobrowolnych kontaktów z pracodawcą podczas urlopów rodzicielskich polega w szczególności na tym, że pracownicy powinni być informowani o procedurach awansu i wolnych stanowiskach pracy oraz powinni mieć możliwość uczestniczenia w takich procedurach i ubiegania się o wolne stanowiska pracy.
Awans a dyskryminacja
Nowy przepis ułatwi prowadzenie sporów sądowych przez pracowników oceniających, że padli ofiarą dyskryminacji ze strony pracodawcy. Np. pracownik otrzyma informację, że nie ma możliwości awansu z uwagi na brak odpowiedniego stanowiska w strukturze firmy. A następnie zostanie ono stworzone, a awans otrzyma osoba o gorszych kwalifikacjach czy mniejszym doświadczeniu zawodowym.
Kodeksu pracy za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu traktuje różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika takich jak np.:
- odmowa nawiązania lub rozwiązanie stosunku pracy,
- niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia albo pominięcie przy awansowaniu lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą,
- pominięcie przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe
‒ chyba, że pracodawca udowodni, że kierował się obiektywnymi powodami.
Jest tu wdrożona zasada przeniesienia ciężaru dowodu z pracownika na pracodawcę w sprawach o dyskryminację, co oczywiście ułatwia pracownikom dochodzenie swoich praw przed sądami pracy.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 8 lutego 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw
Etap legislacyjny - Senat
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.