REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłki chorobowe służb mundurowych - zmiany

Aleksandra Oktaba
Zasiłki chorobowe w służbach mundurowych
Zasiłki chorobowe w służbach mundurowych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłki chorobowe służb mundurowych ulegają poważnym zmianom jeszcze w tym roku. Prezydent podpisał ustawę, która przewiduje m.in. obniżenie o 20 proc. wysokości uposażenia otrzymywanego w okresie choroby. W ten sposób przyjęte zostały rozwiązania analogiczne do obowiązujących w powszechnym systemie ubezpieczeń.

Zasiłki chorobowe służb mundurowych po nowemu

REKLAMA

Rewolucyjną zmianę w zasadach ustalania uposażenia policjantów oraz innych funkcjonariuszy tzw. służb mundurowych w okresie choroby przewiduje – podpisana przez Prezydenta RP 14 marca 2014 r. - ustawa z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Ustawa stanowiąca efekt rządowej inicjatywy legislacyjnej zakłada obniżenie wysokości świadczeń otrzymywanych przez funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniu lekarskim do 80% uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym w przypadku:
• choroby;
• niezdolności do służby w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;
• przebywania w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego czy też od środków odurzających lub substancji psychotropowych.;
• konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem (własnym lub małżonka) do ukończenia przez nie 14 roku życia lub też chorym członkiem rodziny.

Świadczenie tej samej wysokości otrzyma mundurowy także w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem własnym lub małżonka do ukończenia 8 roku życia w przypadku:
• nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza;
• porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki nad dzieckiem;
• pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w podmiocie leczniczym wykonującym działalność polegającą na udzielaniu stacjonarnych i całodobowych świadczeń lekarskich.

Zobacz również: Świadczenia dla byłych pracowników - emerytów i rencistów

REKLAMA

Ustawodawca uregulował również czas zwolnienia od zajęć z powodu osobistego sprawowania opieki, wskazując okres maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym w razie opieki nad dzieckiem oraz nie więcej niż 14 dni w roku kalendarzowym w przypadku opieki nad chorym członkiem rodziny, przy czym łączna długość obu tych okresów nie może wynosić więcej niż 60 dni w roku kalendarzowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jako szczególne sytuacje, w których mundurowy nadal będzie otrzymywał 100% uposażenia wskazano okresy zwolnienia od zajęć służbowych spowodowane:
• wypadkiem związanym z wykonywaniem służby;
• chorobą powstałą w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby (choroba zawodowa);
• wypadkiem w drodze do miejsca pełnienia służby lub w drodze powrotnej ze służby
• chorobą przypadającej w czasie ciąży;
• poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów;
• oddaniem krwi lub jej składników w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi lub z powodu badania lekarskiego dawców krwi.

Regulacja ta oznacza zrównanie z zasadami obowiązującymi w powszechnym systemie ubezpieczeń.

Prawo do 100% uposażenia zachowuje funkcjonariusz również wtedy, gdy został zwolniony od zajęć służbowych podczas oddelegowania do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym. Taką samą stawkę przewidziano w razie zwolnienia od służby:
• w wyniku popełnienia przez inną osobę umyślnego czynu zabronionego w związku z wykonywaniem przez policjanta czynności służbowych, stwierdzonego orzeczeniem wydanym przez uprawniony organ, a także
• na skutek czynów o charakterze bohaterskim dokonanych w szczególnie niebezpiecznych warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nienaruszalności granic państwowych, życia, mienia lub bezpieczeństwa obywateli. Związek między tymi czynami a zwolnieniem stwierdza przełożony policjanta, od której to decyzji przysługuje odwołanie do wyższego przełożonego.

Zapraszamy na Forum!

Przepisy art. 121c ustawy wskazują szczegółowo rodzaje dokumentów, jakie mają być przedstawione w zależności od przyczyny zwolnienia. Generalną zasadą, jaką jest przedstawianie zaświadczenia lekarskiego zgodnie z przepisami art. 55 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, doznaje wyjątków w razie poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz niezdolności do służby wskutek poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, które dokumentowane jest zaświadczeniem wystawionym przez lekarza na zwykłym druku zgodnie z przepisem art. 53 ust. 3 powołanej ustawy. W przypadku oddawania krwi lub jej składników w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi lub okresowego badania lekarskiego dawców krwi wymagane jest zaświadczenie jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi. Konieczność sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem własnym lub małżonka do chwili ukończenia 8 r. ż. stwierdzana jest oświadczeniem funkcjonariusza w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, natomiast w pozostałych wypadkach - zaświadczeniem lekarskim wystawionym przez lekarza na zwykłym druku. Niemożność wykonywania pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi dokumentuje ta decyzja. W przypadkach zaś uzasadnionych charakterem zadań służbowych wykonywanych przez policjanta okres jego przebywania na zwolnieniu lekarskim stwierdza się w sposób określony zarządzeniem Komendanta Głównego Policji, z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych.

Funkcjonariusz jest obowiązany dostarczyć przełożonemu właściwemu do spraw osobowych wskazane w ustawie dokumenty w ciągu 7 dni od dnia ich otrzymania. Ten sam termin obowiązuje w przypadku konieczności złożenia oświadczenia. Niedopełnienie tego obowiązku powoduje uznanie nieobecności w służbie w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim za nieobecność nieusprawiedliwioną, chyba że niedostarczenie zaświadczenia albo oświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od policjanta.

Prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do służby z powodu choroby, prawidłowość wykorzystania zwolnienia lekarskiego, spełnienie wymogów formalnych zaświadczeń lekarskich oraz oświadczenie policjanta może podlegać kontroli, do której przeprowadzenia uprawione są, wg podziału przedmiotowego, komisje lekarskie podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przełożony policjanta właściwy w sprawach osobowych Ustalenie nieprawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego wiąże się z utratą prawa do uposażenia za odpowiedni okres zwolnienia.

Uregulowany został także system wypłaty nagród rocznych, których wysokość wyniesie 1/12 uposażenia otrzymanego w roku kalendarzowym, za który nagroda przysługuje. Przebywanie na zwolnieniu wpłynie zatem na wysokość nagrody, powodując jej relatywne obniżenie.

Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Polecamy serwis: Pracownicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

REKLAMA

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA