REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłki chorobowe służb mundurowych - zmiany

Aleksandra Oktaba
Zasiłki chorobowe w służbach mundurowych
Zasiłki chorobowe w służbach mundurowych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłki chorobowe służb mundurowych ulegają poważnym zmianom jeszcze w tym roku. Prezydent podpisał ustawę, która przewiduje m.in. obniżenie o 20 proc. wysokości uposażenia otrzymywanego w okresie choroby. W ten sposób przyjęte zostały rozwiązania analogiczne do obowiązujących w powszechnym systemie ubezpieczeń.

Zasiłki chorobowe służb mundurowych po nowemu

REKLAMA

Rewolucyjną zmianę w zasadach ustalania uposażenia policjantów oraz innych funkcjonariuszy tzw. służb mundurowych w okresie choroby przewiduje – podpisana przez Prezydenta RP 14 marca 2014 r. - ustawa z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Ustawa stanowiąca efekt rządowej inicjatywy legislacyjnej zakłada obniżenie wysokości świadczeń otrzymywanych przez funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniu lekarskim do 80% uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym w przypadku:
• choroby;
• niezdolności do służby w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;
• przebywania w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego czy też od środków odurzających lub substancji psychotropowych.;
• konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem (własnym lub małżonka) do ukończenia przez nie 14 roku życia lub też chorym członkiem rodziny.

Świadczenie tej samej wysokości otrzyma mundurowy także w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem własnym lub małżonka do ukończenia 8 roku życia w przypadku:
• nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza;
• porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki nad dzieckiem;
• pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w podmiocie leczniczym wykonującym działalność polegającą na udzielaniu stacjonarnych i całodobowych świadczeń lekarskich.

Zobacz również: Świadczenia dla byłych pracowników - emerytów i rencistów

REKLAMA

Ustawodawca uregulował również czas zwolnienia od zajęć z powodu osobistego sprawowania opieki, wskazując okres maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym w razie opieki nad dzieckiem oraz nie więcej niż 14 dni w roku kalendarzowym w przypadku opieki nad chorym członkiem rodziny, przy czym łączna długość obu tych okresów nie może wynosić więcej niż 60 dni w roku kalendarzowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jako szczególne sytuacje, w których mundurowy nadal będzie otrzymywał 100% uposażenia wskazano okresy zwolnienia od zajęć służbowych spowodowane:
• wypadkiem związanym z wykonywaniem służby;
• chorobą powstałą w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby (choroba zawodowa);
• wypadkiem w drodze do miejsca pełnienia służby lub w drodze powrotnej ze służby
• chorobą przypadającej w czasie ciąży;
• poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów;
• oddaniem krwi lub jej składników w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi lub z powodu badania lekarskiego dawców krwi.

Regulacja ta oznacza zrównanie z zasadami obowiązującymi w powszechnym systemie ubezpieczeń.

Prawo do 100% uposażenia zachowuje funkcjonariusz również wtedy, gdy został zwolniony od zajęć służbowych podczas oddelegowania do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym. Taką samą stawkę przewidziano w razie zwolnienia od służby:
• w wyniku popełnienia przez inną osobę umyślnego czynu zabronionego w związku z wykonywaniem przez policjanta czynności służbowych, stwierdzonego orzeczeniem wydanym przez uprawniony organ, a także
• na skutek czynów o charakterze bohaterskim dokonanych w szczególnie niebezpiecznych warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nienaruszalności granic państwowych, życia, mienia lub bezpieczeństwa obywateli. Związek między tymi czynami a zwolnieniem stwierdza przełożony policjanta, od której to decyzji przysługuje odwołanie do wyższego przełożonego.

Zapraszamy na Forum!

Przepisy art. 121c ustawy wskazują szczegółowo rodzaje dokumentów, jakie mają być przedstawione w zależności od przyczyny zwolnienia. Generalną zasadą, jaką jest przedstawianie zaświadczenia lekarskiego zgodnie z przepisami art. 55 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, doznaje wyjątków w razie poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz niezdolności do służby wskutek poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, które dokumentowane jest zaświadczeniem wystawionym przez lekarza na zwykłym druku zgodnie z przepisem art. 53 ust. 3 powołanej ustawy. W przypadku oddawania krwi lub jej składników w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi lub okresowego badania lekarskiego dawców krwi wymagane jest zaświadczenie jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi. Konieczność sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem własnym lub małżonka do chwili ukończenia 8 r. ż. stwierdzana jest oświadczeniem funkcjonariusza w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, natomiast w pozostałych wypadkach - zaświadczeniem lekarskim wystawionym przez lekarza na zwykłym druku. Niemożność wykonywania pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi dokumentuje ta decyzja. W przypadkach zaś uzasadnionych charakterem zadań służbowych wykonywanych przez policjanta okres jego przebywania na zwolnieniu lekarskim stwierdza się w sposób określony zarządzeniem Komendanta Głównego Policji, z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych.

Funkcjonariusz jest obowiązany dostarczyć przełożonemu właściwemu do spraw osobowych wskazane w ustawie dokumenty w ciągu 7 dni od dnia ich otrzymania. Ten sam termin obowiązuje w przypadku konieczności złożenia oświadczenia. Niedopełnienie tego obowiązku powoduje uznanie nieobecności w służbie w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim za nieobecność nieusprawiedliwioną, chyba że niedostarczenie zaświadczenia albo oświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od policjanta.

Prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do służby z powodu choroby, prawidłowość wykorzystania zwolnienia lekarskiego, spełnienie wymogów formalnych zaświadczeń lekarskich oraz oświadczenie policjanta może podlegać kontroli, do której przeprowadzenia uprawione są, wg podziału przedmiotowego, komisje lekarskie podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przełożony policjanta właściwy w sprawach osobowych Ustalenie nieprawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego wiąże się z utratą prawa do uposażenia za odpowiedni okres zwolnienia.

Uregulowany został także system wypłaty nagród rocznych, których wysokość wyniesie 1/12 uposażenia otrzymanego w roku kalendarzowym, za który nagroda przysługuje. Przebywanie na zwolnieniu wpłynie zatem na wysokość nagrody, powodując jej relatywne obniżenie.

Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Polecamy serwis: Pracownicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA