REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika korpusu służby cywilnej

Aleksandra Oktaba
Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika służby cywilnej
Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika służby cywilnej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowy urlop pracownikom korpusu służby cywilnej przyznaje ustawa z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. 2008 nr 227 poz. 1505 z późn. zm). Tym urzędnikom oprócz „podstawowego” urlopu wypoczynkowego przysługują dodatkowe dni wolne w wymiarze wynoszącym po 5 latach zatrudnienia w służbie cywilnej 1 dzień. Urlop ten wzrasta z każdym rokiem pracy o 1 dzień aż do osiągnięcia 12 dni.

Pracownicy służby cywilnej posiadają własną pragmatykę zawodową, jaką jest ustawa z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej. Ponieważ nie jest to regulacja wyczerpująca, w pozostałym zakresie znajduje zastosowanie ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 z późn. zm.).

REKLAMA

REKLAMA

Na podstawie kodeksu pracy, pracownikom i urzędnikom służby cywilnej przysługują takie same uprawnienia urlopowe jak wszystkim pracownikom, a więc zgodnie z art. 152 kodeksu pracy jest to m.in. prawo do „corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego”. Oznacza to, że w zależności od długości zatrudnienia i wykształcenia przysługuje im 20 (zatrudnienie krótsze niż 10 lat) albo 26 dni (zatrudnienie co najmniej 10 lat) urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Na długość okresu zatrudnienia składają się faktyczne okresy zatrudnienia oraz inne okresy podlegające wliczeniu do okresu pracy na podstawie przepisów szczególnych.

Ponadto, na podstawie pragmatyki zawodowej, urzędnicy służby cywilnej, tj. osoby zatrudnione na podstawie mianowania zgodnie z zasadami określonymi w ustawie, uzyskują prawo do urlopu dodatkowego. Ustawa, która weszła w życie 1 stycznia 2009 r. ponownie przyznała to uprawnienie tej kategorii urzędników. Ma to miejsce ze względu na specyfikę ich pracy. Szczególny charakter pracy, z którym związane jest pozostawanie pracownika w warunkach ścisłego podporządkowania i wysokiej dyspozycyjności.

Zobacz również: Dni wolne od pracy i dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę w 2015 r.

REKLAMA

Wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego reguluje ustawa. Zgodnie z jej treścią urzędnikom służby cywilnej przysługuje on dopiero po 5 latach zatrudnienia w służbie cywilnej i wynosi wówczas 1 dzień, przy czym z każdym rokiem pracy wzrasta o 1 dzień aż do osiągnięcia 12 dni. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatkowego urlopu wypoczynkowego wlicza się okres zatrudnienia w administracji publicznej. Urlop dodatkowy przysługuje za każdy rok aż do ustania stosunku pracy lub odebrania tego uprawnienia i powinien być udzielany w danym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Urlop może być jednak wykorzystany aż do czasu jego przedawnienia, a w razie wcześniejszego ustania stosunku pracy urzędnika, będzie miał prawo do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Podobnie do „podstawowego” urlopu wypoczynkowego, także urlop dodatkowy jest udzielany na dni pracy urzędnika, co oznacza, iż dni wolne od pracy nie wliczają się w czas trwania urlopu. Można go udzielić w dowolnej konfiguracji – jako odrębne dni wolne lub też w połączeniu z urlopem wypoczynkowym wynikającym z kodeksu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop dodatkowy urzędnik służby cywilnej nabywa z mocy prawa, bez konieczności występowania z żadnym wnioskiem. Pracodawca uwzględnia go w rocznym planie urlopów bez oczekiwania na inicjatywę uprawnionego.

Polecamy serwis: Pracownicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA