REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni wolne od pracy i dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę w 2015 r.

Aleksandra Oktaba
Urlop i dni wolne od pracy w 2015 r./ Fot. Fotolia
Urlop i dni wolne od pracy w 2015 r./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dni wolne od pracy i dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę w 2015 roku – oprócz ustawowo wolnych niedziel, wolne od pracy są święta, a wśród nich w 2015 roku znajdą się aż dwa dni świąteczne, które wypadną w sobotę - 15 sierpnia i 26 grudnia. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia dnia wolnego dla pracowników za tak przypadające święto. Sytuacja taka jest rezultatem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 roku w sprawie o sygnaturze K 27/11. Rok 2014 jest pierwszym do czasu wyroku, kiedy święto przypada w sobotę.

Dni wolne od pracy i dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę w 2015 r.

1 maja ( Święto Pracy) wypada w czwartek, 3 maja zaś (Święto Konstytucji 3 maja) w sobotę i jest to jedno z dwóch świąt (obok Wszystkich Świętych) przypadających w 2014 r. w sobotę. W 2015 roku sytuacja będzie podobna – w sobotę wypada 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny) oraz 26 grudnia (drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia).

REKLAMA

Polecamy: Ściąga Kadrowego - Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej (PDF)

Zgodnie z art. 130 §2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks Pracy (Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141 z późn. zm.) każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Obecny stan prawny przewiduje więc, iż za każdą z sobót rozkładowo wolnych od pracy, w którą przypada święto, pracodawcy zobowiązani są wyznaczyć pracownikom w harmonogramie pracy inny wolny dzień. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy u pracodawcy wyznaczone zostały inne niż sobota dni rozkładowo wolne od pracy wynikające z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Wtedy bowiem pracodawca zobligowany jest wyznaczyć dzień wolny za każde święto, jakie wypada w dniu ustalonym u danego pracodawcy jako rozkładowo wolny od pracy, np. we wtorek. Jeżeli natomiast święto przypada w sobotę, która jest dla pracownika zwykłym dniem pracy, po prostu tego dnia nie przychodzi on do pracy i nie otrzyma z tego tytułu dodatkowego dnia wolnego, jak zawsze, gdy święto przypada w normalnym dniu pracy.

Zobacz również: Wynagrodzenia pracowników samorządowych 2014 – zmiany

Dzień wolny w 2014 r.

Dodatkowy dzień wolny powinien zostać ustalony między pracodawcą a pracownikiem i zostać udzielony najpóźniej do końca przyjętego okresu rozliczeniowego, który może wynosić maksymalnie 12 miesięcy. Często, tak jak ma to miejsce przy okazji tegorocznego weekendu majowego, pracodawcy decydują się na udzielenie pracownikom dnia wolnego w przeddzień lub dzień po święcie ( tym wypadającym w sobotę lub innego pracującego dnia tygodnia) tak, by pracownicy zyskali tzw. dłuższy weekend. Taki scenariusz dla pracowników szykuje się w większości urzędów na zbliżający się (1-4 maja 2014 r.) weekend majowy. Oznacza to, że 2 maja też nie załatwimy spraw urzędowych. Takie rozwiązanie wybrało większość pracodawców i tylko nieliczne placówki będą tego dnia otwarte.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyrok Trybunału

REKLAMA

Obecna regulacja kodeksu pracy przybrała swój kształt po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 roku o sygnaturze K 27/11. W orzeczeniu tym Trybunał uznał ówcześnie obowiązujące przepisy (art. 130 § 21 kodeksu pracy stanowiący, iż „jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy”) za niezgodne z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, stwierdzając naruszenie zasady równości poprzez bezpodstawne różnicowanie liczby dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom, w oparciu o nieracjonalne kryterium. Obecnie więc każdy pracownik za święto przypadające w dzień rozkładowo wolny od pracy ma prawo do innego wolnego dnia..

Takiego uprawnienia nie uzyskają pracownicy, jeżeli święto przypada w dzień pracujący dla pracownika, a także w niedzielę, która jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Podobnie kształtuje się sytuacja chorych pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim czy na urlopie macierzyńskim, ponieważ świadczenia otrzymywane z tego tytułu są przyznawane za wszystkie dni niezależnie od podziału na pracujące czy wolne od pracy.

Polecamy serwis: Pracownicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  REKLAMA