reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Dni wolne od pracy i dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę w 2015 r.

Dni wolne od pracy i dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę w 2015 r.

Dni wolne od pracy i dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę w 2015 roku – oprócz ustawowo wolnych niedziel, wolne od pracy są święta, a wśród nich w 2015 roku znajdą się aż dwa dni świąteczne, które wypadną w sobotę - 15 sierpnia i 26 grudnia. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia dnia wolnego dla pracowników za tak przypadające święto. Sytuacja taka jest rezultatem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 roku w sprawie o sygnaturze K 27/11. Rok 2014 jest pierwszym do czasu wyroku, kiedy święto przypada w sobotę.

Dni wolne od pracy i dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę w 2015 r.

1 maja ( Święto Pracy) wypada w czwartek, 3 maja zaś (Święto Konstytucji 3 maja) w sobotę i jest to jedno z dwóch świąt (obok Wszystkich Świętych) przypadających w 2014 r. w sobotę. W 2015 roku sytuacja będzie podobna – w sobotę wypada 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny) oraz 26 grudnia (drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia).

Polecamy: Ściąga Kadrowego - Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej (PDF)

Zgodnie z art. 130 §2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks Pracy (Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141 z późn. zm.) każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Obecny stan prawny przewiduje więc, iż za każdą z sobót rozkładowo wolnych od pracy, w którą przypada święto, pracodawcy zobowiązani są wyznaczyć pracownikom w harmonogramie pracy inny wolny dzień. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy u pracodawcy wyznaczone zostały inne niż sobota dni rozkładowo wolne od pracy wynikające z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Wtedy bowiem pracodawca zobligowany jest wyznaczyć dzień wolny za każde święto, jakie wypada w dniu ustalonym u danego pracodawcy jako rozkładowo wolny od pracy, np. we wtorek. Jeżeli natomiast święto przypada w sobotę, która jest dla pracownika zwykłym dniem pracy, po prostu tego dnia nie przychodzi on do pracy i nie otrzyma z tego tytułu dodatkowego dnia wolnego, jak zawsze, gdy święto przypada w normalnym dniu pracy.

Zobacz również: Wynagrodzenia pracowników samorządowych 2014 – zmiany

Dzień wolny w 2014 r.

Dodatkowy dzień wolny powinien zostać ustalony między pracodawcą a pracownikiem i zostać udzielony najpóźniej do końca przyjętego okresu rozliczeniowego, który może wynosić maksymalnie 12 miesięcy. Często, tak jak ma to miejsce przy okazji tegorocznego weekendu majowego, pracodawcy decydują się na udzielenie pracownikom dnia wolnego w przeddzień lub dzień po święcie ( tym wypadającym w sobotę lub innego pracującego dnia tygodnia) tak, by pracownicy zyskali tzw. dłuższy weekend. Taki scenariusz dla pracowników szykuje się w większości urzędów na zbliżający się (1-4 maja 2014 r.) weekend majowy. Oznacza to, że 2 maja też nie załatwimy spraw urzędowych. Takie rozwiązanie wybrało większość pracodawców i tylko nieliczne placówki będą tego dnia otwarte.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama