REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni wolne od pracy i dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę w 2015 r.

Aleksandra Oktaba
Urlop i dni wolne od pracy w 2015 r./ Fot. Fotolia
Urlop i dni wolne od pracy w 2015 r./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dni wolne od pracy i dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę w 2015 roku – oprócz ustawowo wolnych niedziel, wolne od pracy są święta, a wśród nich w 2015 roku znajdą się aż dwa dni świąteczne, które wypadną w sobotę - 15 sierpnia i 26 grudnia. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia dnia wolnego dla pracowników za tak przypadające święto. Sytuacja taka jest rezultatem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 roku w sprawie o sygnaturze K 27/11. Rok 2014 jest pierwszym do czasu wyroku, kiedy święto przypada w sobotę.

Dni wolne od pracy i dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę w 2015 r.

1 maja ( Święto Pracy) wypada w czwartek, 3 maja zaś (Święto Konstytucji 3 maja) w sobotę i jest to jedno z dwóch świąt (obok Wszystkich Świętych) przypadających w 2014 r. w sobotę. W 2015 roku sytuacja będzie podobna – w sobotę wypada 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny) oraz 26 grudnia (drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia).

REKLAMA

Polecamy: Ściąga Kadrowego - Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej (PDF)

Zgodnie z art. 130 §2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks Pracy (Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141 z późn. zm.) każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Obecny stan prawny przewiduje więc, iż za każdą z sobót rozkładowo wolnych od pracy, w którą przypada święto, pracodawcy zobowiązani są wyznaczyć pracownikom w harmonogramie pracy inny wolny dzień. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy u pracodawcy wyznaczone zostały inne niż sobota dni rozkładowo wolne od pracy wynikające z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Wtedy bowiem pracodawca zobligowany jest wyznaczyć dzień wolny za każde święto, jakie wypada w dniu ustalonym u danego pracodawcy jako rozkładowo wolny od pracy, np. we wtorek. Jeżeli natomiast święto przypada w sobotę, która jest dla pracownika zwykłym dniem pracy, po prostu tego dnia nie przychodzi on do pracy i nie otrzyma z tego tytułu dodatkowego dnia wolnego, jak zawsze, gdy święto przypada w normalnym dniu pracy.

Zobacz również: Wynagrodzenia pracowników samorządowych 2014 – zmiany

Dzień wolny w 2014 r.

Dodatkowy dzień wolny powinien zostać ustalony między pracodawcą a pracownikiem i zostać udzielony najpóźniej do końca przyjętego okresu rozliczeniowego, który może wynosić maksymalnie 12 miesięcy. Często, tak jak ma to miejsce przy okazji tegorocznego weekendu majowego, pracodawcy decydują się na udzielenie pracownikom dnia wolnego w przeddzień lub dzień po święcie ( tym wypadającym w sobotę lub innego pracującego dnia tygodnia) tak, by pracownicy zyskali tzw. dłuższy weekend. Taki scenariusz dla pracowników szykuje się w większości urzędów na zbliżający się (1-4 maja 2014 r.) weekend majowy. Oznacza to, że 2 maja też nie załatwimy spraw urzędowych. Takie rozwiązanie wybrało większość pracodawców i tylko nieliczne placówki będą tego dnia otwarte.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyrok Trybunału

REKLAMA

Obecna regulacja kodeksu pracy przybrała swój kształt po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 roku o sygnaturze K 27/11. W orzeczeniu tym Trybunał uznał ówcześnie obowiązujące przepisy (art. 130 § 21 kodeksu pracy stanowiący, iż „jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy”) za niezgodne z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, stwierdzając naruszenie zasady równości poprzez bezpodstawne różnicowanie liczby dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom, w oparciu o nieracjonalne kryterium. Obecnie więc każdy pracownik za święto przypadające w dzień rozkładowo wolny od pracy ma prawo do innego wolnego dnia..

Takiego uprawnienia nie uzyskają pracownicy, jeżeli święto przypada w dzień pracujący dla pracownika, a także w niedzielę, która jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Podobnie kształtuje się sytuacja chorych pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim czy na urlopie macierzyńskim, ponieważ świadczenia otrzymywane z tego tytułu są przyznawane za wszystkie dni niezależnie od podziału na pracujące czy wolne od pracy.

Polecamy serwis: Pracownicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA