Dodatek przysługuje za sprawowanie każdej z funkcji
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny: Wojewoda wielkopolski orzekł o nieważność par. 7 ust. 5 załącznika do uchwały rady gminy w sprawie przyjęcia regulaminu wynagradzania i przyznawania dodatków nauczycielom zatrudnionym w gimnazjach, szkołach podstawowych i oddziałach przed- szkolnych.
REKLAMA
REKLAMA
Rada gminy w par. 7 ust. 2 załącznika do przedmiotowej uchwały określiła wysokość stawek dodatku funkcyjnego dla stanowisk: dyrektora szkoły podstawowej i gimnazjum, wicedyrektora, oraz funkcji: opiekuna stażu, wychowawcy klasy, doradcy metodycznego i nauczyciela konsultanta. Natomiast w par. 7 ust. 5 załącznika do przedmiotowej uchwały postanowiono, że w razie zbiegu tytułów do dwóch lub więcej dodatków nauczycielowi pełniącemu funkcje kierownicze przysługuje tylko jeden wyższy dodatek funkcyjny.
Z uzasadnienia: Jako podstawę prawną uchwały powołano przepisy art. 30 ust. 6, art. 54 ust.3 i ust. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.) w związku z art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz przepisy rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. nr 22, poz. 181).
Zgodnie z art. 30 ust. 6 ustawy Karta Nauczyciela organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa corocznie dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu obowiązującego od 1 stycznia do 31 grudnia m.in. wysokość stawek dodatków, oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz wysokość i warunki wypłacania składników wynagrodzenia.
Dodatki, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy Karta Nauczyciela, to dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy.
Stosownie do par. 5 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2005 r. nr 22 poz. 181 ze zm.) do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym np. powierzono:
• stanowisko dyrektora lub wicedyrektora przedszkola, szkoły,
• sprawowanie funkcji: wychowawcy klasy, doradcy metodycznego lub nauczyciela konsultanta, opiekuna stażu.
Wojewoda wielkopolski uznał, że uregulowanie z par. 7 ust. 5 załącznika do przedmiotowej uchwały jest niezgodne z cytowanym wyżej przepisem z par. 5 powołanego rozporządzenia, który stanowi, że do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono stanowiska i sprawują funkcje określone w tym przepisie rozporządzenia.
Przepis par. 5 rozporządzenia stanowi, że dodatek funkcyjny przysługuje nauczycielowi za zajmowanie stanowiska i sprawowanie każdej z tych funkcji oddzielnie i niezależnie od siebie. Nie przewidziano bowiem takiej sytuacji, w której w przypadku zbiegu kilku uprawnień do uzyskania dodatku funkcyjnego z tytułu zajmowania stanowiska i sprawowania przez nauczyciela funkcji, przysługuje tylko jeden wyższy dodatek funkcyjny.
Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wielkopolskiego NK.Pi.I.2.0911-109/08
Zbigniew Kornat
REKLAMA
REKLAMA