Czy w biurze można dbać o zdrowie?
REKLAMA
REKLAMA
Czy możemy mówić o zdrowym stylu życia, gdy ponad 8 godzin dziennie spędzamy przy komputerze w wymuszonej, niewygodnej pozycji ciała? Jeśli pracodawca chciałby zarekomendować swoim pracownikom jakieś alternatywne rozwiązania, co gwarantują w tym zakresie przepisy prawa?
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
Aktywność fizyczna po pracy, zdrowe odżywianie, zdrowy sen to wszystko jest bardzo ważne. Z dużym zaangażowaniem wybieramy poszczególne meble do domu, czy sprzęt sportowy, zwracając baczną uwagę na jego jakość, wytrzymałość, dopasowanie do osoby, która będzie z niego korzystać. Należy jednak pamiętać, że w biurze człowiek spędza zazwyczaj większość swojego czasu. Warto więc również zwrócić uwagę na to, co nas tam otacza.
Ergonomiczne stanowisko pracy
Pierwszym punktem zbliżającym nas do prowadzenia zdrowego stylu życia w biurze jest praca przy ergonomicznym stanowisku pracy, które wspiera pracę człowieka i minimalizuje jego dolegliwości. Dlatego też należy pamiętać, aby meble były zgodne z wymogami określonymi w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. z 10 grudnia 1998 r. nr 148, poz. 973), a w szczególności, aby biurko posiadało regulację wysokości, a fotel był wyposażony w mechanizm Synchro umożliwiający dynamiczne siedzenie.
Wykorzystuj regulacje
Istotne jest nie tylko posiadanie ergonomicznego stanowiska pracy wyposażonego w liczne regulacje, lecz także świadome korzystanie z nich i dostosowywanie poszczególnych elementów wyposażenia do indywidualnych cech naszego ciała. Jeżeli wsiadamy do samochodu, którym wcześniej jechała inna osoba, zmieniamy ustawienia fotela i lusterek, a czasem i wysokość kierownicy. W biurze, siadając na fotelu czy przy biurku używanym wcześniej przez współpracownika, często nie zmieniamy nic, a to poważne zagrożenie dla naszego ciała.
Rób przerwy w pracy
Mimo właściwej pozycji przy bardzo dobrym stanowisku pracy, które zostało dostosowane do wymagań użytkownika, należy i tak co godzinę robić 5-minutowe przerwy w pracy przy komputerze. Pracownik ma do nich prawo zgodnie z ww. rozporządzeniem. Ważne jest, aby podczas przerwy wstać, przejść się, czy wykonać kilka prostych ćwiczeń.
Ćwicz w biurze
Wielu z nas krępuje się ćwiczyć przy współpracownikach, którzy siedzą w skupieniu, wpatrzeni w monitor komputera. Oczywiście w ćwiczeniach biurowych nie chodzi o wyjmowanie maty, przebieranie się w strój sportowy i wykonywanie ćwiczeń na podłodze w różnych dziwnych pozycjach. Nie wykonujemy ćwiczeń z obciążeniem, czy poprawiających kondycję i tężyznę fizyczną. Należy skupić się na tych rozciągających, które warto wykonywać tak często, jak tylko się da. Wykonując ćwiczenia, warto przestrzegać kilku zasad:
• skoncentruj się na relaksacji mięśni, jeśli poczujesz odprężenie, stopniowo zwiększaj ich napięcie,
• rozciągaj mięśnie jedynie do punktu napięcia, po jego osiągnięciu nieznacznie się odpręż. Nie rozciągaj się do bólu, bo wprowadza to dodatkowy stres!
• rozciągaj się zawsze stosownie do swoich możliwości,
• nie wstrzymuj oddechu, staraj się oddychać równo.
Wbrew pozorom, w biurze można wykonywać sporo różnych ćwiczeń, wiele z nich wykonujemy intuicyjnie... siedząc na fotelu. Możemy, siedząc na fotelu, założyć ręce za oparcie i napiąć mięśnie. Warto również usiąść głęboko na krześle, spleść ręce za głową, wypchnąć klatkę piersiową do przodu, wychylić się do tyłu wraz z oparciem i rozluźnić. Siedząc na fotelu można również wykonać kilka skłonów do przodu, czy naprzemiennie przyciągać kolana do klatki piersiowej. Do rozciągania mięśni szyi i karku najlepiej wykonać ćwiczenia polegające na przechylaniu głowy na lewo i prawo oraz przód i tył, każdorazowo przytrzymując ją kilka sekund w danej pozycji. Nadgarstki rozciągamy poprzez wysunięcie rąk do przodu i zadarcie palców do góry lub opuszczenie ich maksymalnie w dół i przytrzymanie kilka sekund. W pozycji stojącej można wykonać skręty tułowia czy kołysanie ramion. Można również spleść nadgarstki i unieść ręce wysoko nad głowę, rozciągając tułów. Możliwych do wykonania ćwiczeń jest bardzo dużo. Ich regularne wykonywanie w ciągu dnia pracy nie tylko zmniejsza napięcie, ale również zwiększa ogólną zdolność dostosowania się do pracy. W efekcie ogranicza to możliwość wystąpienia przeciążeń mięśni i więzadeł. Niektóre firmy organizują specjalne kąciki do ćwiczeń, gdzie pracownik może pójść i przez kilka minut poćwiczyć.
Czytaj także: Praca w oczach urzędnika>>
A może masaż
Oprócz prowadzenia ćwiczeń w biurze można też wykonywać podstawowe techniki z zakresu masażu. Masaż taki odbywa się w ubraniu, bez konieczności użycia środków do masażu ani specjalistycznych urządzeń. Do jego wykonania służą specjalne fotele do masażu lub w razie ich braku masaż można przeprowadzić także na siedząco przy biurku z głową opartą o blat. Masowane są okolice głowy, karku, lędźwie, wyższe partie kończyn górnych. Techniki mają charakter relaksacyjny, aby maksymalnie usunąć efekty zmęczenia. Masaż trwający 10–15 minut przynosi korzyści, które są analogiczne jak w segmentarnym masażu leczniczym. Są to: lokalny wzrost ciepłoty ciała, wzrost efektywności układu krwionośnego, poprawa ukrwienia tkanki skórnej, podskórnej, łącznej oraz lokalnych mięśni, a także działanie przeciwbólowe oraz poprawa samopoczucia. Podczas prowadzenia takiego masażu należy również pamiętać o przeciwwskazaniach, które w nim także obowiązują.
Czytaj także: Czy pracownicy potrafią efektywnie wypoczywać?>>
Corporate Wellness
Wszystkie wspomniane działania: ergonomiczne stanowisko pracy, miejsca do ćwiczeń, masaże oraz wyjazdy antystresowe, edukacja prozdrowotna, opieka medyczna, zapewnienie zdrowej żywności czy jakiekolwiek inne, które mają na celu poprawę zdrowia jej pracowników, określa się mianem Corporate Wellness. Firmy świadomie wdrażające taką strategię opierają się na przeświadczeniu, że zdrowi pracownicy są zadowoleni i bardziej wydajni, a ludzie są najcenniejszym kapitałem firmy i warto o nich dbać kompleksowo. Wszelkie działania z zakresu Corporate Wellness zwiększają świadomość prozdrowotną i pozytywnie wpływają na stan zdrowia pracownika.
Dagmara Szwaj
Autorka jest menedżerem PR i marketingu w firmie MARTELA. Koordynuje również działania w ramach Programu Edukacyjnego ZDROWE BIURO promującego prozdrowotne, ergonomiczne rozwiązania w środowisku pracy biurowej.
KONTAKT:
dagmara.szwaj@martela.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.