Urlop wychowawczy – zmiany od 1 października 2013 r.
REKLAMA
REKLAMA
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy przewiduje zmiany w zakresie urlopu wychowawczego, które mają wejść w życie 1 października 2013 r. Ustawa została uchwalona przez Sejm. Co się zmieni?
REKLAMA
Miesiąc urlopu dla drugiego rodzica
Nowelizacja przewiduje przyznanie każdemu z rodziców dziecka uprawnionych do urlopu wychowawczego – wyłącznego prawa do jednego miesiąca takiego urlopu z wymiaru urlopu wychowawczego wynoszącego maksymalnie 36 miesięcy.
Nieskorzystanie przez każdego z rodziców z przysługującej mu nieprzenoszalnej części urlopu wychowawczego oznaczać będzie w praktyce, że wymiar urlopu wychowawczego na dane dziecko wyniesie do 34 miesięcy (jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka zrezygnują z nieprzenoszalnej części urlopu) lub do 35 miesięcy (jeżeli jedno z rodziców lub opiekunów dziecka zrezygnuje ze skorzystania ze swojej nieprzenoszalnej części urlopu albo w przypadku rodzica lub opiekuna dziecka samotnie wychowującego dziecko). przyjęcie zasady, zgodnie z którą skorzystanie przez rodzica lub opiekuna dziecka z urlopu wychowawczego w wymiarze co najmniej jednego miesiąca oznaczałoby skorzystanie przez pracownika z jego nieprzenoszalnej części urlopu wychowawczego.
Polecamy serwis: Pracownicy
Wspólny urlop wychowawczy
Nowe przepisy wydłużają z 3 do 4 miesięcy wymiar urlopu wychowawczego, jaki może być wykorzystany jednocześnie przez oboje rodziców.
Urlop wychowawczy w pięciu częściach
Zgodnie z nowymi przepisami urlop wychowawczy będzie mógł być wykorzystany w maksymalnie 5, a nie tak jak dotychczas w 4 częściach. Umożliwi to wykorzystanie przez pracownika nieprzenoszalnej części urlopu wychowawczego jako samodzielnej części takiego urlopu.
Zobacz również: Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych od 1 września 2013 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.