REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe pracowników samorządowych

Monika Małek
Pracownicy samorządowi, godziny nadliczbowe
Pracownicy samorządowi, godziny nadliczbowe
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasady rozliczania godzin nadliczbowych pracowników samorządowych uregulowane są w ustawie o pracownikach samorządowych, nie zaś w kodeksie pracy. W związku z tym takim pracownikom przysługują inne rodzaje rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych.

Zasady pracy w godzinach nadliczbowych

Regulacja dotycząca pracy w godzinach nadliczbowych pracowników samorządowych znajduje się w art. 42 ustawy o pracownikach samorządowych. Stanowi on, iż w sytuacji, w której wymagają tego potrzeby jednostki samorządu, zatrudniony w niej pracownik wykonuje na polecenie przełożonego pracę w godzinach nadliczbowych, a w wyjątkowych sytuacjach nawet nocą, w niedziele i święta. Przepis zawiera także wyjątek od tej zasady. Pracy w godzinach nadliczbowych nie można zlecać kobietom w ciąży. Osoby sprawujące pieczę nad dzieckiem do lat ośmiu lub osobą wymagającą stałej opieki nie mogą zostać do takiej pracy skierowane bez swojej zgody.

REKLAMA

Zobacz wideoszkolenie: Zmiany w zasiłkach i e-zwolnienia

Rekompensata za nadgodziny

Zgodnie z ust. 4 art. 42 wspomnianej ustawy pracownikowi samorządowemu przysługuje rekompensata za przepracowane godziny nadliczbowe. Może mieć ona postać wynagrodzenia lub czasu wolnego w takim samym wymiarze co liczba nadgodzin. Wyboru między tymi formami dokonuje pracownik. Przepis formułuje też prawo pracownika do odbioru czasu wolnego za nadgodziny bezpośrednio przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego lub też zaraz po jego zakończeniu.

Polecamy serwis: Organizacja

REKLAMA

Widoczna jest tu różnica między regulacją kodeksu pracy a ustawową – pracownikom samorządowym nie przysługuje żaden dodatek za przepracowane godziny nadliczbowe. Kwestią tą zajmował się Trybunał Konstytucyjny, badając, czy regulacja ustawy o pracownikach samorządowych nie stoi w sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości. Sprawa dotyczyła pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych, jednak skarżona regulacja obejmuje wszystkich pracowników samorządowych. Trybunał uznał, iż brak dodatków za nadgodziny jest zgodny z Konstytucją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uzasadniając swoją decyzję, orzekł, iż co prawda brak dodatku do wynagrodzenia za nadgodziny różnicuje sytuację pracowników samorządowych i innych pracowników, jednak nie jest to dyskryminacja. Trybunał zaznaczył, że pracownikom samorządowym przysługuje szereg świadczeń niedostępnych dla innych pracowników, mają także zagwarantowaną większą stabilność zatrudnienia i pewność otrzymywania wynagrodzenia, co powinno im wynagradzać konieczność większej dyspozycyjności. Wspomniana została również specjalna rola pracowników samorządowych, jako osób świadczących swoją pracę dla interesu publicznego, który powinien przeważyć w tej sytuacji nad interesem prywatnym.

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych.

Zobacz także: Zakaz wykonywania innych zajęć przez samorządowców

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA