reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe pracowników samorządowych

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe pracowników samorządowych

Zasady rozliczania godzin nadliczbowych pracowników samorządowych uregulowane są w ustawie o pracownikach samorządowych, nie zaś w kodeksie pracy. W związku z tym takim pracownikom przysługują inne rodzaje rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych.

Zasady pracy w godzinach nadliczbowych

Regulacja dotycząca pracy w godzinach nadliczbowych pracowników samorządowych znajduje się w art. 42 ustawy o pracownikach samorządowych. Stanowi on, iż w sytuacji, w której wymagają tego potrzeby jednostki samorządu, zatrudniony w niej pracownik wykonuje na polecenie przełożonego pracę w godzinach nadliczbowych, a w wyjątkowych sytuacjach nawet nocą, w niedziele i święta. Przepis zawiera także wyjątek od tej zasady. Pracy w godzinach nadliczbowych nie można zlecać kobietom w ciąży. Osoby sprawujące pieczę nad dzieckiem do lat ośmiu lub osobą wymagającą stałej opieki nie mogą zostać do takiej pracy skierowane bez swojej zgody.

Zobacz wideoszkolenie: Zmiany w zasiłkach i e-zwolnienia

Rekompensata za nadgodziny

Zgodnie z ust. 4 art. 42 wspomnianej ustawy pracownikowi samorządowemu przysługuje rekompensata za przepracowane godziny nadliczbowe. Może mieć ona postać wynagrodzenia lub czasu wolnego w takim samym wymiarze co liczba nadgodzin. Wyboru między tymi formami dokonuje pracownik. Przepis formułuje też prawo pracownika do odbioru czasu wolnego za nadgodziny bezpośrednio przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego lub też zaraz po jego zakończeniu.

Polecamy serwis: Organizacja

Widoczna jest tu różnica między regulacją kodeksu pracy a ustawową – pracownikom samorządowym nie przysługuje żaden dodatek za przepracowane godziny nadliczbowe. Kwestią tą zajmował się Trybunał Konstytucyjny, badając, czy regulacja ustawy o pracownikach samorządowych nie stoi w sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości. Sprawa dotyczyła pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych, jednak skarżona regulacja obejmuje wszystkich pracowników samorządowych. Trybunał uznał, iż brak dodatków za nadgodziny jest zgodny z Konstytucją.

Uzasadniając swoją decyzję, orzekł, iż co prawda brak dodatku do wynagrodzenia za nadgodziny różnicuje sytuację pracowników samorządowych i innych pracowników, jednak nie jest to dyskryminacja. Trybunał zaznaczył, że pracownikom samorządowym przysługuje szereg świadczeń niedostępnych dla innych pracowników, mają także zagwarantowaną większą stabilność zatrudnienia i pewność otrzymywania wynagrodzenia, co powinno im wynagradzać konieczność większej dyspozycyjności. Wspomniana została również specjalna rola pracowników samorządowych, jako osób świadczących swoją pracę dla interesu publicznego, który powinien przeważyć w tej sytuacji nad interesem prywatnym.

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych.

Zobacz także: Zakaz wykonywania innych zajęć przez samorządowców

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama